Warszawa: Akcja ZSP-Warszawa w obronie muzeów

Kraj | Kultura | Protesty

Wieczorem 6 października, ZSP sekcja Warszawa przeprowadziła akcję informacyjną na temat sytuacji muzeów Warszawy, którym grozi zamknięcie z powodu cięć budżetowych. Pikieta odbyła się w pobliżu Muzeum Techniki – jednej z instytucji, które mogą być zamknięte.

Oprócz muzeów eliminowane są inne obiekty kulturalne takie jak kina, teatry, biblioteki szkolne i przedszkolne. Setki osób może z tego powodu stracić pracę. Dzień później odbyło się otwarte spotkanie na którym przedyskutowano szczegóły dalszych działań.

W dobie powszechnego konsumpcjonizmu, gdzie wszystko ma przynosić zyski kapitałowi, stajemy się niewolnikami grupki ludzi, chcących zagarnąć jak najwięcej naszej wolnej przestrzeni. Tak jest mi. in. z placówkami muzealnymi, które nie zostały powołane do tego by przynosić zyski. Muzea są, podobnie inne instytucje oświatowo – kulturalne, rugowane z naszego życia publicznego. Samorządy argumentują to kiepską sytuacją finansową swoich budżetów. Jest to ewidentne nadużycie z ich strony, co pokazują poprzez finansowanie bez opamiętania imprez związanych z Euro 2012, które jak na razie nie przyniosły oczekiwanych zysków oraz wzrostu liczby turystów. Są też pieniądze na fajerwerki w postaci nikomu nie potrzebnych fontann i innych zbędnych inwestycji. Muzea pełnią rolę dydaktyczną, stanowią element oświaty, a także są miejscami pracy dla wielu ludzi. Stanowią część naszego lokalnego życia, tak jak szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki publiczne czy domy kultury. Jeśli ich zabraknie, co w zamian otrzymamy? Prywatne kolekcje, dzieła sztuki do oglądania za zgodą prywatnych osób, których kaprysy będą uzależniać nas od dostępu do kultury wyższej? Nie każdego stać na indywidualizm w tym zakresie. Oświata i kultura są jedyną wolną przestrzenią, do której mamy dostęp i za którą nie trzeba będzie płacić bajońskich sum. I niech przestrogą będzie los Zamku Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim. Agencja Rynku Rolnego chce go sprzedać prywatnej osobie w imię zysku.

Powstanie tam najprawdopodobniej hotel dla burżuazyjnej “arystokracji”, a muzeum pójdzie do likwidacji.

A może tu chodzi o coś innego? Brak bowiem dostępu do oświaty i kultury, generować będzie ludzi nie tylko biednych materialnie, ale również mających niski zasób wiedzy oraz świadomości. Doprowadzi to do tępoty intelektualnej rzeszy ludzi, a wtedy łatwiej będzie manipulować nimi w imię zysków i bogacenia się nielicznej grupki wyzyskiwaczy.

Za: http://aitwawa.wordpress.com/

A nie lepiej jakąś ciekawą wystawę zorganizować

żeby budynek zarabiał na siebie ??

główną rola takiej

główną rola takiej placówki jest szerzenie kultury. Zarabiać na siebie może przy okazji. Jeśli odwróciłbyś te role to okazałoby się że np. muzeum techniki powinno robić wystawę na temat życia i twórczości dody, czy innego nergala, bo to takie trendy i bydło na to poleci

nie mam pojęcia co ma wspólnego muzeum techniki

z dodą czy nergalem, dlatego twoja odp jest dla mnie na poziomie bardzo niskim i mnie nie przekonuje. Ja szanuje sztukę ale bardziej np: od Szymborskiej wolę teksty Magika czy O.S.T.R. . Może żaden z tych raperów nie dostał nagrody nobla ale to nie znaczy że z moich podatków miałbym utrzymywać Szymborską. Wolę kupić płytę ostrego a jeśli ktoś woli kupić zbiór wierszy Szymborskiej to też bardzo dobrze, ale nie wymagam od takiej osoby by płaciła podatek na utrzymanie O.S.T.R.
Społeczność nie zgłupieje z powodu braku jakiegoś muzeum. Żyjemy w czasach lepszego dostępu do informacji i wielu innych rzeczy.

A). zaproponuj więc jakiś

A). zaproponuj więc jakiś ciekawy program dla muzeum techniki i sprawdź czy nikt wcześniej tego w tym muzeum nie próbował.
B). zarzucasz mi że mówię w kontekście muzeum o dodzie i nergalu, a sam wyjeżdżasz z Magikiem
C). powszechny dostęp do informacji, internet itd - ok, ale gdzieś musi być jakieś źródło wiedzy. Zdjęcie jakiejś maszyny na wikipedii nie bierze się z nikąd, ktoś kiedyś poszedł do muzeum i je zrobił. Poza tym przez samo to że słuchasz opinii ludzi którzy widzieli więcej i wiedzą więcej zmienia się też Twój światopogląd, nie musisz chodzić do muzeum żeby na ciebie oddziaływało. Stąd też nagły spadek poziomu debaty publicznej, komentarzy i te pe po kolejnych ostatnich reformach systemu edukacji - pojawiło się zbyt dużo osób którym WYDAJE SIĘ że coś wiedzą

"Doprowadzi to do tępoty

"Doprowadzi to do tępoty intelektualnej rzeszy ludzi, a wtedy łatwiej będzie manipulować nimi w imię zysków i bogacenia się nielicznej grupki wyzyskiwaczy."

To jest gwózdz programu.

Żyjemy w czasach dostępu do ogromnej wiedzy

i zamknięcie jakiegoś muzeum nie spowoduje "ogłupienia rzeszy ludzi". Ludzie wolą iść do kina czy na piwo zamiast do takiego muzeum. ODP mi kiedy sam ostatnio byłeś w tym muzeum?

w sumie to takie rzeczy jak

w sumie to takie rzeczy jak fontanny tez sa spoko. no ale powinno sie priorytetowac pewne rzeczy:P

"los zamku w baranowie sandomierskim"

No właśnie - a czy ktokolwiek protestował gdy likwidowano placówki muzealne i inne tym podobne poza Warszawą oraz paroma większymi miastami prowincjonalnymi (Kraków, Wrocław, Poznań itp.)?

nie wiem. protestowal ktos?

nie wiem. protestowal ktos?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.