Warszawa: Pikieta pod Ambasadą Grecji
Akai47, Pią, 2011-12-02 23:11 Kraj | Protesty W dniu 2 grudnia odbyła się pikieta solidarnych z ludem greckim, przeciw wyzyskowi, cięciom socjalnym, represjom oraz atakom na klasę pracującą w Grecji. Pikietujący domagali się zwolnienia greckich anarchistów z więzienia i żądali rozmowy z pracownikami ambasady. Pracownicy twierdzili, że nie mówią po polsku. Nie pomogło jednak mówienie do nich w innych językach. Przeczytano tekst ulotki i skandowano hasła, takie jak "precz z bankami i rządami", czy "Ateny, Warszawa, wspólna sprawa".
Pikieta była wyrazem solidarności z ludźmi walczącymi o swoje prawa, w obliczu wciąż pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i politycznej spowodowanej wdrażaniem planów narzucanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Amnesty International wzywa kraje Afryki, by aresztowały George'a W. Bush'a
Tomasso, Pią, 2011-12-02 17:45 Świat | Tacy są politycyOrganizacja Amnesty International (AI) zaapelowała do władz Etiopii, Tanzanii i Zambii o aresztowanie byłego prezydenta USA George'a W. Busha. AI oskarża go o łamanie praw człowieka w wojnie z terroryzmem, w tym zbrodnie wojenne i tortury.
Podczas swej prezydentury w latach 2001-2009 Bush osobiście zatwierdził nowe techniki przesłuchań, m.in. "water boarding", czyli podtapianie. Tego typu działania organizacje broniące praw człowieka uważają za tortury. "Nie możemy przyzwalać na bezkarność tylko dlatego, że zarzuty dotyczą ważnej osoby" - powiedziała w rozmowie z PAP szefowa Amnesty International Polska Draginja Nadażdin. Prawo międzynarodowe jest jednoznaczne: każda osoba odpowiedzialna za torturowanie ludzi musi ponieść karę.
Kłodawa: Zamurowano 80-letnie małżeństwo w mieszkaniu
Yak, Pią, 2011-12-02 16:03 Kraj | LokatorzyPonad 80-letnie małżeństwo zamurowano na parterze budynku. Z mieszkania nie ma innego wyjścia jak przez okno. Wcześniej właściciel, do którego należy klatka schodowa zburzył schody - informuje TVP Info. Smaczku sprawie dodaje fakt, że współwłaścicielką kamienicy jest miejska radna.
Właściciel tłumaczy, że schody były w tak złym stanie, że musiał zburzyć, żeby nikomu nie stała się krzywda. – Jeżeli ktoś zupełnie ze spokojem zamurowuje takich ludzi, to ja nie mam co powiedzieć. Dla mnie to nie jest ludzkie – mówi burmistrz Kłodawy.
Zobacz materiał filmowy.
Radom: Pracownicy opuścili stanowiska w Fabryce Łączników
Yak, Pią, 2011-12-02 15:20 Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk1 grudnia w Fabryce Łączników w Radomiu rozpoczął się spontaniczny protest pracowników zakładu. Pracownicy opuścili swoje stanowiska, domagając się rozmów z przedstawicielami właściciela. Powodem podjęcia takich działań był fakt, że pracownicy umysłowi i fizyczni nie otrzymali pensji za listopad; nie wypłacono im także pieniędzy z funduszu socjalnego. Jeśli postulaty pracowników nie zostaną spełnione, to w fabryce może dojść do strajku.
Nie wypłacono także pieniędzy z funduszu socjalnego, choć według wcześniejszych ustaleń miało to nastąpić od października w trzech transzach, w tym do końca listopada - mówił gazecie "Echo Dnia" szef NSZZ "Solidarność" w zakładzie Marcin Gębczyk. Pracownicy są niezadowoleni, że dyrekcja fabryki nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie wypłacając pracownikom pieniędzy na czas - mówiła z kolei przedstawicielka pracowników w radzie nadzorczej fabryki Renata Szyszka.
Warszawa: Nowa Wspaniała Eksmisja
Yak, Pią, 2011-12-02 10:17 Kraj | Tacy są politycyRatusz przygotowuje zwrot kamienicy przy Nowym Świecie, w której działa lokal Krytyki Politycznej. - Przedłużenia umowy najmu, która kończy się w sierpniu, nie będzie - mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Krytyka Polityczna jest znana przede wszystkim ze stosowania umów śmieciowych ze swoimi pracownikami w lokalu Nowy Wspaniały Świat i nielojalnego zachowania wobec koalicjantów z Koalicji 11 Listopada, które przejawiało się m.in. odcięciem się od Antify.
