Lublin: TekturaFest vol.3 dni kontrkultury (22-25.10.2009)
tekturaFest III-pro.doc www.tektura.wordpress.com
TekturaFest vol.3 dni kontrkultury (22-25.10.2009)
TekturaFest III (22-25.10.2009; czwartek-niedziela)
* wystawy, slam poetycki, TrashTheater, Alterkino, koncerty
* warsztaty: szablonu, streetartu, Samby, muzyczne, praw człowieka
* art spoty, akcja bilbord, Vege Uczty, strefa wolnego handlu, stoisko FairTrade
TEKTURA zaprasza na kolejną odsłonę swojego festiwalu. Chcemy Was skonfrontować z interesującymi naszym zdaniem działaniami kontrkulturowymi, w wyjątkowym miejscu: streetart, slam, Alterkino, niezależny teatr, wystawy, strefa wolnego handlu, koncerty. Naszym zadaniem jest włączyć Was, zaangażować w wydarzenia, które oferujemy w czasie festu. Chcemy zacierać subtelną granicę między twórcą, a odbiorcą, uczyć się od siebie nawzajem, głównie poprzez warsztaty: soundsystemowe, Samby, prawa człowieka, streetartowe, szablonu, malarskie, muzyczne, organizacyjne.
Gwarantujemy zmiany w repertuarze, a także dodatkowe wydarzenia nieujęte w grafiku.
Zobacz szczegółowy rozkład jazdy:
Dzień 1 – czwartek
Dzień 2 – piątek
Dzień 3 – sobota
Dzień 4 – niedziela
TekturaFest DZIEŃ 1 – 22 października 2009 (czwartek)
16.oo – warsztaty soundsystemowe
17.oo – Vege Uczta
18.oo – wystawa płócien Krzysztofa Skaina Maya + poezja: Skain May oraz Piotr Rządkowski
20.oo – Slam poetycki (wstęp 6zł)
23.oo – Koncert: OPEN SOURCE i Anonim (acoustic-rap-jazz)
16.oo – warsztaty soundsystemowe
SoundSystemy powstały na Jamajce w latach 60-tych, obecnie cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Ich głównym założeniem jest granie i propagowanie muzyki, lecz na początku pełniły także funkcję informacyjną.
Podczas TekturaFestu wrócimy do korzeni. Pokażemy potrzebny sprzęt, jak technicznie skonstruować soundsystem, czyli dobrze podłączyć kable, przody, mikser itd., jak korzystać z takiego sprzętu, zrobić zamieszanie, na ulicy bądź w klubie. Będzie też o tekstach, o puszczaniu muzyki, o pracy z mikrofonem, informacje ogólne i podstawowe. Nauczymy, jak mówi DEF „co zrobić żeby taki soundsystem uaktywnić i móc wykrzyczeć to, co cię wkurwia”.
17.oo – Vege Uczta
Idea Vege Uczty ma na celu propagowanie weg(etari)ańskiego stylu życia. Jesteśmy przeciwni zabijaniu i cierpieniu niewinnych zwierząt! Chcemy pokazać wszystkim, że można przygotować smaczne i zdrowe posiłki bez mięsa, jaj i nabiału – za to przy różnorodności warzyw, owoców i zbóż.
Benefit przeznaczony będzie na FoodNotBombs – społeczną inicjatywę, która ma na celu rozdawanie darmowych, wegetariańskich, posiłków przede wszystkim ludziom biednym i bezdomnym.
18.oo – wystawa płócien Krzysztofa Skaina Maya + poezja: Skain May oraz Piotr Rządkowski
Bio: Krzysztof debiutuje w 1975 roku wystawą indywidualną w Starej Prochowni. Lata osiemdziesiąte to okres współpracy z zespołami rockowymi. W tak zwanym międzyczasie były różne koncerty i zadymy wypełnione robieniem scenografii, kostiumów, happeningów malowanych, płonących albo dartych. W 1987 debiutuje jako scenograf. Projektuje scenografie telewizyjne. Współpracuje z redakcjami miesięczników: “Mój Świat”, “Non stop”. W ulubionym swoim “międzyczasie” wystawia swoje prace w kraju i za granicą. Współpraca z telewizją brytyjską – to także jeden z ciekawszych epizodów życia malarza, scenografa, poety. Lubi muzykę ska, makrobiotykę i kultury Dalekiego Wschodu. Projektuje okładki płyt i kaset, plakaty, programy teatralne i katalogi … i pisze… i maluje… i koloryzuje.
