Hiszpania: Dziki strajk górników w Asturii

Świat | Protesty | Strajk

W Asturii, w północnej Hiszpanii, trwają dzikie strajki górników zagrożonych bezrobociem przez cięcia budżetowe. Strajk trwa już ponad tydzień. W zeszłym tygodniu, górnicy protestowali w Madrycie, gdzie spotkali się z policyjnymi represjami za „wystrzeliwanie rakiet w ministerstwo”. Jeden z aresztowanych górników został oskarżony o „terroryzm” w związku z pobiciem policjanta. Walki z policją trwają również w samej Asturii.

Tradycje strajków są bardzo żywe wśród mieszkańców Asturii, którzy pamiętają falę strajków przeciw faszystowskiemu reżimowi w 1962 r. oraz poprzedzających rewolucję strajków w 1934 r., które zostały krwawo zdławione przez Generała Franco przy pomocy korpusu marokańskiego, który dopuszczał się tortur, gwałtów i mordów na strajkujących prawcownikach.

Więcej zdjęć: http://comunidad.lne.es/galeria-multimedia/Asturias/mineros-retoman-prot...

A gdzie są górnicy gdy

A gdzie są górnicy gdy protestują prekariusze? To typowy schemat - egoizm branżowy określany wzniosłymi hasłami.

Ten problem rozwiązują

Ten problem rozwiązują kapitaliści ze wszystkich czyniąc prekariuszy.

Dobrze wiesz, że nie o to

Dobrze wiesz, że nie o to mi chodzi tylko o klapki na oczach tych co jeszcze jakąś tam względnie stabilną robotę mają. Popatrz na "protesty" w polskich kopalniach węgla czy KGHM - domagają się udziału w zyskach i tyle, nie interesuje ich czy sąsiad ma co do gara włożyć, źródło tych "zysków" (górnictwo i ceny opału!) czy sytuacja innych branż. A gdy sami padają ofiarami liberalnej gospodarki to szum robią niczym wyklęty przez bogów naród wybrany - i nawet wówczas domagają się tylko wsparcia dla własnych zakładów a nie ogólnych zmian.

To jeszcze nie znaczy, że

To jeszcze nie znaczy, że nie należy popierać nawet partykularnych protestów. To lepsze niż brak protestów.

Sztuka dla sztuki?

Sztuka dla sztuki?

Nie, to jest wspieranie

Nie, to jest wspieranie fermentu zmian. Narzekaniem (w którym jesteś świetny) nie zmienisz świata. Dużą liczbą nawet partykularnych protestów już prędzej.

1. Ja nie narzekam a

1. Ja nie narzekam a przedstawiam inny punkt widzenia.
2. Żaden "ferment zmian" - jeśli strajkujący górnicy zdołają utrzymać swój status to nie zaangażują się raczej w żadne dążenia do zmian.
3. Dowolnie duża liczba protestów bez spójnego dążenia do zmian do niczego nie prowadzi (patrz Grecja, zobaczymy co przyniosą kolejne wybory).

Tekst jak z neoliberalnej

Tekst jak z neoliberalnej gadzinówki z Czerskiej szczującej jednych pracowników na drugich. El pueblo unido hamas sera vencido:)

Gdzie masz ten "zjednoczony

Gdzie masz ten "zjednoczony lud"? Rozejrzyj się dokoła - w Polsce czy Hiszpanii jest dokładnie tak samo. Głodny prekariat jest ignorowany przez klasy "robotnicze". Sztuczne systemowe utrzymywanie pojedynczych branż jest kpiną z logiki i służy utrzymaniu podziałów w klasach pracujących (oraz iluzji wytwarzania wartości). Gdy te resztki europejskiego proletariatu zażądają czekokolwiek wykraczającego poza ich wąskie interesy branżowe to pogadamy.

prekariat w Polsce to

prekariat w Polsce to poniżej 30% pracowników i nie żąda kompletnie niczego
Ale to zrozumiałe czemu komuś, komu zależy na podziałach nie podobają się zorganizowani pracownicy ;)

W Hiszpanii to ponad

W Hiszpanii to ponad czterdzieści procent (sezonowi + bezrobotni) a wśród młodych o wiele więcej. I nie dlatego "nie żąda kompletnie niczego", że żądań nie ma ale ich głos jest niejednolity i słabo słyszalny - na chwilę obecną brak spójnej ideologii.

Daruj sobie gadki o zjednoczonej "klasie robotniczej" bo nie masz pojęcia o czym mowa. Tyle jest w tym "komunizmu" co w rodzinie królewskiej.

Co mnie obchodzi jakiś

Co mnie obchodzi jakiś komunizm, nienormalny jesteś? :)))
jak prekariat czegoś zacznie żądać to pogadamy na razie nie ma o czym a działaja bardziej zorganizowani pracownicy i albo reszta zacznie się przyłączać albo będzie tylko pitolić bez sensu jak pewien samozwańczy przedstawiciel prekariatu na CIA, który chyba sra w gacie i boi się postawić więc bardzo nie lubi czytać że ktoś inny ma odwage. Albo jesteś bardziej aktywny niż ci górnicy wtedy sie pochwal, a jak nie to siedź cicho

Powinienem był wcześniej

Powinienem był wcześniej rozpoznać ten styl anonimku. Jeszcze nie znudziło ci się trolowanie?

:-D

no więc skoro nie masz sie

no więc skoro nie masz sie czym chwalić to skończ ujadać

dokładnie :) a do tego w

dokładnie :) a do tego w Asturii w tym samym czasie strajkowali pracownicy transportu

Materiały do budowy

Materiały do budowy moździerza: 50 €
Konstrukcja rakiet i wyrzutni: 2 h
Odpalenie pocisków w stronę policji: bezcenne!

Tarcze też są świetne. :-)

hehe, dawaj linka z

hehe, dawaj linka z instrukcją :D

Mimo wszystko

strajki solidarnościowe i ponad branżowe uświadczych w Europie zach (w tym w Hiszpanii), w Polsce egoizm branżowy podsycany przez biurokracje żółtych zz jest powszechny, co jest na ręke burżujom

Strajki

Kilka filmikow na temat:)
http://www.taringa.net/posts/noticias/14973399/Furiosos-piquetes-en-Espa...

Gornicy protestuja przeciwko cieciom wynegocjowanych wczesniej i przyznanych na ten rok subwencji, oraz przeciwko importowaniu wegla....
Importuje sie do Hiszpanii na duza skale wegiel glownie z Afryki, pozwalajac jednoczesnie na upadek prowincji gdzie glownym, jesli nie jedynym zrodlem utrzymania jest gornictwo.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.