Japonia: American Apparel łamie prawa związkowe

Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Sklep odzieżowy American Apparel w Tokio bezpodstawnie zwolnił pracownicę, próbując w ten sposób uniemożliwić działanie związku zawodowego. W sierpniu, pracująca na pół etatu ekspedientka została zwolniona pod pretekstem naruszenia zasad pracy. Związek Seibu działający na terenie Tokyo postanowił domagać się przywrócenia pracownicy do pracy. Firma American Apparel przyznała, że zwolnienie pracownicy było bezpodstawne i przywróciło ją do pracy.

Jednak firma postanowiła również całkiem zlikwidować sklep pod koniec września, by całkiem pozbyć się związków zawodowych działających w firmie. Firma ma już za sobą historię działania w podobny sposób, by nie dopuszczać do aktywności związkowców. Nieformalnie, pracodawcy obiecali przeniesienie pracowników do innych sklepów, jednak wielu z nich nie przekazano żadnych szczegółów, zwłaszcza członkom związków zawodowych. Firma nie podała też przyczyn zamknięcia sklepu.

W sobotę, podczas imprezy promocyjnej w innym sklepie należącym do American Apparel, odbyła się pikieta solidarnościowa, w której uczestniczyli aktywiści ze związku Tozen i anarchiści z Zengakuren. Akcja miała na celu wywarcie nacisku na firmę przed kolejną rundą rozmów o porozumieniach zbiorowych.

Wcześniej, American Apparel „wsławił się” też dyskryminacją pracownic ze względu na wygląd.

Za: http://libcom.org/news/union-busting-american-apparel-japan-12092012

Niestety, nie sposób

Niestety, nie sposób znaleźć konkretnych informacji dotyczących poszczególnych marek w sieci. Strony różnych kampanii np Clean Clothes nie odpowiadają, Not Made In china jest w powijakach. Nie ma żadnego widocznego ruchu na rzecz przywrócenia produkcji rzeczy w Europie i Polsce, nie jest to nagłaśniane, ludzie ten temat zbywają, bo i tak wszystko robią w Chinach. I nie ma się co dziwić, że jak tak, to pracy nie ma. Nie mówiąc o koszmarnym wyzysku.

"Nie ma żadnego widocznego

"Nie ma żadnego widocznego ruchu na rzecz przywrócenia produkcji rzeczy w Europie i Polsce"

Przecież już od kilku lat trwają intensywne prace na przygotowaniem taniej bazy produkcyjnej w ubogich prowincjach Unii. Liberalizacja prawa pracy, osłabianie pozycji związków zawodowych, likwidacja osłon socjalnych, likwidacja lokalnych przedsiębiorstw, uzależnianie gospodarek od zewnętrznych źródeł finansowania... - wszystko to zmierza do utworzenia "nowego Trzeciego Świata" w Europie, którego celem będzie produkcja dla bogatego centrum.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.