20.oo – Slam poetycki (wstęp 6zł)
POETYCKI SLAM
Tyle słów powiedziano o SLAMIE przy pomocy tej samej definicji!!! Czy pytasz się kolegi, który zaprasza cię do kina: co to jest film??? Jeśli naprawdę nie wiesz czym jest SLAM to czas najwyższy abyś się dowiedział*.
Do zgarnięcia: WEJŚCIÓWKI na koncerty w ramach TekturaFestu + WSAD książkowy od Miasta Poezji.
Imprezę poprowadzą w sposób przewidywalny przewidywalnie nieprzewidywalni: Wojciech Dunin-Kozicki i Adam Marczuk.
*Jeśli z racji jesieni wolisz kubek ciepłego mleczka i ciasteczko zostań w domu, na SLAM przychodzisz na własną odpowiedzialność!!!
23.oo – Koncert: OPEN SOURCE i Anonim (acoustic-rap-jazz)
OPEN SOURCE i aNONIM to połączenie duetu gitarowego Open Source z lubelskim raperem aNonimem.
Open Source i aNonim to akustyczno-gitarowe granie pochodzenia od-jazzowego z błyskotliwymi tekstami i luźnym flow rapera aNonima. Miks ten daje nam jako punkt wyjścia gatunek o nazwie acoustic-rap-jazz. Przez muzykę zespołu przeplata się tak jazz, blues, funk, rock i reggae, jak i refleksja, ironia, sarkazm i miłość, tak precyzja dopracowana na próbach, jak i spontaniczność wynikająca ze wspólnych melanży.
www.myspace.com/opensourceguitar
TekturaFest DZIEŃ 2 – 23 października 2009 (piątek)
15.oo – manifa TekturaFestu /Deptak/
16.oo – warsztaty Samby (RoR Warszawa, Samba-Ka, RoR Toruń)
17.oo – Vege Uczta
18.oo – TrashTheater (Magdeburg, Niemcy)
19.oo – Alterkino („Trupa z San Francisco”, „Bitwa o planetę”)
22.oo – After: DJ Ouadah (afro-house/progressive house/tech-house)
15.oo – manifa TekturaFestu /Deptak/
Improwizowany happening-przemarsz pod Ratusz przygotowany za sprawą ekipy Tektury oraz sambowych załogantów z różnych miast Polski.
16.oo – warsztaty Samby (RoR Warszawa, Samba-Ka, RoR Toruń)
Samba to forma protestu sama w sobie. Muzyka jest inną formą przekazu, wykracza ponad język mówiony i nadaje inny kształt wyrażanym poglądom. Wspólne granie jest solidaryzowaniem się z innymi, co daje poczucie jedności i siły. Muzyka ma moc angażowania nie tylko uczestników, ale też przechodniów – staje się obok haseł i transparentów ciekawym łącznikiem ze społeczeństwem.
Grupy samby tworzą międzynarodową sieć zespołów Rhythms of Resistance (RoR). Korzenie sieci sięgają lat siedemdziesiątych, gdy w Salwador da Bahia w Brazylii powstały pierwsze zespoły perkusyjne uczestniczące w protestach czarnej ludności przeciwko ekonomicznemu wykluczeniu. Afro Bloc stał w centrum akcji i marszów najbiedniejszej miejskiej społeczności Brazylii.
W Polsce zespoły perkusyjne Samba RoR, grające afro-brazylijskie rytmy, działają od kilku lat ,wspierając swoją muzyką demonstracje, happeningi, akcje uliczne oraz wszelkiego rodzaju twórcze przedsięwzięcia przeciwko wszelkim systemom dominacji, niezależnie od tego, czy opierają się na aparacie represji państwa, pieniądzach, czy na ideologiach i doktrynach głoszących wyższość jednych ludzi nad innymi. Wspierają działania proekologiczne i wolnościowe. W Tekturze pojawią się i poprowadzą warsztaty przedstawiciele kilku polskich grup należących do międzynarodowej sieci zespołów Rhythms of Resistance.
