Poznań: wykład dr Adam Duszyk "Jan Wolski (1888-1975) - życie i działalność"
22.02.2008 Rozbrat, Poznań godz. 19.00
Wolnościowy Klub Dyskusyjny, zaprasza na wykład
dr Adam Duszyk "Jan Wolski (1888-1975) - życie i działalność" po nim przewidujemy dyskusje o polskim kooperatywizmie i spółdzielczości.
http://www.rozbrat.org/zdjecia/jan-wolski.jpg
Jan Wolski (1888-1975) był wybitnym działaczem spółdzielczym i społecznym, należał do rzadko spotykanej już dzisiaj "formacji niepokornych". Silne więzi łączyły Wolskiego z ruchem socjalistycznym, ale był on przede wszystkim, polskim, ideowym anarchistą. Wypracowaną przez siebie, dość oryginalną doktrynę anarchizmu kooperatystycznego traktował, nie tylko w wąskim, ekonomicznym tego słowa znaczeniu, lecz przede wszystkim jako środek do przebudowy porządku społecznego i poprawy warunków życia w wolnym społeczeństwie.
Był niekwestionowanym nestorem polskiej spółdzielczości pracy, wybitnym jej teoretykiem i przez dziesiątki lat aktywnym działaczem. Przed wojną wydał on drukiem kilkaset artykułów. Jego książki tłumaczone były na wiele języków, w tym na japoński. Statuty spółdzielni pracy, jakie opracował w okresie międzywojennym, obowiązywały jeszcze przez długi czas po wojnie. Działał w Klubie Krzywego Koła, Towarzystwie Kultury Moralnej i wielu innych ważnych dla historii i kultury towarzystwach. Otrzymał liczne prestiżowe nagrody za swój wkład w pracę na niwie polskiej spółdzielczości. Jego poglądy dotyczące samoorganizowania się społeczeństwa podejmowane były przez późniejszy KOR oraz miały ogromny wpływ na kształtowanie się idei Rzeczpospolitej Samorządnej z programu gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Dla władz PRL-u był człowiekiem niewygodnym, jego poglądy nie mieściły się, bowiem w koncepcjach "nowych architektów przyszłości". Tę walkę w imię prawdziwych i szczerych idei przypłacił jednak społecznym zapomnieniem. Skutecznie izolowany miał trudności ze znalezieniem sobie pracy, nie mówiąc już o publikowaniu czegokolwiek.
Do dnia dzisiejszego nie powstało żadne całościowe opracowanie biografii i teoretycznego dorobku Jana Wolskiego. Podjął się tego zadania dopiero dr Adam Benon Duszyk jego monografia " Jan Wolski (1888-1975). Życie i działalność" ukaże się drukiem jeszcze w tym roku.
Po wykładzie godz.22.00 impreza ELEKTROrozbrat
PROCESOR PLUS (electro punk, Łódź)
Producent muzyczny i założyciel Automatic Bitch Records, która promuje polskie electro. Jako Procesor Plus zaistniał w 1999 lecz dopiero w 2001 zaczął robić bardziej agresywną muzykę z nowszymi dźwiękami i bitami. Współpracował z wieloma wykonawcami (min. Kapitanem Nemo), robiąc do starych hitów z lat 80. nowe świeże podkłady electro popowe.
http://www.myspace.com/procesorplus
E-SENCE GIRL (electro-disco-punky-pop, Łódź)
W skład E-sence Girl wchodzą wokalistka Agnieszka Palmowska (od czasu do
czasu przygrywająca na gitarze), oraz obsługujący instrumenty klawiszowe oraz gitarę basową Grzegorz Fajngold "Fagot". Projekt powstał pod koniec
2003 r.
http://www.myspace.com/esencegirl
dj SZUm (electroclash/tech-house/minimal dj set/Warszawa)
SZUm (znany jako Szupla, lub jak kto woli Szu) w roku 1999 powołał do życia punk-industrialny band Dysmorfofobia. W międzyczasie działał aktywnie jako performer i kompozytor muzyki do przedstawień Komuny Otwock, współpracował z Rafałem Nowakowskim ogarniając muzyczną stronę projektu Amnesia, jak też brał udział w wielu projektach improwizowanych m.in. Galimadjazz. http://www.myspace.com/szupla