Japonia: Nissan wznawia produkcję 40 km od Fukushimy

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Prawa pracownika

Japoński koncern samochodowy Nissan skierował ponad 300 robotników do remontu zniszczonej przez trzęsienie ziemi fabryki silników w miejscowośc Iwaki, w odległości około 40 kilometrów od zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima I. Podczas dzisiejszego spotkania z pracownikami zakładu w Iwaki prezydent koncernu, Carlos Ghosn, zapowiedział że Nissan nie zamierza wycofywać się z Iwaki, a pomimo uszkodzeń zakładu produkcja silników zostanie częściowo wznowiona już w połowie kwietnia.

Podczas masówki z udziałem pracowników zakładu Ghosn wezwał ich, by pokazali swego „ducha walki” remontując uszkodzoną fabrykę. Jak dotychczas, pomimo że na terenie Iwaki wciąż nie ma wody, pracownicy Nissana naprawili budynki i rozpoczęli wymianę uszkodzonych maszyn.

Iwaki znajduje się w odlegości 40 kilometrów od elektrowni Fukushima I, w której trwa akcja ratownicza po wybuchu 3 reaktorów i wycieku radioaktywnych substancji na wielką skalę. Strefa zagrożenia, w której z powodu niebezpiecznych dla zdrowia dawek promieniowania mieszkańcom zalecono pozostanie w domach lub „dobrowolną ewakuację” zaczyna się 10 kilometrów od Iwaki, jednak zdaniem organizacji Greenpeace, jak również amerykańskiej agencji nadzoru nuklearnego strefa ewakuacji powinna być rozszeżona do conajmniej 60 kilometrów. Władze japońskie wstrzymały dostawy produktów rolnych ze strefy 90 kilometrów od elektrowni z powodu ich radioaktywnego skażenia, jak się jednak okazuje, to co szkodzi szpinakowi jest bezpieczne dla robotników Nissana.

Sam Carlos Ghosn, nazywany „zabójcą kosztów” jest jednym z najbardziej znanych managerów branży motoryzacyjnej. Sławę zdobył realizując program restrukturyzacji europejskich fabryk koncernu Renault, który jest właścicielem Nissana. Jego wprowadzeniu w życie towarzyszyło drastyczne podniesienie norm wydajności pracy, ograniczenie praw pracowniczych, grupowe zwolnienia i likwidacja fabryk, jak również ogólnoeuropejska kampania protestów pracowniczych przeciwko działaniom Ghosna. Za te „zasługi” dla koncernu Ghosn został powołany na prezesa marki Nissan, która znalazła się w kłopotach finansowych i została wykupiona przez Renault.

Za: Czarny Sztandar

Produkcja ponad wszystko.Pod

Produkcja ponad wszystko.Pod tym względem nie ma różnicy pomiędzy państwowym komunizmem a korporacyjnym,wspieranym przez państwo kapitalizmem.Ukraińska kumpela opowiadała mi jak w roku katastrofy czarnobylskiej,jako kijowska studentka anglistyki,w ramach studenckiego obozu pracy,zbierała chmiel na obszarze,który później włączono do zamkniętej strefy skażenia...

Przykład z

Przykład z azbestem:

Pierwsze wzmianki na temat szkodliwości azbestu pojawiły się w latach 1900-1910. W roku 1910 francuskie badania potwierdziły szkodliwy wpływ azbestu na organizm człowieka.(...)W roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbestu i wyrobów zawierających azbest, produkcji wyrobów zawierających azbest oraz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.

tak mi się przypomniał.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.