Warszawa: Spotkanie organizacji lokatorskich z biurokratami z Ministerstwa Infrastruktury

Kraj | Lokatorzy | Tacy są politycy

Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury na ul. Wspólnej miały miejsce rozmowy Komitetu Obrony Lokatorów, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej z podsekretarzem stanu Piotrem Styczniem i innymi urzędnikami ministerstwa. Spotkanie było konsekwencją protestu przeciwko nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów. Przedstawiciele strony lokatorskiej przedstawili swoją bardzo krytyczną opinię o tej nowelizacji, opartą na stanowisku KOL i stanowisku WSL.

Mówiono m.in. o braku realnego programu budownictwa komunalnego, powrocie eksmisji na bruk, oraz niesprawiedliwych i niemożliwych do wdrożenia przepisów, które obciążałyby lokatorów pełnymi kosztami remontów zrujnowanych kamienic, bez możliwości jakiejkolwiek kontroli nad administracją tych remontów. Również prawnicy współpracujący z organizacjami lokatorskimi uznali propozycję nowelizacji za bubel prawny.

Minister Styczeń poinformował działaczy lokatorskich, że organizacje lokatorów nie będą konsultowane w procesie przygotowywania nowelizacji, ale oczywiście „rozmowy zawsze są ciekawe”. Poinformował też, że lokatorzy mogą korzystać ze swojego konstytucyjnego prawa do protestu. W odpowiedzi otrzymał zapewnienie, że wszystkie organizacje lokatorskie w kraju zjednoczą się, by dać odpór polityce, która zmierza do zepchnięcia tysięcy ludzi w kraju w przepaść bezdomności. Jednak w opinii urzędników państwowych, nowelizacja "idzie w dobrym kierunku" i przecież "nie można oczekiwać, że mieszkanie będzie prawem".

Urzędnicy bardzo się zdenerwowali, gdy zwrócono im uwagę, że konsultacje społeczne odbywają się jedynie z przedstawicielami lobby właścicieli nieruchomości, Business Centre Club i Narodowym Bankiem Polskim. Również związki zawodowe, OPZZ i "Solidarność" znalazły się na liście podmiotów do których skierowano prośbę o konsultacje, jednak nie wiadomo, by do tej pory sformułowały stanowisko w tej sprawie.

No to jak chcecie tych

No to jak chcecie tych konsultacji czy nie?

Chcemy przede wszystkim

Chcemy przede wszystkim zablokować nowelizację.

Obszerniej odpowiadając na

Obszerniej odpowiadając na to pytanie, można powiedzieć, że każdy ruch społeczny ma fazę ataku, fazę stabilizacji i fazę odwrotu. Podczas fazy ataku, strona rządowa nie chce iść na żadne kompromisy i to wzmacnia antagonistyczny ruch społeczny, bo nie znajduje on ujścia w systemowych procesach i kanałach.

Faza stabilizacji może doprowadzić do wciągnięcia części ruchu społecznego w proces współrządzenia (o ile ruch społeczny był dość silny). O ile państwo nie zostało do tego momentu obalone, stabilizacja ruchu i wypracowanie oficjalnych kanałów współpracy powoduje stabilizację i umocnienie państwa.

Faza odwrotu ruchu społecznego następuje wtedy, gdy elity wywodzące się z ruchu społecznego ustabilizują się na swoich stanowiskach i przestają się liczyć z jakimikolwiek ruchami społecznymi, a ludzie znajdują się w stanie głębokiego rozczarowania.

Stosując ten model do obecnej sytuacji, jesteśmy w fazie odwrotu ruchów społecznych, a ustabilizowane elity wywodzące się z Solidarności nie liczą się zupełnie z ruchami społecznymi - w tym z ruchem związkowym, z którego się wywodzą. Próbujemy przejść z fazy odwrotu do fazy ataku, która jako jedyna jest korzystna z punktu widzenia strategii anarchistycznej. W tej fazie nie ma zagrożenia korupcją aktywistów przez system, gdyż elity pilnujące status quo nie są tym zainteresowane.

Ryzyko pojawia się dopiero w fazie stabilizacji, gdzie może się okazać, że niektórzy z naszych dzisiejszych sojuszników będą naszymi przyszłymi przeciwnikami.

Ci zwiążki są

Te związki są pro-systemowe i kolaborują z rządem. Nie piszą opinie nawet gdy mają możliwości i społeczne obowiązki. N.p. czytałam wczoraj że także nie opiniowali projektu budżetu.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.