Wielka Brytania: Dzikie strajki elektryków

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk | Zwolnienia

W środę 7 grudnia, o godzinie 5.30 rano rozpoczął się dziki strajk elektryków budowlanych. Od pewnego czasu zauważyć można radykalne działania pracowników sektora budowlanego (głównie elektryków). Jest to miłym zaskoczeniem, gdyż sektor budowlany w Wielkiej Brytanii nie mógł pochwalić się ani silnymi związkami zawodowymi (sprzedajny UCATT, bierny UNITE), ani aktywnymi na polu walki pracowniczej grupami.

Sytuacja zaczęła sie zmieniać, kiedy na jaw wyszedł skandal związany z czarnymi listami robotników budowlanych (więcej: Kurier Syndykalistyczny nr 1). Wtedy to, zaczęły się pikiety i organizowanie oddolnych grup i inicjatyw bez udziału liderów związkowych. W ciągu ostatnich 3 miesięcy, z inicjatywy elektryków budowlanych zawiązał się Oddolny Komitet Elektryków („Sparks” – Rank & File Committee), w którym działają pracownicy niezrzeszeni, członkowie związków i osoby wspierające.

Ogólnie brak zaufania do związków zawodowych, nieformalna struktura komitetu, demokracja bezpośrednia i bezkompromisowośc działania - są cechami głównymi grupy założonej w celu obrony warunków pracy elektryków. Jednym z głównych powodów założenia komitetu był atak potentatów branży budowlanej na umowę wywalczoną przez elektryków (Joint Industry Board) – gwarantującą ściśle określoną minimalną stawkę dla pracownika, oraz warunki pracy elektryków w przemyśle budowlanym. Największe firmy budowlane (na czele z korporacją Balfour Beatty, powiązaną ze skandalem „czarnych list”) ogłosiły zerwanie umowy na 7 grudnia. Wiąże się to min. z równoczesną redukcją wynagrodzenia dla elektryków o 35%. W związku z biernością i opieszałością związków zawodowych elektrycy sami wzięli sprawy w swoje ręce. Od października rozpoczęli regularne pikiety i blokady miejsc pracy, nawiązali kontakty z ruchem studenckim i grupami takimi jak Occupy London (przemawiali w obozie „oburzonych” przy St. Pauls), a także z radykalnymi grupami pracowniczymi innych sektorów. 9 listopada – w dniu wielkiej demonstracji studenckiej, 600 elektryków zablokowało na kilka godzin jeden z placów budowy, aby później przemaszerować ulicami Londynu skutecznie przebijając się przez policyjny kocioł.

Związki zawodowe zapowiedziały strajk na 7 grudnia, lecz korporacja Balfour Beatty zagroziła związkom legalnymi akcjami i skierowaniem sprawy do sądu. Związki zaowdowe odwołały strajk. Zadowolona z tego rezultatu korporacja nie spodziewała się tego, że robotnicy nie potrzebują zgody związków i sądów aby przeprowadzić strajk.

W Londynie kilkaset osób zebrało się przed placem budowy przy stacji Blackfriers, gdzie głównym wykonawcą jest firma Balfour Beatty. Elektrycy na kilka godzin skutecznie zablokowali bramy wjazdowe do placu i pomimo sporej ilości policji, która próbowała ich usunąć nie przepuścili wjeżdżających ciężarówek. Policja sprowadziła posiłki i siłą usunęła blokujących. Elektrycy strajkowali również w Manchesterze, gdzie wtargnęli na obrady rady miasta. W mieście Birkenhead, obok Liverpoolu, elektrycy zorganizowali lotne pikiety, na jednym z placów budowy ktoś włączył alarm przeciwpożarowy co zablokowało pracę na kilka godzin. W miasteczku Cambuslang elektrycy okupowali biuro giganta branży budowlanej - firmy Lend Lease. Skutecznie blokowano bramy wjazdowe na placach budowy w Immingham. Ponad 100 robotników demonstrowało również przed siedzibą główną Balfour Beatty w Glasgow. Akcję odbywały się również w Hull i Grangemouth, gdzie elektrycy pracujący w rafinerii ropy, w ramach solidarności okupowali biura Balfour Beatty mieszczące się na placu budowy nowych budynków dla straży pożarnej - gdzie wszyscy elektrycy odeszli od swoich miejsc pracy.

I=U/R

In solidarity, Comrades!

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.