USA: Była pracownica McDonalda pozwała franczyzę za zmuszanie do korzystania z określonych kart bankowych

Świat | Prawa pracownika

Była pracownica McDonalda w Pennsylvanii wniosła pozew do sądu przeciwko franczyzie. Skarży się o to, że musiała pobierać wynagrodzenie z karty obciążonej opłatami, skutkiem czego niektórzy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie niższe niż minimalna pensja. Chodziło o kartę typu Payroll Card banku JPMorgan Chase. Gdy pracownica domagała się wydania czeku z pensją, McDonald's odmówiło, oświadczając, że karta jest jedynym możliwym sposobem otrzymywania pensji.

Kobieta stara się uzyskać dla swojej sprawy status pozwu zbiorowego, tak by ewentualne odszkodowania otrzymali również pozostali pracownicy. Domaga się dla pracowników prawa do wyboru gotówki lub czeków. Jej zdaniem, zmuszanie pracowników do korzystania z karty jest sposobem na przerzucenie kosztów obsługi czeków na pracowników.

Istnieje strona z petycją dotyczącą tej sprawy.

Przypadki zmuszania pracowników do korzystania z usług określonego banku zdarzają się też w Polsce. Pisaliśmy o tym w związku z Call Center Inter Galactica (CCIG) i przymuszaniu pracowników do otwierania kont w banku BZWBK.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.