Zademonstrują, jak poprzez muzykę zachęcić i dodać odwagi do odzyskiwania wraz z nimi przestrzeni miasta, w której nasz głos stanie się w końcu słyszalny.
17.oo – Vege Uczta
Idea Vege Uczty ma na celu propagowanie weg(etari)ańskiego stylu życia. Jesteśmy przeciwni zabijaniu i cierpieniu niewinnych zwierząt! Chcemy pokazać wszystkim, że można przygotować smaczne i zdrowe posiłki bez mięsa, jaj i nabiału – za to przy różnorodności warzyw, owoców i zbóż.
Benefit przeznaczony będzie na FoodNotBombs – społeczną inicjatywę, która ma na celu rozdawanie darmowych, wegetariańskich, posiłków przede wszystkim ludziom biednym i bezdomnym.
18.oo – TrashTheater (Magdeburg, Niemcy)
Van Goo’s Traschtheater istnieje od ponad 4 lat. Jego początkiem była tablica ustawiona na sztalugach oraz krótkie komiksowe historyjki, które błyskawicznie rysowane były na tablicy. W trakcie rysowania historyjki komentowano, tło muzyczne tworzył zespół E-Egal lub artysta solowy Plautzenotto. Z biegiem czasu przez projekt przewinęło się trochę artystów, ale zawsze obecny był Taschfactor i pan Paweł.W chwili obecnej Van Goos Trashtheater składa się z pięciu stałych członków, działających w małej alternatywnej scenie Magdeburga. Przyszłość projektu jest otwarta.
Trash oznacza dla projektu brak zasad, wymiotowanie uczuciami i “sranie”, czasami dosłownie na siebie nawzajem, publiczność oraz kanony sztuki. Program grupy porównać można do happeningów zahaczając o improwizacje teatralną. Tematycznie zajmują się krytyką społeczną, zanieczyszczeniem środowiska i generalnie debilizmem dnia codziennego.
Grupa składa się z aktywnych antyfaszystowskich działaczy, co w Magdeburgu oznacza podbite oczy i wybite zęby.
19.oo – Alterkino („Trupa z San Francisco”, „Bitwa o planetę”)
„Trupa z San Francisco”
Francja, 1999, 55 min, polski lektor
reż. J.P. Ziren, Celine Deransart
Aktorzy z grupy pantomimicznej R.G. Davisa decydują, że ich sztuka powinna być bardziej rewolucyjna. Zakładają “The Diggers”, anarchistyczną grupę walczącą z tradycyjnym, politycznym dyskursem i wykorzystującą środki teatru guerilla. Ich bronią jest anonimowość.
“The Diggers” było grupą anarchistyczną, działającą w latach 1966–68. Ich działalność była dość oryginalna i nie wliczała się ani do nurtu Nowej Lewicy, ani do aktywności hipisów. Działali w zdecentralizowany sposób. Każdy mógł być Diggersem, niektórzy byli nimi tylko przez jeden dzień, co świadczyło o braku biurokracji i swobodzie uczestniczenia w grupie. Jako „wspólnota anarchistyczna”, wspólnie realizowali idee wolności. Działali również jako teart guerilli pod nazwą „San Francisco Mime Troupe”.
Poprzez swoją sztukę i zaangażowanie w sprawy społeczne, dążyli do stworzenia nowego społeczeństwa, wolnego od pieniędzy i kapitalizmu. Rozdawali między innymi darmowe posiłki w Panhandle Golden Gate Park w Haight-Ashbury codziennie o godzinie 16:00 popołudniu. Żywili w ten sposób dziennie ponad 200 osób, które podobnie jak członkowie “The Diggers” byli wykluczeni z systemu kapitalistycznego. Aby zdobyć żywność, często uciekali się do kradzieży żywności z supermarketów. Grupa “The Diggers” organizowała również koncerty, oraz przedstawienia, które miały skłonić m.in. biznesmenów do zastanowienia się nad systemem oraz swoją rolą w życiu społecznym. Lata w których działali, oraz silne lewicowe idee obecne w politycznym oraz społecznym dyskursie, dawały im dodatkowy bodziec do radykalnych działań oraz wiarę w rewolucję społeczną.
