Katowice: Manifa
Czytelnik CIA, Sob, 2009-03-07 19:00 Prawa kobiet/FeminizmW Katowicach odbyła się IV Śląska Manifa. Na placu przed Teatrem Wyspiańskiego spotkali się przedstawiciele wielu organizacji - między innymi Grupy Inicjatyw Genderowych, Stowarzyszenia Aktywne Kobiety z Sosnowca, Niezależnej Inicjatywy Rodziców i Położnych "Dobrze Urodzeni".
W tym roku nadrzędną sprawą, na którą Manifa ma zwrócić uwagę opinii publicznej jest kwestia zdrowia kobiet. Uczestnicy Manify mieli tabliczki m.in. z napisem "Chcemy zdrowia, a nie zdrowasiek". Jako przykład karygodnej decyzji władz organizatorzy manifestacji wskazywali między innymi likwidację ostatniej w Polsce izby porodowej w Lędzinach oraz projekt ustawy bioetycznej autorstwa Jarosława Gowina. Do tego głosu dołączyły się także pielęgniarki i położne. Przemawiający mówili m.in. o zepsutych mammografach. Krytykowano trudny dostęp do wielu badań w gabinetach ginekologicznych.
Spod Teatru Śląskiego manifestacja przemaszerowała ulicami Katowic do Centrum Sztuki Filmowej, gdzie odbyła się debata z udziałem wszystkich organizacji.
USA: Ujęto aktywistów ALF
Vino, Sob, 2009-03-07 13:51 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | RepresjeDwoje działaczy na rzecz praw zwierząt z Utah, aktywistów Animal Liberation Front zostało oskarżonych na podstawie Animal Enterprise Terrorism Act (Ustawa o terroryzmie wobec przedsiębiorstw zwierzęcych) o wypuszczanie norek z ferm. William Viehl, 22, i Alex Hall, 20, zostali aresztowani w związku z przestępstwami, jakie mieli popełnić w sierpniu ubiegłego roku. Według organów ścigania są winni wypuszczenia ponad 300 norek fermy w South Jordan, powodując straty około 10 tysięcy dolarów. Na miejscu przestępstwa namalowano slogany, m.in. “No More Mink, No More Murder” oraz “ALF: We Are Watching”. ALFowcy zostali również oskarżeni o zamiar zaatakowania innej fermy kilka miesięcy później.
Za dokonany atak oskarżonym grozi 5 lat więzienia oraz grzywna wysokości 250 tysięcy dolarów. Za kolejne przestępstwo - zamiar zaatakowania innej fermy - rok więzienia. W sprawie FBI podkreśla, że zatrzymani są zaangażowani w kampanię "terroru" wymierzoną w przemysł futrzarski. Do "kampanii terroru" spece z FBI zaliczyli również wypisywanie na ulicach haseł szkalujących fermy futerkowe, maskowanie się aktywistów na protestach, rozprowadzanie ulotek i uczestniczenie w protestach pod jedną z ferm.
Brytyjska policja inwigiluje tysiące demonstrantów
alex, Sob, 2009-03-07 12:33 Świat | RepresjePowstał bank danych z nagraniami wideo, fotografiami i opisem działalności tysięcy osób które aktywnie lub biernie uczestniczyły w demonstracjach, podczas których obecna była policja. Dane gromadzone były bez zgody i informowania osób inwigilowanych - informuje brytyjska gazeta "Guardian".
Zainteresowaniem policji cieszyły się nie tylko osoby biorące udział w protestach, ale i te stojące z boku. Szczególnie dokładnie filmowano i fotografowano dziennikarzy.
Koszalin. Protest przeciw zamknięciu browaru Brok
Akai47, Sob, 2009-03-07 10:10 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyW piątek kilkadziesiąt osób wzięło udział w pikiecie przed bramą browaru Brok w Koszalinie. Protestowano przeciwko zamknięciu zakładu. W proteście uczestniczyli zarówno pracownicy jak i miłośnicy marki.
