Kapitalizm w odwrocie
Dwadzieścia lat po upadku muru berlińskiego ludzie mają dość kapitalizmu. Takie wnioski płyną z sondażu opublikowanego przez BBC.
W sondażu, przeprowadzonym od czerwca do października na zlecenie BBC przez firmę GlobeScan na ponad 30 tys. osobach z 27 krajów, przeciętnie tylko 11 proc. ludności każdego kraju twierdzi, że kapitalizm działa dobrze. Tylko w dwóch krajach: USA (25 proc.) i Pakistanie (21 proc.) sądzi tak ponad 20 proc. badanych. Dla porównania, aż 23 proc. uważa, że system kapitalistyczny jest zły z samej swej natury i wymaga zastąpienia przez inny ustrój. Najbardziej rewolucyjna pod tym względem jest Francja, gdzie zniesienia kapitalizmu chce aż 48 proc. ankietowanych. Pozostali zapytani - średnio 51 proc. w każdym kraju - uważają, że wolny rynek może być utrzymany, ale wymaga regulacji rządowych.
Co więcej, w 15 z 27 badanych krajów ankietowani chcieliby zwiększenia przez państwo roli w życiu gospodarczym. Te poglądy są szczególnie widoczne w byłyck krajach Związku Radzieckiego: Rosji (77 proc.) i na Ukrainie (75 proc.), ale też w Indonezji (65 proc.), Brazylii (63 proc.) i Francji (56 proc.). We wszystkich krajach średnio 67 proc. chce, by rząd równo dystrybuował bogactwo, a 56 proc. jest za większą regulacją gospodarki.