„Bitwa o planetę”
23 minuty, polski lektor
Film o grupie osób, która od 20 lat zajmuje się karmieniem głodnych aktywistów – od blokad drogowych w Anglii, po demonstracje obrońców praw zwierząt we Francji. Oprócz gotowanie kolektyw kręci także filmy wideo i wydaje książki. Publikacje dotyczą głównie zagadnień społecznych oraz ekologicznych. O wyborze tematów decydują wyłącznie ideały członków kolektywu.
Kolektyw rozpoczął działalność na początku lat 90, gdy w Holandii odbywały się protesty przeciwko elektrowniom atomowym. Grupa postanowiła zająć się żywieniem członków demonstracji. Grupa gotuje zdrowe, wegetariańskie potrawy. W ciągu ostatnich 2 lat, członkowie kolektywy przygotowali ponad pół miliona posiłków, są stałymi klientami wielu hurtowni ze zdrową żywnością. Dla kolektywu jedzenie to jeden ze sposób na wyrażanie swoich poglądów.
22.oo – After: DJ Ouadah (afro-house/progressive house/tech-house)
TekturaFest DZIEŃ 3 – 24 października 2009 (sobota)
Streetart: Mistica, Rysa, Kuba, Łukasz, Karolina, Krzysztof + warsztaty
16.oo – Vege Uczta
16.oo – warsztaty Samby (RoR Warszawa, Samba-Ka, RoR Toruń)
17.oo – filmowe animacje z Lublina
19.oo – Alterkino – „Tajemnica śmierci Valerego Legasova”
21.oo – Koncert HERRMO – alternative/reggae (wstęp 6 zł)
23.oo – After: OrientExpress SoundSystem
Streetart: Mistica, Rysa, Kuba, Łukasz, Karolina, Krzysztof + warsztaty
16.oo – Vege Uczta
Idea Vege Uczty ma na celu propagowanie weg(etari)ańskiego stylu życia. Jesteśmy przeciwni zabijaniu i cierpieniu niewinnych zwierząt! Chcemy pokazać wszystkim, że można przygotować smaczne i zdrowe posiłki bez mięsa, jaj i nabiału – za to przy różnorodności warzyw, owoców i zbóż.
Benefit przeznaczony będzie na FoodNotBombs – społeczną inicjatywę, która ma na celu rozdawanie darmowych, wegetariańskich, posiłków przede wszystkim ludziom biednym i bezdomnym.
16.oo – warsztaty Samby (RoR Warszawa, Samba-Ka, RoR Toruń)
Samba to forma protestu sama w sobie. Muzyka jest inną formą przekazu, wykracza ponad język mówiony i nadaje inny kształt wyrażanym poglądom. Wspólne granie jest solidaryzowaniem się z innymi, co daje poczucie jedności i siły. Muzyka ma moc angażowania nie tylko uczestników, ale też przechodniów – staje się obok haseł i transparentów ciekawym łącznikiem ze społeczeństwem.
17.oo – filmowe animacje z Lublina
Przygotowane specjalnie na tą okazję zbiór animacji filmowych studentów lubelskiego wydziału artystycznego. 40-minutowa prezentacja różnorodnych form i tematów w jednym miejscu.
19.oo – Alterkino
„Tajemnica śmierci Valerego Legasova”
50 min.
Film przedstawiający wydarzenia z kwietnia 1986 r. podczas katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Władze ZSRR od początku starały się zataić prawdziwe informacje o eksplozji czarnobylskiej, do zbadania sytuacji w Czarnobylu wyznaczając profesjonalnego chemika jądrowego – Valerego Legasova. Naukowiec, ryzykując własne życie, udaje się do radioaktywnej strefy. Szybko orientuje się, że stało się najgorsze: eksplodował reaktor. Nawołuje aby jak najszybciej przeprowadzić ewakuację ludności z radioaktywnych terenów, w przeciwnym wypadku zginie tysiące ludzi (Legasov mówi, że radioaktywność w Czarnobylu jest 75 razy jak Hiroszima i Nagasaki razem wzięte). Rząd jednak przez długi czas nie podejmuje decyzji o ewakuacji, tłumacząc: “jeśli to zrobimy, wszystko przedostanie się do opinii publicznej”.