Tydzień temu zarząd spółki Royal Unibrew Polska zdecydował o zamknięciu browaru w Koszalinie. W ramach "restrukturyzacji i optymalizacji" Brok zostanie zamknięty, załoga zwolniona a marka przeniesiona do Łomży. W wyniku decyzji zarządu, pracę straci 80 zatrudnionych w Koszalinie i około 20 osób w Warszawie,
Włochy: Protesty pracowników Indesitu
Akai47, Sob, 2009-03-07 10:02 ŚwiatFirma Indesit zdecydowała się zamknąć fabrykę w Turynie we Włoszech oraz rozważa zamknięcie zakładu w Bodelwyddan w Wielkiej Brytanii. Produkcję przenosi do Polski. Pracownicy włoskiej fabryki już zaczęli protestować z powodu zamknięcia zakładu. Związki zawodowe zapowiedziały, że we wszystkich włoskich zakładach Indesit odbędzie się 20 marca ośmiogodzinny strajk, a w Turynie - manifestacja pracowników z całego kraju. Po ogłoszeniu propozycji zamknięcia fabryki w Bodelwyddan, do protestów dochodzi także w Wielkiej Brytanii.
Protest głodowy w Ruchu zawieszony
roberto, Pią, 2009-03-06 23:41 Kraj | Prawa pracownikaDziś pracownicy łomżyńskiego oddziału RUCH-u byli w siedzibie spółki, gdzie porozumieli się z prezesem spółki. Zarząd RUCH-u obiecał ponownie przeanalizować zamiar łączenia łomżyńskiego oddziału firmy z oddziałem ostrołęckim. Tym razem pracownicy z Łomży i Ostrołęki mają też brać udział w podejmowaniu decyzji. Wyniki analizy będą skonsultowane z załogami obu oddziałów. Do tego czasu zarząd spółki nie będzie podejmował żadnych decyzji o przenoszeniu pracowników z Łomży do Ostrołęki. Ministerstwo Skarbu Państwa, które jest właścicielem większości udziałów w spółce RUCH S.A. nie zamierza obecnie ingerować w kwestie zarządzania przedsiębiorstwem
Częstochowa: Złamany nos prezesa i zaległa pensja
Yak, Pią, 2009-03-06 22:13 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyDziś, przed sądem w Częstochowie odbyła się rozprawa Przemysława P., pracownika jednej z częstochowskich firm, który jest oskarżony o złamanie nosa prezesowi firmy. Do napaści miało dojść podczas kłótni z pracodawcą na temat zaległej wypłaty. Przemysławowi P. może grozić do 5 lat więzienia.
Do dziś firma nie zwróciła pracownikowi całości zaległych poborów. ZUS przekazał jednocześnie informację, że pracodawca nie uiszczał należnych składek. Pracownik, który był zatrudniony blisko rok, przez większość tego okresu w ogóle nie był zarejestrowany.
Grupa aktywistów z IP/FA – Częstochowa solidaryzowała się dziś przed prokuraturą i zakładem pracy z oskarżonym pracownikiem. Jednym z haseł na transparentach było: "Dać w mordę, to i tak by było za mało”. Podczas pikiety pod zakładem pracy, do protestujących wyszli pracownicy firmy.
Jakucja: Represje wobec działacza związkowego w kopalni diamentów
Yak, Pią, 2009-03-06 21:24 Świat | Prawa pracownika | RepresjeW lipcu 2008 r. w mieście Udacznij w Jakucji, w największej firmie wydobywającej diamenty powstał związek zawodowy, który przyłączył się do federacji związków zawodowych Socprof. W ciągu kilku miesięcy ponad 1000 pracowników przyłączyło się do związku.
Dnia 3 września ub. r., przywódca związku Walentin Urusow został aresztowany pod zarzutem posiadania narkotyków, które zostały mu podrzucone. W grudniu, został skazany na 6 lat więzienia w obozie pracy.
