Warszawa: Tajemnicze podpalenia kamienic komunalnych na Pradze

Kraj | Lokatorzy

W nocy z poniedziałku na wtorek w kamienicy przy ul. Targopwej 19 wybuchł groźny pożar. Ogień strawił doszczętnie lokal na ostatnim piętrze i dach. Od początku roku na ulicy Targowej doszło do 20 pożarów w starych kamienicach.

Ulica Targowa, położona przy budowanej właśnie drugiej linii metra, jest bardzo atrakcyjnym kąskiem dla deweloperów. Na ich drodze są jednak zabytkowe, sypiące się kamienice, wraz z zamieszkującymi je lokatorami. Te budynki mogą legalnie zostać wyburzone dopiero, gdy nastąpi pożar czy inna katastrofa budowlana. Komitet Obrony Lokatorów zwracał niedawno uwagę na fakt, że administracja czasem celowo doprowadza kamienice do ruiny.

Londyn: Pikieta IWW przeciwko firmie Apollo

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W czwartek 24 listopada, w godzinach popołudniowych, około 40 związkowców z IWW pikietowało siedzibę firmy prawniczej McGrigors, mieszczącą się zaraz obok sądu najwyższego Old Bailey, w centrum Londynu. Firma McGrigors zatrudnia jako podwykonawcę firmę sprzątającą Apollo Cleaning Services, która zatrudnia sprzątaczy na umowy śmieciowe, oraz nagminnie łamie prawa pracownicze.

Firma Apollo w ciągu ostatnich kilku miesięcy używała taktyki zastraszania związkowców (także pracowników niezrzeszonych), dyskryminowała kobiety w ciąży, nakłaniała do donoszenia na innych pracowników, łamała prawo (TUPE – prawo, które chroni warunki pracownicze przy zmianie kontraktorów w danym miejscu pracy), a w przypadku okazywania niezadowolenia zwolniła telefonicznie – bez wypowiedzenia pracownicę za to, że ta skomentowała złamanie prawa przez Apollo. W jednym z przypadków, menadżerowie Apollo zamknęli jedną z pracownic w malutkim pokoju, i próbowali ją nakłonić do złożenia i podpisania fałszywych zeznań na koleżankę z pracy. Odmówili jej świadka i wypuszczenia z pokoju. Kobieta straciła przytomność i została odwieziona do szpitala.

Warszawa: Protest przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. Są zatrzymania

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Aktualizacja, godz. 16:45: Ostatnia zatrzymana osoba została zwolniona. Będzie odpowiadać z wolnej stopy. Przyczyną zatrzymania w areszcie na 24h była "groźba matactwa".

Aktualizacja, 30 listopada godz. 14:30: Zatrzymana została przewieziona do sądu w Śródmieściu, gdzie zostanie podjęta decyzja o ewentualnym dalszym zatrzymaniu.

Aktualizacja, 21.00: Jedna osoba jest nadal zatrzymana. Najprawdopodobniej usłyszy zarzut o naruszenie nietykalności policjanta. Aktywiści zbierają dokumentację dowodzącą brutalnej akcji policji.

Aktualizacja, 18.20: Policja zaczyna wypuszczać zatrzymanych.

Dzisiaj w warszawskim hotelu Intercontinental odbyć się miała konferencja ws. wydobycia gazu łupkowego. Konferencja miała być zamknięta dla publiczności za której plecami korporacje z całego świata zainteresowane eksploatacją gazu miały lobbować władze. Imprezy w tajemnicy jednak się utrzymać nie udało.

Przeczytaj też: relację uczestnika zdarzenia.

Aktywiści z Inicjatywy Stop Szczelinowaniu, ZSP, FA oraz innych organizacji wkroczyli do hotelowego hallu, gdzie część zaczęła grać na bębnach, a inni rozwiesili transparent "Frack you! Nie zniszczycie naszej ziemi". Po jakimś czasie rozpoczęła się okupacja sali na której miała rozpocząć się konferencja. Aktywiści blokowali ją przez dwie godziny uniemożliwiając wejście uczestnikom. W końcu pojawiła się policja, która bardzo brutalnie usunęła pokojowo okupujących. Dwanaście osób zostało aresztowanych i przewiezionych na komendę policji przy ul. Wilczej. Został im przedstawiony zarzut "naruszenia miru", za co grozi do roku pozbawienia wolności.

Urząd Kontroli Skarbowej i Służba Celna wydały 220 tys. zł na nowe logo

Kraj | Tacy są politycy

Ministerstwo Finansów, które słynie ostatnio z mówienia o konieczności oszczędzania budżetowych pieniędzy, zamówiło nowe logo. Dla siebie oraz podległych mu służb. Nowego znaku graficznego używa już Służba Celna i Urzędy Kontroli Skarbowej. Koszt - prawie 220 tysięcy złotych.

