USA: Korporacja Boeing sądzona za łamanie prawa do strajku

Świat | Prawa pracownika | Strajk | Tacy są politycy

Politycy Partii Republikańskiej w Stanach Zjednoczonych usiłują zdławić proces sądowy wytoczony korporacji Boeing za to, że przeniosła produkcję Boeinga 787 ze stanu Waszyngton do Południowej Karoliny. Proces został wytoczony korporacji przez Krajową Radę Pracy (National Labor Relations Bard - NLRB) , agencję rządową której celem jest m.in. badanie nadużyć praw pracowniczych. NLRB zarzuca Boeingowi, że firma przeniosła produkcję do Południowej Karoliny tylko i wyłącznie ze względu na duże ryzyko strajków, które zdarzają się co kilka lat w fabryce w Puget Sound w stanie Waszyngton.

Takie działanie jest nielegalne z punktu widzenia Wagner Act, ustawy wprowadzonej w 1935 w czasie Wielkiego Kryzysu, która zabrania pracodawcom działać na rzecz ograniczenia prawa pracowników do prowadzenia działań mających na celu negocjację porozumień zbiorowych i pomoc wzajemną pracowników. NLRB zacytowało w swoim pozwie długą listę wyroków, które potwierdzały taką interpretację. W dniu 30 czerwca, sąd odrzucił wniosek prawników Boeinga, by umorzyć postępowanie.

Republikanie z Południowej Karoliny starają się ukręcić łeb sprawie. Chcą, by ta kwestia stała się jednym z ważnych tematów nadchodzącej kampanii wyborczej. Tezą ekstremistów rynkowych jest to, że działania NLRB są przejawem „przerostu wpływów państwa” i „są sprzeczne z najgłębszymi przekonaniami Partii Republikańskiej”. Jak na razie, prezydent Obama oświadczył, że nie zamierza się wtrącać w działania agencji rządowej.

Jak zauważyli komentatorzy, od dekad w USA prawo do strajku jest coraz bardziej ograniczane. W latach 50'tych odbywało się się ponad 350 strajków rocznie (z udziałem ponad tysiąca ludzi). W ciągu ostatniej dekady było tylko 20 takich strajków. Dodatkowo, gdyby firma Boeing nie popełniła błędu i nie powiedziała wprost, że przeniesienie fabryki służy jedynie zabezpieczeniu się przed strajkiem, a użyła zawoalowanych sformułowań takich jak "lepszy klimat biznesowy panujący w Południowej Karolinie", do sprawy w ogóle by nie doszło.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.