Udacznij liczy 15 tys. mieszkańców i jest oddalone od 600 km od najbliższego większego miasta. Mieszkańcy są całkowicie uzależnieni od spółki Alrosa, monopolisty wydobywającego diamenty.
Na wiosnę 2008 r. pracownicy Alrosa zaczęli się domagać lepszych warunków pracy. Kierowcy od wielu lat musieli odpracowywać nawet 70-130 nadgodzin miesięcznie bez odpowiednich dodatków. Górnicy pracują na przestarzałym sprzęcie, a powietrze nie jest podgrzewane (Udacznij znajduje się 20 km od koła polarnego). Z powodu toksycznych wyziewów, górnicy cierpią na liczne schorzenia.
Ponieważ zarząd firmy zignorował żądania pracowników, w sierpniu ub. r. pracownicy podjęli głodówkę. Zarząd zareagował zapowiedzią powołania komitetu negocjacyjnego. Ponad 500 pracowników wzięło udział w wiecu w centrum miasta.
Pijany Orzechowski spowodował kolizję
Czytelnik CIA, Pią, 2009-03-06 20:45 Kraj | Tacy są politycy Były wiceminister edukacji i prezes Ligi Polskich Rodzin Mirosław Orzechowski pijany kierował samochodem. Cofając swój samochód, uderzył w dwa inne samochody. Na miejsce przyjechał patrol policji. Orzechowski miał 2,2 promila. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
W 2006 roku Orzechowski złożył doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Inicjatywę Uczniowską. Chodziło o link do zinu "Buntownik", który był na stronie Inicjatywy.
W piątek Orzechowski zrezygnował z szefowania LPR-owi, na tym stanowisku zastępuje go Wojciech "Pała" Wierzejski .
Warszawa: Lokatorzy zablokowali Al. Solidarności w proteście przeciwko polityce lokalowej
Yak, Pią, 2009-03-06 20:16 Kraj | Lokatorzy | ProtestyDziś na warszawskiej Pradze, około 80 osób blokowało przez kilkanaście minut Al. Solidarności na wysokości ul. Jagiellońskiej. Protestujący domagali się zmiany podejścia urzędników do lokatorów i zaprzestania prywatyzacji domów i niekontrolowanych podwyżek czynszów.
Protest zorganizowali lokatorzy ze sprywatyzowanej kamienicy Jagiellońska 27 razem z radnymi z Praskiej Wspólnoty Samorządowej. W akcji wzięli udział działacze Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy. Podczas protestu zatrzymano jedną osobę, pod pozorem "łamania przepisów drogowych".
Organizatorzy zapowiedzieli kolejne protesty w przyszły piątek, o godz. 16:00.
Finlandia: Nokia a zmiana prawa
Czytelnik CIA, Pią, 2009-03-06 18:43 Świat | Prawa pracownika | Tacy są politycy Nowe fińskie prawo zezwalające na częściową kontrolę poczty elektronicznej przez pracodawców zostało uchwalone pod naciskiem firmy Nokia. Fiński parlament uchwalił nową ustawę, na mocy której pracodawcy zyskają możliwość częściowego kontrolowania poczty swoich pracowników. Nie będą mogli poznać zawartości przesyłki ale będą mogli odzyskać informacje o odbiorcy i czasie wysłania. Gdy pracodawca będzie podejrzewał popełnienie przestępstwa, będzie mógł zawiadomić policję, która będzie mogła podejrzaną korespondencję przeczytać.
Przyjęte w środę prawo jest bezpośrednią reakcją na ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w Nokii. Firma podejrzewa, że jej pracownicy przesyłali konkurencji tajne informacje na temat modeli nowych telefonów.
Wyłączmy Program Sztokholmski!