Resort tłumaczy, że ta nowa - jak to określa - identyfikacja wizualna jest konieczna, gdyż do tej pory symbole ministerstwa oraz podległych mu służb "nie były spójne". Wszystko w interesie podatników. (rmf24)

Peru: Blokada przeciwko górnictwu złota

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 Mieszkańcy protestują przeciwko osuszaniu lagun Mieszkańcy miasta Cajamarca na północy kraju zablokowali dostęp do swego miasta ze wszystkich stron w ramach protestu przeciwko planom budowy ośrodków ekstrakcji złota przez jedną z korporacji amerykańskich.

Obecnie nawet nie można się tam dostać z powietrza, ponieważ port lotniczy zawiesił czasowo swoją działalność. Stało się to z powodu zablokowania, go przez mieszkańców. Protest odbywa się przeciwko wysuszaniu czterech lagun naturalnych w celu ekstrakcji złota.

Protest doprowadził już do dymisji wiceministra środowiska José de Echave. Protestujący jednak domagają się przyjazdu do miasta prezydenta kraju. Prezydent Peru Ollanta Humala obiecywał w kampanii wyborczej politykę prospołeczną, więc teraz protestujący domagają się jej realizacji. (Telesur)

Kraków: Dzień Bez Kupowania

Wczoraj pod Galerią Krakowską odbył się happening z okazji dnia bez kupowania. Uczestnicy popadali w iście religijną ekstazę przed głównym wejściem do świątyni konsumpcji.

Szerzej o co chodzi w całej akcji możecie poczytać na stronie: http://bezkupowania.blogspot.com

Ukraina: Milicja zaatakowała głodujących ratowników z Czarnobyla - zginęła jedna osoba

Świat | Protesty | Represje

Jedna osoba zmarła podczas likwidacji miasteczka namiotowego w Doniecku na Ukrainie, w którym protest głodowy prowadzą weterani akcji ratunkowej po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu, zwani "Czarnobylcami". Mimo zniszczenia kilku namiotów ratownicy czarnobylscy zapowiedzieli, że będą kontynuować swój protest.

- Gdy "Czarnobylcy" dowiedzieli się o śmierci jednego z uczestników protestu, który dostał zawału serca, zaczęli szturmować siedzibę Funduszu Emerytalnego - donosiła agencja Interfax-Ukraina.

Głodówka weteranów akcji usuwania skutków katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczęła się 15 listopada. Bierze w niej udział około 40 osób, domagających się zachowania dotychczasowych rent inwalidzkich, które są obniżane przez ukraińskie władze.

Grecja: Seria wywłaszczeń towarów w Ateńskich marketach

Świat

19 listopada w dwóch dzielnicach Aten doszło do kolejnych ekspropriacji towarów należących do sieciowych marketów. Około 18:00, grupa anarchistów dokonała redystrybucji podstawowych towarów spożywczych w markecie zlokalizowanym na ulicy Soultani w Exarchii. Wcześniej tego samego dnia, inna grupa wywłaszczyła supermarket w dzielnicy Galatsi, rozdając pozyskane towary wśród osób zgromadzonych na pobliskim rynku. Komunikat dystrybuowany podczas tej akcji głosi: “Bankructwo to nie obraz z telewizora. Sumienia rodzą się poprzez ataki na szefów. Wywłaszczać, teraz!”.

Google cenzuruje Pirate Bay i inne "pirackie strony"

Świat | Technika

Google rozpoczęło filtrowanie pirackich stron w styczniu 2011 roku, ale teraz z funkcji autouzupełniania (sugestie w polu wyszukiwania) i Instant wyrzucone zostały prawie wszystkie strony umożliwiające dzielenie się plikami. Są wśród nich m.in. IsoHunt, Pirate Bay, RapidShare, 4Shared i inne. Usunięto także słowa łączone z piractwem np. torrent.

Nowa lista zablokowanych stron zawiera nie tylko serwisy p2p używające protokołu BitTorrent, ale także takie, które pozwalają na hosting plików, jak wspomniany już 4Shared lub FileSonic i FileServe. Usunięcie nazwy serwisu z funkcji autouzupełniania i Instant prowadzi w rezultacie do obniżenia ruchu na takich stronach.

Serwis TorrentFreak.com zauważa, że działanie Google jest niekorzystne także dla firm, które w myśl prawa funkcjonują całkiem legalnie. Do nich zalicza np. BitTorrenta i RapidShare. Nowa lista cenzorowanych terminów jest jednak na rękę branży rozrywkowej, która od lat walczy z serwisami hostującymi pliki oraz p2p.

