USA: Masowe demonstracje przeciwko rządowej inwigilacji

Świat | Protesty

W dniu 4 lipca w ponad 100 amerykańskich miastach odbyły się protesty przeciwko szpiegowaniu obywateli przez agencje rządowe. 4 lipca zamiast udziału w tradycyjnych defiladach święta niepodległości, obywatele w wielu miastach wybrali akcje przeciwko rządowemu programowi inwigilacji obywateli za pośrednictwem najnowszych środków technologicznych.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi tajny program szpiegowania społeczeństwa (nie tylko amerykańskiego) w postaci inwigilacji internetu, podsłuchów, czy nadzorowania obywateli. Tajne operacje USA wyszły na jaw w postaci przecieku ujawnionego przez byłego amerykańskiego szpiega pracującego dla NSA - Edwarda Snowdena – ciągle poszukiwanego przez rząd amerykański.

Wiele protestów pod nazwą „Restore the Fourth” („Przywrócić Czwartą”) – miało na celu obronę czwartej poprawki do konstytucji USA – czyli prawa chroniącego obywateli przed bezprawną inwigilacją, zatrzymaniem, przeszukaniem i gwarantującą nietykalność osobistą. Protestowano również przeciwko wydaniu przez rząd 1,5 miliarda dolarów na Centrum NSA do spraw gromadzenia informacji w Utah.

Społeczności internetowe przyłączyły się do protestów. Ponad 30 000 stron internetowych zamieściło bannery domagające się od NSA zaprzestania światowej inwigilacji. Do akcji przyłączyły się między innymi znane społeczności internetowej strony jak Mozilla, WordPress czy Reddit.

Ponad pół miliona obywateli USA podpisało protest przeciwko działaniom szpiegującym prowadzoną przez agencję NSA.

Organizatorzy zapowiedzieli, że to dopiero początek protestów i że przybierze on różnorakie formy. Demonstracje odbyły się również pod ambasadami USA w Berlinie i Londynie.

Inwigilacja

Witam serdecznie,
Na imie mam Joanna. Wrocilam z Stanow Zjednoczonych po 20 latach pobytu. Bylam osoba inwigilowana przez ostatnie ok 7 lat. Inwigilacja to brak osobistej wolnosci. Zycie jeden koszmar, widzisz co sie dzieje wokol Ciebie a nie masz na to zadnego wplywu, czujesz sie jak marionetka, a pociagane sznurki sa przez "system". Polega to na tym, ze nic nie jest zalezne od Twojej dobrej woli, tylko woli innych. Dotyczy to takich zyciowych aspektow jak: praca, zycie osobiste, status finansowy, ktory ogranicza sie do przetrwania, itp. Czlowiek ma ogromny potenjal ale nie moze go w zaden sposob wykorzystac, bo to co jest dookola niego to "niszczenie". Jednostka staje sie tzw. "target". Straty moralne sa ogromne. Tracisz przyjaciol, bliskich, bezpieczenstwo finansowe, nie zakladasz rodziny, itp. A system rzadowy bawi sie "Twoja osoba" jak bys byla pluszowym misiem.
Dziekuje osobom, ktore publicznie wystapily przeciwko inwigilacji w protescie.
Pozdrawiam i zapraszam do rozmowy,
Joanna K

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.