Akai47, Pią, 2009-03-06 17:33 Świat | Dyskryminacja | RepresjeW drugiej połowie 2009 r. Szwecja będzie sprawować przewodnictwo UE. Unijni ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości mają się spotkać w listopadzie czy grudniu, by uzgodnić nowy, 5 letni plan działań po wygaśnięciu planu z 2004 r. Tzw. "Program sztokholmski" będzie zwiększał uprawnienia władz i służb bezpieczeństwa w całej Unii.
Tzw. "Grupa przyszłości" - powołana w 2007 r. i złożona z ministrów różnych krajów Unii - już opublikowała raport o współpracy służb bezpieczeństwa krajów UE, zatytułowanym "Europejskie sprawy wewnętrzne w otwartym świecie". Ministrowie proponują m.in tworzenie rejestru populacji UE. Oni także chcą pozwalać na zdalne przeszukiwanie twardych dysków komputerów "podejrzanych osób" w całej Unii oraz tworzyć bazę danych rejestrującą wjazdów i wyjazdów z krajów Unii.
A to nie wszystko. Ministrowie chcą (przez unijną agencję Frontex) organizować więcej wspólnych transportów deportacyjnych i finansować obozy internowania dla uchodźców i "nielegalnych" imigrantów. Jeśli chodzi o militaryzację Unii Europejskiej, "Grupa przyszłości" chce rozbudować Europejskie Siły Żandarmerii, powołać wspólnych unijnych sił bojowych i rozszerzać unijne patrole wojskowych na morzu Śródziemnym i Atlantyku.
Trupa z San Francisco - sztuka anarchistyczna
Tomasso, Pią, 2009-03-06 16:26 Świat | Kultura | Ruch anarchistyczny Już dzisiaj o godzinie 0:00 odbędzie się emisja filmu dokumentalnego "Trupa z San Francisco" (TVP Kultura)
Rok 1996, początki ruchu hippisowskiego w San Francisco. Aktorzy z trupy pantomimicznej R.G Davisa zamierzają stworzyć bardziej rewolucyjną sztukę. Zakładają więc " The Diggers", anarchistyczną grupę walczącą z tradycyjnym, politycznym dyskursem. W swojej twórczości wykorzystują środki teatru guerilla. Ich mottem przewodnim jest: " Wszystko jest dozwolone" oraz " Rób co chcesz". Bronią - anonimowość.
Francja, 1999
czas trwania: 55 min
Ustawa Gowina do komina
Czytelnik CIA, Pią, 2009-03-06 12:58 Prawa kobiet/Feminizm Platforma utrąca kontrowersyjną ustawę bioetyczną autorstwa Jarosława Gowina, a zamiast niej znowelizuje kilka innych ustaw - podały "Fakty" TVN. I tak zgoda na in vitro nie tylko dla małżeństw znajdzie się w kodeksie rodzinnym. Regulacje dotyczące zarodków - w ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, nad którą teraz pracuje Sejm. Platforma zaproponuje też zgodę na zamrażanie niewielkiej liczby zarodków tak, aby wszystkie mogły być wykorzystane. Postulowany przez Jarosława Gowina zakaz niszczenia embrionów zostaje.
Związkowcy Tesco grożą strajkiem
Czytelnik CIA, Pią, 2009-03-06 09:24Pracownicy sieci hipermarketów Tesco domagają się podwyżek płac. Jeśli ich nie dostaną, zapowiadają pikiety, a nawet strajk i to jeszcze przed Wielkanocą. To dla nich jednak ostateczność. Związkowcy ciągle czekają na odpowiedź zarządu firmy Tesco.
Chodzi o cztery związki zawodowe: Sierpień 80, Solidarność 80, OPZZ Konfederację Pracy i ZZ Pracowników Handlu. Jedynie NSZZ Solidarność podpisała już porozumienie o podwyżkach. Zgodziła się na 3 procent, czyli średnio - 45 złotych brutto dla osoby. Pozostałe związki domagają się 500 zł podwyżek i wyrównania dysproporcji płacowych. Firma stosuje bowiem tzw. regionalizację. W województwie śląskim płace w hipermarketach Tesco są w najniższej grupie.