- Do nieruchomości, w której mieści się siedziba redakcji i kawiarnia, są roszczenia spadkobierców właścicieli. Słuszne i udokumentowane, czego konsekwencją będzie zwrot majątku. Sprawa najmu rozwiązuje się sama - mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dyrektor stołecznego Biura Gospodarowania Nieruchomościami twierdzi: - Byli właściciele mają udowodnione prawo do majątku, zwrot jest przesądzony - wyjaśnia jego dyrektor Marcin Bajko. Nie potrafi podać dokładnego terminu oddania nieruchomości. - Ale chcemy zwrócić lokal bez najemcy - wyjaśnia.
W rzeczywistości, mało która z kamienic przekazywanych przez miasto prywatnym właścielom jest zwracana legalnie. Obszernie opisaliśmy to w materiale "Reprywatyzacja po warszawsku". Jeszcze niedawno, przed wyborami, Krytyka Polityczna zapraszała na dyskusje o problemach lokatorskich przedstawicieli władz miasta odpowiedzialnych za złodziejską prywatyzację domów komunalnych.
Wielka Brytania: Wielki strajk sektora publicznego
robotnik miesiąca, Pią, 2011-12-02 00:09 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk Fala strajków, okupacji i pikiet zalała wczoraj Wyspy Brytyjskie. Strajkowało ponad 2,5 miliona pracowników sektora publicznego. Był to największy strajk od lat 70 ubiegłego wieku, a niektórzy komentatorzy twierdzą, że w strajku brała porównywalna ilość pracowników, co podczas strajku generalnego w 1926 roku. Pomimo nagonki medialnej i ataków ze strony rządu ponad 80% pracowników sektora publicznego opowiedziało się i wzięło udział w strajku.
Setki tysięcy ludzi wyszło na ulicę w całym kraju, organizaując marsze, pikiety, demonstracje lub okupacje. Zamkniętych zostało większość szkół, przedszkoli, uniwersytetów, przychodni lekarskich, bibliotek i urzędów. Większość szpitali zamknęła oddziały, prowadzone były tylko zabiegi w przypadkach zagrożenia życia. Strajkowali pielęgniarki, lekarze i ratownicy medyczni. W strajku wzięli również udział strażacy i pracownicy straży granicznej.
Warszawa: Trwa proces "niemieckich najeźdźców"
Yak, Czw, 2011-12-01 21:41 Kraj | Antyfaszyzm | RepresjeDziś i jutro w Warszawie odbywają się pierwsze rozprawy działaczy niemieckiej Antify, którzy zostali zatrzymani w dniu 11 listopada podczas wydarzeń związanych z tzw. "Marszem Niepodległości". Aktywiści nie stawili się osobiście. Na rozprawach obecni byli ich pełnomocnicy.
Izrael: Masa Krytyczna w Tel Awiwie oraz Jerozolimie
Vegan, Czw, 2011-12-01 18:16 Świat | Protesty W zeszły piatek w Tel Awiwie oraz w Jerozolimie odbyła się Masa Krytyczna, czyli protest rowerzystów domagających się swoich praw na drogach, wybudowania nowych sciezek rowerowych, promowania ekologicznego, ekonomicznego i zdrowego sposobu przemieszczania się po mieście. Masy Krytyczne na całym świecie odbywają się w ostatni piątek każdego miesiąca.
Historia Mas Krytycznych w Izraelu jest długa i sięga ok. 10 lat wstecz. Teraz protesty mają mniej radykalny charakter, niż kiedyś. Grupa rowerzystów/rowerzystek jest podzielona na tych którzy ograniczają się tylko do tematyki rowerowej i na tych którzy organizują spontaniczne masy krytyczne przeciw okupacji Palestyny przez Izrael oraz podczas ruchu wystąpień ruchu Oburzonych.