Prezentowany dokument to film o mechanizmach totalitarnej władzy, eksperymentującej na odciętym od wszelkich informacji, sterroryzowanym społeczeństwie. W równej mierze jest to ostrzeżenie przed perspektywą nuklearnej katastrofy, bardzo aktualne w kontekście proatomowej polityki obecnego rządu, który – zgodnie z tradycją poprzedniej epoki – zamierza, nie pytając obywateli o zdanie, zafundować im “nuklearną podróż w nieznane”.
Pierwsze informacje o katastrofie czarnobylskiej przychodzą ze Szwecji, dokąd zgodnie z kierunkiem wiatru docierają radioaktywne chmury. Dopiero wtedy pojawia się pierwsza informacja opublikowana przez radzieckie media. Legasov czuje się zobowiązany przekazać społeczeństwu prawdę o katastrofie czarnobylskiej, mówi że reaktory takie jak ten który eksplodował w Czarnobylu (bez podwójnych pokryw) są niebezpieczne i w każdej chwili może dojść do eksplozji. Jednak, zgodnie z oficjalną doktryną o bezawaryjności radzieckiej technologii, wszystkie gazety unikają jakiejkolwiek kontrowersji na temat energii nuklearnej. Obecnie w Rosji działa 10 elektrowni atomowych. Najniebezpieczniejsze z nich to Leningradzka, Kolska, Nowoworoneska. Pracują tam reaktory tzw. pierwszego pokolenia, przestarzałe technicznie, oddane do użytku wcześniej niż reaktor Czarnobylski.
21.oo – Koncert HERRMO – alternative/reggae (wstęp 6 zł)
HERRMO to zespół przyjaciół związanych w przeszłości z innymi nurtami muzycznymi. Tu łączą wspólne zainteresowania i miłość do heRRmiastych dźwięków i słów. W 2008 “heRRmo” nagrało debiutancką EP-kę, na której znalazło się 7 premierowych kawałków. “heRRmo” to niesamowita dawka energii, moc, świeżość i radość grania.
www.myspace.com/herrmoband
23.oo – After: OrientExpress SoundSystem
Orient Express jako duet dj-ów działa od 2006 r. natomiast jako soundsystem ukształtował się w 2008 r. współpracując z muzykami min. formacji Ramydade (Michałem Karasiem i Tomkiem ‘Fuzi’ Gąsiorem).
Formacja Orient Express od początku swojej działalności stara się promować różnorodność kulturową, muzyczne inspiracje grupy można określić zdaniem: Music around the World! Imprezy z Orient Express to podróż dookoła świata, przez Jamajkę, Amerykę Południową, Afrykę, po Bałkany i Bliski Wschód aż do Pakistanu i Indii.
UWAGA! muzyczna mieszanka wybuchowa reggae, ska, ragga, arabic grooves, balkan beats, bhangra, punjabi hits.
TekturaFest DZIEŃ 4 – 25 października 2009 (niedziela)
Streetart: Mistica, Rysa, Kuba, Łukasz, Karolina, Krzysztof + warsztaty
12.oo – Strefa wolnego handlu + Przebieralnia (przed Tekturą)
Lubelski dzień bezgotówkowej wymiany odzieży
13.00 – Tekturowy Pokaz Mody
14.oo – Vege Uczta
15.oo – warsztat praw człowieka Amnesty International
15.oo – warsztat malarski (prowadzenie Skain May)
17.oo – warsztat z etnografii muzycznej (prowadzenie Martyna Bogucka)
18.00 – warsztat z organizowania wydarzeń kulturalnych
20.oo – Bilbord workshop (sala główna)
21.oo – Koncert: DUBSEED – dub/dubstep/reggae (Kraków)
+ przez cały fest
22-25.10.2009 – możliwość zapoznania się z ideą sprawiedliwego handlu oraz nabycia produktów fairtrade
Streetart: Mistica, Rysa, Kuba, Łukasz, Karolina, Krzysztof + warsztaty
12.oo – Strefa wolnego handlu + Przebieralnia (przed Tekturą)
Strefa Wolnego Handlu jest otwarta dla każdego, kto chciałby sprzedać własnoręcznie wytwarzane przedmioty, rękodzieło, ubrania, ozdoby, jedzenie itd. Zapraszamy również, jeśli chcesz się pozbyć zalegających w domu, a już niepotrzebnych Tobie rzeczy, które możesz opchnąć innym. Może znajdzie się kupiec? Wolny Rynek?
