Rosja: Działacze ekologiczni, w tym z Polski, w areszcie oczekują wyroku

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Na wodach międzynarodowych niedaleko wybrzeża Federacji Rosyjskiej, zatrzymano aktywistów ekologicznych po bezpośredniej, pokojowej akcji przeciw odwiertom i platformom naftowym na Arktyce. Grupa komandosów wdarła się na statek Greenpeace, oddając 11 strzałów z ostrej amunicji w powietrze. Jeden z pograniczników groził nożem.

Wszyscy z 30 aktywistów i aktywistek zostali aresztowani i będą przetrzymywani w areszcie przez 2 miesiące, aż do ogłoszenia wyroku. Zarzut postawiony ekologom jest poważny. Oskarżono ich o terroryzm oraz piractwo, za co grozi w Rosji do 20 lat pozbawienia wolności!

Jakie warunki w gułagach rosyjskich panują, opisała ostatnio w liście jedna z działaczek z punkowej grupy Pussy Riot.
Jutro, tj. w czwartek o 17 pod konsulatem rosyjskim w Gdańsku na ulicy Batorego, odbędzie się demonstracja w sprawie uwolnienia m.in. Tomka Dziemiańczuka, który współorganizował na Uniwersytecie Gdańskim eventy związane z prawami człowieka oraz prawami zwierząt, a także w tematyce anarchizmu.

Tutaj na bieżąco uaktualniane są informacje w tej sprawie: http://greenpeaceblogs.org/2013/09/26/arctic-sunrise-activists-charged-w...

List protestacyjny można wysłać tutaj: http://www.greenpeace.org/poland/pl/dzialaj-teraz/free-our-activists/

Putin głosi odrodzenie

Putin głosi odrodzenie chrześcijaństwa w Rosji, ale nie kieruje się chrześcijańskim miłosierdziem wobec Pussy Riot i Greenpeace. Jezus przebaczał tym, którzy z niego kpili - Putin wysyła ich do łagru.

ab

Nie ma czegos takiego jak pokojowa akcja bezpośrednia.

Ktoś zginął?

Ktoś zginął?

"Brawa" dla moderatorow, co

"Brawa" dla moderatorow, co od dwoch dni akceptuja info o akcji solidarnosciowej...

Może napisz relację z

Może napisz relację z akcji, a nie tylko bijesz pianę?

Z doswiadczenia wiem, że

Z doswiadczenia wiem, że ponad połowa tekstów znika w moderacji, podczas gdy w tym samym czasie komentarze zatwierdzane są w najlepsze. Po co więc traciś czas na relację, która utonie w kurzu? Miałem tylko nadzieję, że z wydarzeniami jest inaczej niż przy tekstach informacyjnych - widać się pomyliłem.

A trollowanie o "biciu piany" możesz sobie podarować skoro widzisz, że komentarz jest krótki, spokojny i rzeczowy, a ine "bijący pianę". Co chcesz osiagnąc takim docinkiem? Zniesienie dyskusji na wzajemne pokrzykiwanie? Nic to nie wnosi w temacie dziwnego ustawiania przez moderatorów priorytetów teog co warto dodać, a co nie. Nie pisałbym tego komentarza gdyby to była pierwsza czy druga taka sytuacja, ani gdyby to sie działo na przestrzeni jedneog lub dwóch miesięcy. I rozumiem, ze czasem brak czasu itp. Ale jeśli w tym czasie były zatwierdzane komentarze to chyba przyznasz, że zapowiedź akcji jest ważniejsza od komentarzy.

Kwestia kary

"Jakie warunki w gułagach rosyjskich panują, opisała ostatnio w liście jedna z działaczek z punkowej grupy Pussy Riot."

Że ekologów chcą za surowo ukarać za słuszny protest w sprawie Arktyki - to na pewno (Chciwość Rosyjskich oligarchów nie stanowi usprawiedliwienia dla poważnego ryzyka zniszczenia ekosystemu w tym obszarze) ale co do warunków w gułagach to jednak należy przyznać,że u Rosjan w tej kwestii jest prawidłowo,bo jakie warunki ma taki Brevik ? Mam wrażenie,że jak by Brevika wysłać do gułagu a Ekologów i te Pussy Riot do Norweskiego "więzienia" to to by może była jakaś tam sprawiedliwość.Bo jak inaczej nazwać fakt,że nawet u nas więzień ma więcej praw i większe wsparcie państwa niż (rzekomo) wolny człowiek ? Z drugiej strony - to,że Tokołnikową czy inną plecy bolą to sorry,ale ja nie jestem miejski inteligencik,ja pochodzę ze wsi i nawet jako dziecko też musiałem pomagać w polu całe wakacje.Ani to bezpieczne nie było nigdy ani nie było tak,że nic nie boli.A przecież za nic nie zostałem skazany.No ale to całe wiejskie pochodzenie sprawiało i sprawia że ja mam "pod górkę".Więc wracając do meritum - no przecież trzeba być chyba idiotą by od państwa i jego aparatu represji wymagać warunków jak w kurorcie.Takie rzeczy to tylko w "cywilizacji zachodniej" niestety czy stety...

W sumie więc protestować należy raczej w sprawie niesłusznego skazania a co do warunków w więzieniach,to może najpierw poprawić warunki dla tych którzy więźniami (czysto nominalnie,bo rzeczywistość w takiej Polsce czy Rosji jest inna - więzień chociaż wie,że ma dach nad głową i miskę zupy pewne) niby to nie są...

Fakt jest faktem - Rosja to kraj garstki oligarchów i setek tysięcy ludzi żyjących w skrajnej nędzy,a sama akcja była słuszna (zresztą nie tylko Rosjanie nie powinni tam wiercić,pozostali mający apetyt na Arktykę - TEŻ NIE POWINNI),zaś to napad na ekologów przez Rosjan był zwykłym piractwem.No ale cóż,Państwowe Piractwo ma jak widać coraz większe tradycje,kiedyś Izrael z Flotyllą,teraz Rosjanie (ci choć trzeba przyznać nikogo na razie nie zamordowali) wolę nie myśleć jakie akty piractwa będą dziełem USA albo Chińczyków bo to pewnie kwestia czasu...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.