Warszawa: Spotkanie z ZSP na Uniwersytecie Warszawskim

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Ruch anarchistyczny

W środę 26 maja, w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się spotkanie studentów z przedstawicielami Sekcji Edukacyjnej Związku Syndykalistów Polski. Spotkanie dotyczyło wdrażania tzw. „Procesu Bolońskiego” na polskich uczelniach i procesów komercjalizacji edukacji. Prezentacja była oparta na analizie ogólnych założeń procesu bolońskiego wypracowanej przez ZSP. Opisano również szczegóły wdrażania Procesu Bolońskiego przez Ministerstwo Edukacji i poszczególne uczelnie.

Jak się okazało, studenci kojarzyli Proces Boloński jedynie z możliwością przenoszenia się z uczelni na uczelnię i zbieraniem punktów ECTS. Studenci nie znali planów dotyczących wprowadzenia przedstawicieli biznesu do rad administracyjnych i oddaniu w ich ręce kontroli nad programami nauczania i doborem personelu, oraz zmian polegających na likwidacji wydziałów, które nie są w stanie produkować instrumentalnej wiedzy i przynosić wymiernych zysków. Aktywiści z ZSP tłumaczyli, że wraz z likwidacją takich wydziałów, zniknie też obszar nauczania, w którym może się wykształcić krytyczne spojrzenie na proces instrumentalizacji wiedzy, który doprowadził do takiej właśnie sytuacji.

Prezentacja rozwiązań wdrażanych już teraz przez Ministerstwo Edukacji była pokazana na tle hegemonocznej ideologii neoliberalnej i jej hasła „usługi publiczne jako firmy”. Ideologia ta oznacza całkowite podporządkowanie potrzeb społeczeństwa wymogom instytucji finansowych i logice zysku, kosztem jakości i dostępności tych usług.

Studentom została też zaprezentowana działalność pracownicza Związku Syndykalistów Polski.

to ważne, żeby studentom

to ważne, żeby studentom tłumaczyć jakie są mniej eksponowane skutki wdrażania procesu bolońskiego, ciekawi mnie tylko jak wyglądała frekwencja ?

Spotkanie odbywało się w

Spotkanie odbywało się w ramach normalnych zajęć, a obecnych było kilkunastu studentów.

UWAGA!

Chyba w odpowiedzi na spotkanie ZSP w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego ze studentami, w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie w dniu 11 czerwca 2010 roku ma się odbyć tzw "Seminarium Bolońskie". Seminarium poprowadzą tzw. "Eksperci Bolońscy" powołani przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Sesja dla studentów odbędzie się w godzinach 13:45 - 16:00.
W programie:
13:45 – 14:30 Rejestracja uczestników i poczęstunek.
14:30 – 14:50 Proces Boloński – co oferuje i jak z niego skorzystać?
mgr Katarzyna Martowska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ekspertka bolońska
14:50 – 15:10 Zatrudnienie po studiach – wyzwanie dla studenta czy zadanie uczelni?
mgr farm. Przemysław Rzodkiewicz, Warszawski Uniwersytet Medyczny, ekspert boloński
15:10 – 15:25 Wyjazdy studentów w programie Erasmus.
Przedstawiciel Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie” - Erasmus
15:25 – 15:40 Relacja z udziału w programie Erasmus - student Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania
w Warszawie.
15:40 – 16:00 Dyskusja. Podsumowanie seminarium.

Widać na pierwszy rzut oka, że to będzie czysta propagandówka. Proponowałbym więc zrobić w tym czasie jakąś pikietę, podczas której rozdawano by ulotki uczestnikom, by mięli oni szansę zapoznania się z argumentami "drugiej strony".

Dzięki za info. Napewno

Dzięki za info. Napewno coś z tym zrobimy.

w ogóle ciężko to nazwać

w ogóle ciężko to nazwać seminarium, skoro w programie jest tylko 20 min dyskusji. Myślę że to byłby właściwy moment, w takich wydarzeniach słuchacze nie mają zwykle zbyt wiele do powiedzenia, można spokojnie wyskoczyć z własnymi racjami. A że ta dyskusja jest na końcu to pozostanie najlepiej zapamiętana przez uczestników.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.