Ależ Tak! Czy w czasach, gdy upadają banki, wskaźniki giełd przebijają parkiet i szukają dna ostatecznego, które już się nie osunie, kiedy biednych maklerów, bankowców i spekulantów państwo wspiera miliardami z pieniędzy podatników, bo inaczej gogusie by sobie nie poradzili, czy jeszcze można mówić o wolnym rynku? Tak, oczywiście. Gdyż wolny rynek to nie państwowe regulacje czy korporacyjny dyktat! To nie hipermarkety i pędzące w obłędzie w tę i we wte tiry wożące plastikowe opakowania z groźnymi dla zdrowia jogurcikami. Bliżej bowiem do wolnego rynku babci handlującej pietruszką czy dzieciom w piaskownicy zamieniającym między sobą grabki na łopatkę. Gwar rozmów, spory, opowieści, negocjacje, uściski dłoni przypieczętowujące dokonane transakcje. Nie zaś kondukty wózków poruszające się w hipnotycznym transie między półkami pełnymi kolorowych opakowań, pchane przez nie wiedzieć czemu wciąż nie zaspokojone panie domu, urzędniczki czy inne bizneswoman wespół ze swoimi kogucikami, zbyt zapracowanymi, by zadać i odpowiedzieć sobie na pytanie: Po co to wszystko? Marzącymi o zimnym piwie, fotelu i meczu w TV, po którym nie będzie trzeba krzyczeć ze nic się nie stało. Nie, TO NIE TO! Rynek to miejsce wymiany i wzajemnego poznania.
Wytwarzasz własne ciasta, wino domowe, chleb, krzesła, lampy, latawce lub coś jeszcze innego? Wykonujesz usługi, malujesz mieszkania, naprawiasz rowery lub wróżysz z fusów? Tworzysz malujesz obrazki, piszesz wiersze, śpiewasz, recytujesz, ziejesz ogniem, czy chodzisz po linie? Pokaż, co potrafisz! Przyjdź, poczęstuj, wymień, sprzedaj, kup, obdaruj, wykonaj, przedstaw się lub choćby tylko pooglądaj, porozmawiaj, pośmiej się odzyskajmy naszą przestrzeń! Efekt ekonomiczny? A czy to jest takie istotne?
Lubelski dzień bezgotówkowej wymiany odzieży
Każdy z czymś przychodzi, każdy z czymś wychodzi! Nie masz się w co ubrać, chociaż Twoja szafa pęka w szwach? Często zdarzają Ci się nieprzemyślane zakupy? Czas przewietrzyć garderobę!
Zasady są proste: przynosisz ciuchy i akcesoria zalegające w Twojej szafie i wymieniasz się z innymi. Pozbądź się fajnych nie noszonych rzeczy i zamień je na jeszcze fajniejsze! Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: swap-lublin@wp.pl.
13.00 – Tekturowy Pokaz Mody
Przełamujemy stereotypy. Bawimy się modą.
W programie: Tani glamour, Lukier w sosie chili, Straszne swetrzyska.
14.oo – Vege Uczta
Idea Vege Uczty ma na celu propagowanie weg(etari)ańskiego stylu życia. Jesteśmy przeciwni zabijaniu i cierpieniu niewinnych zwierząt! Chcemy pokazać wszystkim, że można przygotować smaczne i zdrowe posiłki bez mięsa, jaj i nabiału – za to przy różnorodności warzyw, owoców i zbóż.
