RPA: Policja zamordowała aktywistę podczas demonstracji

Świat | Protesty | Represje

Południowoafrykański aktywista Andries Tatane został pogrzebany w zeszłym tygodniu w miasteczku Ficksburg. Został zamordowany przez policję na masowej demonstracji, w której uczestniczyło ok. 4 tys. osób, domagających się godnych warunków mieszkaniowych, dostępu do wody i elektryczności i pracy.

Scena zabójstwa została sfilmowana i pojawiła się w wieczornych wiadomościach w dniu 13 kwietnia. Sześciu oficerów policji brutalnie biło Andriesa pałkami i strzelało mu gumowymi kulami w pierś. Wydarzenie miało miejsce po tym, jak Andries domagał się wyjaśnienia, dlaczego armatki wodne zostały skierowane na starsze osoby, które brały udział w demonstracjach.

Brutalne traktowanie aktywistów nie jest czymś wyjątkowym w RPA. Od lat działacze kampani przeciw eksmisjom i prywatyzacjom są rutynowo szykanowani przez policję, aresztowani i bici. W 2004 r., członkowie Ruchu Ludzi Bez Ziemi byli torturowani przez policję w Sowito. Dochodziło też do ataków grup paramilitarnych na pokojowe protesty, na które policja nie reagowała.

Za: Libcom.org

Kurczę chciałem napisać

Kurczę chciałem napisać że znów ten apertheid ale nie biali go zabili, znów trzeba wszystko zwalić na kapitalizm a nie rasizmokapitalizm :/

To jest jeszcze bardziej

To jest jeszcze bardziej pojebane. Apartheid został, tyle że białe elity podzieliły się władzą z czarnymi. Ale wykluczeni nadal są ci sami i raczej nie są biali.

Chociaż na filmie widać, że biali się solidaryzują z protestami czarnych bezdomnych i to jest bardzo wartościowe.

Bo zwykli biali ci którzy w

Bo zwykli biali ci którzy w czasie aparthaidu byli zwykłymi robotnikami teraz w RPA mają przejebane,tak samo jak czarni,jedyny plus to to że nie ma już tzw.bantustanów i można się (w miarę)swobodnie przemieszczać

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.