AlterKino.org: świąteczna aktualizacja!
AlterKino.org udostępnia dla Was kolejne filmy. Tym razem obecny będzie temat wyzysku etiopskich plantatorów kawy, handel żywym towarem z afryki, amerykański imperializm w walce z kolumbijska partyzantką i ruchami masowymi oraz fabularne kino lat 60-ych na temat rewolty studenckiej w USA. Poniżej skrócone opisy poszczególnych filmów.
Czarne złoto - Każdego dnia na świecie wypijane są średnio dwa miliardy kubków kawy. Jednak w Etiopii, z której pochodzi większość kawy, uprawiający ją rolnicy żyją na skraju nędzy. Ceny ustala się w Nowym Jorku i Londynie, a światowy rynek zdominowały wielkie korporacje. Za zebranie kilograma ziaren Etiopczyk dostaje 23 centy. W zachodnich kawiarniach z kilograma ziaren można zaparzyć 80 filiżanek kawy warte 230 dolarów...
Afrykańskie prostytutki - Dwaj dziennikarze ukazują kulisy prostytucji Afrykanek w krajach zachodnich. Tropią oni przestępców, handlujących kobietami z krajów afrykańskich. Część czarnoskórych prostytutek to dzieci, które zostały sprzedane gangom przez własnych rodziców, nie mających pieniędzy na życie. Inne zostają do prostytucji zmuszane, bo stanowią egzotyczną ciekawostkę dla mężczyzn z Zachodu. Historii jest tyle, ile poszkodowanych kobiet.
Zabriskie Point - "Zabriskie Point" Antonioniego to film nakręcony w Stanach Zjednoczących i ukazujący przede wszystkim kulturę hippisowską i zamieszki pomiędzy policją a młodzieżą uniwersytecką w Los Angeles. W moim odczuciu nie jest to jednak film, który jest dobitnym przykładem kina kontestacji. Ciekawe jest w nim jednak spojrzenie europejskiego reżysera na zupełnie inną formę buntu niż ta, która jest charakterystyczna dla Europy.
Plan Kolumbia - zarabiając na porażce wojny z narkotykami - Kolumbia bedąca trzecim największym odbiorcą amerykańskiej pomocy militarnej - zaraz po Izraelu i Egipcie jest jednocześnie krajem gdzie w największym stopniu - w skali całej Ameryki Łacińskiej - łamane są prawa człowieka, gdzie ginie najwięcej działaczy związkowych (o czym zresztą mamy okazje przekonac się śledząc kampanią "Coca-killer"). Realizatorzy filmu biorą za punkt wyjścia amerykańskie opryski planatacji koki w ramach tak zwanej "operacji antynarkotykowej" w Kolumbii, przechodząc do ukazania szerszej strategii USA w regionie Ameryki Południowej dla której narkotyki stanowią tylko pretekst.Imperialny wyzysk i wewnętrzne konflikty klasowe pomiędzy garstką uprzywilejowanych a rzeszą biedaków stanowiące oś historii tego kraju prowadzą autorów filmu do wniosku że głównym celem amerykańskiej pomocy jest walka z lewicową partyzantką FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) która zagraża imperialnym interesom USA oraz skorumpowanemu reżimowi Kolumbii.
-----------------------------------
..:: UWAGA ::..
Filmy są w formacie rmvb. Aby móc je poprawnie odtwarzać trzeba zainstalować kodek Real Alternative.
Zapraszamy:
www.alterkino.org
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i dostawaj aktualne informacje o nowościach na swoją skrzynkę e-mail!
Chcesz pomóc w reklamie naszego projektu? Wejdz na: www.reklama.alterkino.glt.pl