Benefit przeznaczony będzie na FoodNotBombs – społeczną inicjatywę, która ma na celu rozdawanie darmowych, wegetariańskich, posiłków przede wszystkim ludziom biednym i bezdomnym.
15.oo – warsztat praw człowieka Amnesty International
Półtoragodzinny workshop poświęcony bieżącym naruszeniom praw człowieka na świecie i działaniom na rzecz ich zatrzymania.
15.oo – warsztat malarski (prowadzenie Skain May)
Akcja Malarstwo z pogadanką – warsztat pokazowy.
17.oo – warsztat z etnografii muzycznej (prowadzenie Martyna Bogucka)
“Warsztaty etnografii muzycznej w zakresie ludowego obrzędu pogrzebowego”
Problematyka badań nad żywą tradycją, nie jest tematem nowym, aczkolwiek coraz trudniejszym do zrealizowania. Odchodzące już pokolenie naszych babek, wciąż jeszcze kultywujących ludowe tradycje, nie pozostawia nam zbyt wiele dziedzictwa. Industrializacja i globalny postęp zablokowały dalszy ciąg tradycyjnych, od setek lat wypracowanych zachowań, wierzeń, zabiegów… Obrzęd pogrzebowy jest jednym z ostatnich przejawów, wciąż żywych w ludowej tradycji, stąd on właśnie posłuży, jako przykład tym warsztatom.
Metody pozyskiwania materiału, opisywane były przez wielu badaczy, jednak warunki, w których kilkadziesiąt lat temu pracowali, były zupełnie inne, od tych dzisiejszych. Warsztaty posłużą radą, wskażą drogę, uzupełnią luki w dzisiejszej wiedzy badawczej, tym wszystkim, którzy interesują się zbieractwem naszego dziedzictwa kulturowego.
18.00 – warsztat z organizowania wydarzeń kulturalnych
Jedyna okazja by dowiedzieć się/podzielić się wiedzą jak amatorsko lub profesjonalnie przygotować koncert, imprezę, pokaz filmowy, prywatkę tak by nie dać plamy!
20.oo – Bilbord workshop (sala główna)
21.oo – Koncert: DUBSEED – dub/dubstep/reggae (Kraków)
DJ i członek kolektywu Dub Chanters prezentuje typową brytyjską szkołę digitalnego dubu, zafascynowany dubem w najświeższym współczesnym wydaniu. Gra melodyjne, mocno basowe, hard stepowe sety oparte głównie na najnowszych UK Dub produkcjach, skupiając się zwłaszcza na przestrzennym i pulsującym reggae dubie, tanecznych steppersach oraz nowatorskim i masywnym dubstepie. Początki jego muzycznej drogi związane są z reggae dubem, fascynacją dubowym brzmieniem UK Roots i brytyjską sceną sound systemową. Obecnie w coraz większym stopniu zagłębia się w bezkompromisowe brzmienia dubstep co można usłyszeć w jego setach oraz odczuć w pasji animowania krakowskiej sceny. Organizator i rezydent legendarnych już cykli imprez: “Dub Temple” oraz “Dubstep Ahead!” w krakowskich Krzysztoforach, różnego rodzaju muzycznych nielegalni i “dub rejvów” w podkrakowskich lasach oraz maniak głębokiego basu i sprzętu do jego generowania.
+ przez cały fest
22-25.10.2009 – możliwość zapoznania się z ideą sprawiedliwego handlu oraz nabycia produktów fairtrade
Fair Trade = świadoma konsumpcja
+ godziwa zapłata za ciężką pracę
+ pomoc dla biednych z krajów Trzeciego Świata (Ameryki Połud., Afryki, Azji)
+ produkty ekologiczne o wyjątkowym aromacie i smaku
+ gwarancja produktu o wysokiej jakości w uczciwej cenie
+ konkurencja dla wielkich korporacji zalewających nasz rynek (łamiących prawa pracowników)
W ofercie: kawa, herbata, czekolada, żelki (bez żelatyny!), chipsy z manioku, kakao.
--
http://tektura.wordpress.com tekturaFest III-pro.doc
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
tekturaFest III-pro.doc | 159.5 KB |
GłowaTF.jpg | 10.04 KB |