Polscy urzędnicy są bezkarni

Kraj

W ciągu 11 miesięcy tego roku w Polsce ukarano tylko pięciu urzędników za niezgodne z prawem wydawanie publicznych pieniędzy. Dostali nagany i kary finansowe – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Do połowy listopada Główna Komisja Orzekająca (ostatnia instancja odwoławcza w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych), zajmowała się tylko 118 sprawami. Większość z nich skończyła się uniewinnieniem.

Najczęstsze błędy urzędników dotyczą zastosowania złego trybu zamówienia publicznego, wydawania pieniędzy bez upoważnienia, przekazania dotacji z naruszeniem zasad czy nieodprowadzania składek ZUS za pracowników – wylicza gazeta.

USA: Będą kolejne represje „okupantów”

Świat | Protesty | Represje

 Będą nowe represjeBurmistrz Los Angeles Antonio Villaraigosa wydał na dziś nakaz likwidacji pikiety zorganizowanej przez ruch Occupy Los Angeles w parku City Hall.

Ustami szefa policji Charlie Becka z Los Angeles twierdzą:

Park City Hall będzie czasowo zamknięty z powodu zagrożeń bezpieczeństwa publicznego, które wynikają z okupacji długoterminowej.

Pikietujący od października protestują przeciwko nierówności społecznej. W odniesieniu do pogróżek władz protestujący wydali oświadczenie:

Jako grupa, Occupy Los Angeles pragnie odrzucić domniemaną intencje miasta, że sami opuścimy City Hall.

To zapowiada kolejne represje wobec manifestantów. (Telesur)

Honduras: Tysiące kobiet zabitych

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

 Marsz kobiet przeciwko przemocy W latach 2008 – 2011 w Hondurasie zostało zabitych ponad 1500 kobiet. Z tego powodu pod siedziba parlamentu w stolicy kraju, w mieście Tegucigalpa odbył się marsz kobiet przeciwko przemocy i bezkarności. Specjalny prokurator ds. przestępczości wobec kobiet potwierdził, że tylko przestępstw seksualnych w tym okresie odnotowany 11 tys.

Przedstawicielka manifestantek Martha Vequedano stwierdziła:

Prokuratura i Sąd Najwyższy byłby skuteczniejsze, gdyby dokonywały śledztw i karały w sprawach przeciwko naszym prawom.

(Telesur)

Grecja: Strajk pracowników energetyki brutalnie stłumiony

Świat | Represje | Strajk

Policja brutalnie stłumiła strajk okupacyjny pracowników energetyki. Doszło do bójki pomiędzy policjantami i związkowcami. Przewodniczący związków zawodowych energetyki Nikos Fotopoulos oraz dwóch innych członków związku zostało zatrzymanych.

Represja ma tło polityczne. Władze uchwaliły, że podatek od nieruchomości ma teraz być doliczany do rachunku za prąd. Osoba, która nie zapłaci podatku ma mieć wyłączony prąd tak, jak osoba nie płacąca za prąd.

Natomiast w ramach protestu związek zawodowy energetyki wyłączał prąd instytucjom państwowym i to prawdopodobnie były powody tak brutalnego zakończenia strajku. (Telesur)

Pakistan oskarża NATO o zabójstwo żołnierzy

Świat | Militaryzm

Rząd Pakistanu oskarżył Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) o zabójstwo 26 żołnierzy. Według władz to najgorszy incydent tego typu w ciągu dekady, który spowodował nowy kryzys pomiędzy Pakistanem, a jego „sojusznikami” zachodnimi. Media lokalne twierdzą, że zbrodnia nastąpiła na pograniczu Pakistanu i Afganistanu. (Telesur)

USA szykuje się do wojny z Syrią

Świat | Militaryzm

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wysłaniu lotniskowców i innych okrętów wojennych w pobliże Syrii. Tymczasem Francja złożyła propozycję, żeby NATO zainterweniowało zbrojnie w Syrii.

Już od paru miesięcy, wykorzystując fale niezadowolenia w państwach arabskich, USA prowadzi prowokacje w stosunku do Syrii. NATO w Turcji powołało tymczasową radę, która ma być przyszłym rządem w Syrii. Z terytorium Turcji następują ataki zbrojne opozycjonistów wspieranych wojskowo i finansowo przez NATO.

W odpowiedzi Rosja także wysłała swoje okręty wojenne w pobliże Syrii w celu zapobieżenia jakiemukolwiek atakowi NATO na Syrię. (Telesur)