Londyn: Strajk i demonstracja IWW w John Lewis

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Ponad 100 osób z rożnych organizacji pracowniczych przez około 2h głośno protestowało pod reprezentacyjnym budynkiem centrum handlowego John Lewis. Demonstracja była trzecim etapem kampanii sprzątaczy zrzeszonych w IWW (Industrial Workers of the World). O wczeniejszych protestach przeciwko John Lewis można przeczytać tutaj.

Pracownicy sprzątający centrum handlowe John Lewis zatrudnieni przez firmę zewnętrzna ICM, od dłuższego czasu walczą o podwyżkę wynagrodzenia godzinnego ze stawki minimalnej (6.08) do London Living Wage (8 ,30). Sprzeciwiają się również redukcji zatrudnienia i cieciom czasu pracy.

Kolejnym wydarzeniem był jednodniowy strajk który z pikiety przed wejściem dla personelu budynku przerodził się w żywiołową demonstrację, podczas której strajkujący pracownicy wtargnęli do centrum handlowego.

Strajk sprzątaczy jest znaczącym wydarzeniem historycznym. John Lewis uważa się za firmę dbająca o dobro swoich pracowników i sprawiedliwy podział dochodów. Od ponad 140 lat istnienia sieci sklepów John Lewis, nie było większych konfliktów pracowniczych. Protest sprzątaczy upominających sie o swoje podstawowe prawa ukazuje dysproporcję pomiędzy oficjalną polityką firmy a rzeczywistością.

W demonstracji oprócz członków IWW widoczni byli członkowie Solidarity Federation oraz grupa polskich pracowników z czerwono-czarnymi flagami. Związek zawodowy IWW zapowiedział już kolejne akcje. Mamy nadzieję, że doprowadzą one do zwycięstwa pracowników.

A jakaś londyńska akcja

A jakaś londyńska akcja pod hasłem "Chleba zamiast igrzysk" będzie?

Igrzyska Olimpijskie 2012: London - wojsko

MON - 7500 żołnierzy.

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/jul/08/olympics-london-mili...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yx_0It1_KDc#!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.