Hiszpania: W obronie pracownika zwolnionego przez CGT
Yak, Czw, 2011-12-01 16:54 Świat | Prawa pracownika | RepresjeRuch Democracia Real Ya zorganizuje protest w obronie pracownika zwolniony z CGT z powodu swojej działalności. Anarcho-syndykalistyczny związek CNT również wystąpił w obronie pracownika. Marcos Gutierrez pracował w związku sprzątaczy CGT Limpiezas-Madrid. Został oskarżony o to, że jego działalność społeczna nie dawała się pogodzić z jego pracą administracyjną w związku sprzątaczy, oraz że „używał wyposażenia związku w nieodpowiedni sposób”. Te zarzuty nie zostały w jakikolwiek sposób udowodnione. Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie.
CGT jest związkiem, który w 1979 r. odłączył się od CNT by brać udział w państwowych instytucjach, takich jak rady pracownicze, pobierać państwowe dotacje i zatrudniać etatowych związkowców. CNT odrzuca te metody i uważa, że związek, który nazywa się „anarcho-syndykalistycznym” nie może działać na takich samych zasadach jak związki głównego nurtu, takie jak CCOO i UGT. Jednak skoro już zatrudnia pracowników, to nie powinien ich zwalniać dyscyplinarnie, by rozwiązać konflikt polityczny.
http://madrid.democraciarealya.es/2011/11/25/en-solidaridad-con-el-compa...
Poznań: Konferencja prasowa pod specjalnym nadzorem
Tomasso, Śro, 2011-11-30 23:46 Kraj | Lokatorzy | Protesty | RepresjeDziś o godzinie 12:00 przed Komisariatem Policji Poznań-Jeżyce na ul. Kochanowskiego odbyła się konferencja prasowa, związana z represjami wobec aktywistów ruchu lokatorskiego i poznańską sekcją Federacji Anarchistycznej. Konferencja dotyczyła brutalnej eksmisji chorej lokatorki, która miała miejsce w październiku.
Czworo aktywistów lokatorskich zostało przywitanych przez specjalnie sprowadzony w tym celu oddział policjantów prewencji (około 15 funkcjonariuszy) i w cywilu (6 policjantów). Funkcjonariusze szczelnie otoczyli wejście na komisariat, padł rozkaz „Nikogo nie wpuszczamy”. Następnie przystąpili do spisywania spokojnie stojących na chodniku działaczy. Prewencja nie potrafiła podać przyczyny spisywania.
Obecność tak dużych sił policyjnych doskonale współgrała z samym tematem konferencji – represjom skierowanym w stronę aktywistów ruchu lokatorskiego. Dwoje przedstawicieli Federacji Anarchistycznej zostało oskarżonych - z art. 52 par.1 pkt.2 KW – o to, że w dniu 25 października br. na ulicy Dąbrowskiego przewodniczyło nielegalnemu zgromadzeniu. Przypominamy, że w tym właśnie dniu miała miejsce, nielegalna zdaniem aktywistów lokatorskich, eksmisja rodziny państwa Jencz.
Śledztwo w sprawie Antify
Tomasso, Śro, 2011-11-30 21:46 Kraj | Antyfaszyzm | RepresjeOpisami zachowań na forum Antifa Skins zajął się rzecznik praw obywatelskich. Sprawę bada też prokuratura.
– W związku z doniesieniami mediów na temat treści zawartych na stronach internetowych polskiej Antify, w tym opisów aktów przemocy i nawoływania do zachowań agresywnych, rzecznik praw obywatelskich podjął sprawę z urzędu – informuje Anna Kabulska z biura prasowego prof. Ireny Lipowicz. Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie Antify już przed trzema tygodniami, czyli jeszcze przed zamieszkami w Warszawie 11 listopada. – Ma to związek z pojawiającymi się na stronach internetowych instrukcjami, jak rozbijać demonstracje czy walczyć z policją – tłumaczy Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratora generalnego.
Posłowie Solidarnej Polski mają się zwrócić do prokuratury z wnioskiem o zabezpieczenie stron internetowych związanych z Antifą, w tym forum, i ustalenie adresów IP osób, które podżegały do popełnienia przestępstwa lub chwaliły się udziałem w bójkach. Chcą też, by sprawą zajęła się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Świnoujście: Twarde negocjacje pracowników w sprawie zaległych wypłat
Renegade, Śro, 2011-11-30 18:41 Kraj | Prawa pracownikaPracownicy Branbudu, firmy-podwykonawcy na budowie terminala LNG w Świnoujściu, byli bardzo zdesperowani. Ich praca właśnie się kończy, a nie dostali wypłaty. Dziś po godzinie szóstej rano weszli na plac budowy terminala, aby porozmawiać ze swoim pracodawcą.
