AlterKino.org: Guerilla - uprowadzenie Patty Hearst

Świat | Militaryzm | Protesty | Tacy są politycy | Ubóstwo

Guerilla - uprowadzenie Patty Hearst - film przedstawia jedno z najgłośniejszych wydarzeń medialnych, które miało miejsce w Ameryce w latach 70. Robert Stone próbuje odtworzyć okoliczności powstania paramilitarnej organizacji SLA (Symbionese Liberation Army), która przed 30 laty rozpoczęła desperacką walkę z rządem federalnym.

4 lutego 1974 roku jej członkowie porwali córkę magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Ich żądania w zamian za uwolnienie córki milionera zaskoczyły wszystkich - domagali się żywności dla bezdomnych i bezrobotnych. W oczach najbiedniejszych mieszkańców USA natychmiast wyrośli na bohaterów, popieranych paradoksalnie przez samą córkę Hearsta.

http://www.alterkino.org

Dokument niezły, ale

Dokument niezły, ale przesłanie smutne-wszyscy stracili wiarę w to co robili...

Ten film widziałem w

Ten film widziałem w telewizorni - był czas że powtarzali go do znudzenia. Chyba w ramach propagandy typu "bajki o rewolucji mogą być tylko złem. Kapitalizm to jedynie słuszna droga". Wymowa filmu jest totalnie antysocjalistyczna, antyegalitarna i w ogóle anty. Wybrali mniej więcej taką postać, jaką byłby np. Jan Kulczyk gdyby założył grupę anarchistyczną, a po jednym dniu powiedział że sory chłopaki, żartowałem. To jakaś głupia cipa była, a wy o niej film zamieszczacie! Nie żal?

chyba jednak warto

obejrzeć sobie ten film jeszcze raz skoro uważasz że Symbionese Liberation Army mieli cokolwiek wspólnego z anarchizmem (że choćby ich metody działania były anarchistyczne). Akurat nie w tym dokumencie ale w innym tyczącym się SLA znalazł się całkiem niezły komentarz ich działań. W swoich manifestach zapowiadali śmierć kapitalizmu, grozili glinarzą, biznesmenom itp. tymczasem ich "ofiarami" byli - czarnoskóry działacz na rzecz praw człowieka, i przypadkowy przechodzień który zginął w czasie ich napadu na bank. Nie ma co prawdziwi rewolucjoniści. Może wiec nie tyle przekaz jest "totalnie antysocjalistyczna, antyegalitarna i w ogóle anty", co ich metody działania rzeczywiście mogą wzbudzić jedynie żal

Nie żal. Nie kazdy zna

Do czytelnika Qrde:
Nie żal. Nie kazdy zna tamte wydarzenie. Z perspektywy czasu jest to pewna lekcja dla obecnego pokolenia radykalnych aktywistów.

Do anonimowego czytelnika:
Zamordowaie murzynskiego aktywisty usprawidliali ideologicznie. Zabicie natomiast kobiety w banku - jak sami przyznali - bylo czynem bezsensownym.

Jak powiedzial Mike Borin "To, ze nie mielismy zamiaru zamordowania Pani Opsal podczas napadu na bank, nie ma dla jej rodziny zadnego znaczenia. Ani to, ze sami skazalismy sie na ostracyzm. I to jest najsmutniejsze w tego rodzaju sprawach. Masz dobre, czy zle intencje - rezultat zawsze jest fatalny".

Jeszcze jedno: rozdawanie zywnosci, ktore bylo wynikiem presji mediow oraz opinii publicznej bylo dzialaniem socjalistycznym oraz egalitarnym.

tak wiadomo

każdy czy to otwarta i jawna dyktatura czy też skryta (ujawniająca się w mentalności, a przekładająca w dalszej perspektywie na praktykę działania) potrafi morderstwo usprawiedliwić ideologicznie. Z tego co pamiętam żal po morderstwie Opsal wyrazili dopiero wiele lat później na procesie, no ale stwierdzenie "Masz dobre, czy złe intencje - rezultat zawsze jest fatalny" stanowi całkiem dobre podsumowanie ich działalności. Film warty obejrzenia i tyle

sla

sla to była grupa psycholi i cpunów, ktora z anarchizmem miala tyle wspolnego co grupa skinheadow wysadzajaca federalne budynki. na boga, nie kazdy, kto wystepuje przeciw rzadowi jest zaraz anarchistą.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.