- Jeśli nie dostaniemy pieniędzy, zablokujemy wjazd na budowę.- zapowiadali dzisiaj tuż przed przekroczeniem bramy budowy.
Prawie pięć godzin trwały negocjacje w tej sprawie. Udało się dostać pisemne zapewnienie, że wynagrodzenie zostanie im wypłacone. Jednak nie przez Branbud, ale katowicki Unisevr, dla której Branbud z Braniewa był podwykonawcą.
Łódź: To już 11 lat i 17000 darmowych posiłków
Hiszpan, Śro, 2011-11-30 16:47 KrajJak w każdą niedziele od 11 lat w przejściu podziemnym pod Galerią Łódzką odbyła się kolejna akcja Food Not Bombs. Kolejny raz spotkaliśmy się by rozdać gorący posiłek najuboższym mieszkańcom naszego miasta. Wcześniej za dnia, odwiedziliśmy stragany na których dostaliśmy lub kupiliśmy trochę warzyw i przypraw. Ktoś wydrukował ulotki informacyjne do rozdania, ktoś inny obrał wiele kilogramów ziemniaków.
Cała grupa stanęła na wysokości zadania i pojawiła się z garnkami pełnymi jedzenia. W chwilę potem ustawił się długi ogonek ludzi oczekujących w kolejce na swój posiłek Jednoczy nas chęć pomocy innym. Postawiliśmy sobie za cel zrobić coś, by innym żyło się lepiej. Nasz budżet nie jest duży, nie ma sponsorów, inwestorów, reklamodawców – możliwości są ograniczone. Mimo to, jesteśmy w stanie raz na tydzień przygotować ciepły posiłek, którym za darmo może poczęstować się każdy, przede wszystkim jednak ci, którzy nie mają domu, pieniędzy, czasem jest to dla nich jedyny posiłek w ciągu dnia.
Więcej: http://fnblodz.wordpress.com/ | http://www.facebook.com/FnB.Lodz
Fiat Tychy zwolni tysiące pracowników
XaViER, Śro, 2011-11-30 11:09 Kraj | Prawa pracownika | Zwolnienia Według włoskiego portalu motoryzacyjnego Linkiesta, który powołuje się na wewnętrzne dokumenty koncernu, w 2012 roku wszystkie europejskie zakłady Fiata wyprodukują o 300 tys. aut mniej niż w tym roku. Największe cięcia produkcji mają dotknąć fabryki w Tychach.
Ograniczenie produkcji aut w tyskim zakładzie musi oznaczać zwolnienie części pracowników. Dziś zatrudnionych jest tam około 6 tys. osób. Kolejne około 8 tys. pracuje w innych polskich zakładach motoryzacyjnych koncernu.
Zmniejszenie produkcji w Tychach oznacza poważne kłopoty dla 140 firm współpracujących z fabryką. - Zakładamy, że w przyszłym roku zamówienia będą się zmniejszać - mówi Leszek Waliszewski, prezes Fabryki Amortyzatorów Krosno produkującej amortyzatory dla modelu Panda.
Nowe ognioodporne stroje dla "porządkowych"
Tomasso, Śro, 2011-11-30 00:13 KrajNowe stroje dla policji m.in. na Euro 2012 mają chronić przed uderzeniami siekierami, maczetami czy kijami baseballowymi. I być odporne na koktajle Mołotowa.
Zestaw składający się z kamizelki, ochraniaczy barków, ramion, łokci, nóg i rękawic przeszedł właśnie testy wytrzmałościowe. Metalowe bijaki odpowiadające narzędziom, jakimi policję można zaatakować, uderzały w poszczególne części stroju. Testy prowadziło Laboratorium Badań Balistycznych w Instytucie Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi, a także grupa policjantów, która oceniała, jak nosi się taką zbroję: czy można w niej normalnie chodzić i biegać, siadać i klękać. Odpowiedzieli, że można. Po testach policja zamówiła 5,5 tys. strojów ochronnych. Trwa ich produkcja - w Polskórze w Tomaszowie Mazowieckim i Maskpolu w Konieczkach.
Policja na zakupy związane z Mistrzostwami Europy przeznaczyła ponad 100 mln zł