Palestyna: 14-latek zastrzelony przez Izraelskiego komandosa

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm

W minioną sobotę palestyński nastolatek, 14-letni Wajih Wajdi al-Ramahi, został śmiertelnie postrzelony na terenie obozu dla uchodźców al-Jalazun, opodal Ramallah. Chłopaka ugodził w plecy pocisk wystrzelony z karabinu snajperskiego izraelskiego komandosa. Do zdarzenia doszło przed szkołą, do której uczęszczał Wajih. Młodzieniec został przetransportowany do szpitala na oddział intensywnej opieki medycznej, gdzie niestety zmarł.

Okoliczni mieszkańcy tłumaczyli mediom, że strefa, w której doszło do morderstwa wolna jest od starć Palestyńczyków z Izraelską armią czy incydentów obrzucania kamieniami patroli, które mogłyby sprowokować atak. Jak stwierdził ojciec zabitego chłopaka, żołnierze polują na młodych Palestyńczyków bez konkretnych powodów, w ramach dostarczenia sobie rozrywki.

Dodał również, że jego syn został postrzelony zza pleców, z izraelskiej wieży strażniczej w Bet El, oraz że do incydentu doszło na terenie szkoły w obozie uchodźców, gdzie nie zdarzają się żadne zamieszki.

Ponieważ do morderstwa doszło w biały dzień, w dodatku na (z założenia) chronionym terenie obozu dla uchodźców, rodzina zamordowanego al-Ramahi mówi o tym zdarzeniu jako "egzekucji wykonanej z zimną krwią". Rzecznik prasowa armii izraelskiej powiedziała, że w tej sprawie wszczęto postępowanie, jednak na ten moment nie zna żadnych dalszych szczegółów zajścia.

W 2013 roku z rąk żołnierzy izraelskiej armii, w niewyjaśnionych okolicznościach, zginęło już 30 Palestyńczyków. W tegorocznym raporcie, Amnesty International zwraca uwagę na umarzanie śledztw i niepociąganie do odpowiedzialności sprawców zabójstw palestyńskich cywilów podkreślając, że "władze wciąż nie robią nic w kierunku znalezienia i ukarania winnych morderstw na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy".

Tereny Zachodniego Brzegu i obszar Wschodniej Jerozolimy, uznane na arenie międzynarodowej za ziemie Palestyńskie, okupowane są przez Izraelską Armię od roku 1967.

Źródło: www.maannews.net

Obawiam się że takie artykuły mogą spowodować konflikt

Obawiam się że takie artykuły mogą spowodować konflikt między anarchistami a porozumieniem 11 listopada i Gazetą Wyborczą. A pamiętajmy, że Gazeta jako jedyne z mediów broniła anarchistów po proteście gender.

Myślę, że nikomu tu nie

Myślę, że nikomu tu nie zależy na poparciu ani reformistów z Porozumienia 11 listopada, ani tym bardziej pismaków z GW. Poprawność polityczna w imię koalicji i cmokania się po dupach z reżimową prasą? Komu to potrzebne? GW obejmuje kierunek w zależności od tego, skąd wieje wiatr.

Serio??....

Jakiś prowokator robi idiotyczny wpis, a redakcja CIA z radością poklaskuje i kontynuuje dyskusję? Serio, ogarnijcie się, bo portal schodzi na psy i zmienia się w anarchistycznego pudelka. Tak się składa, że w ostatnich latach GazWyb nie tylko nie wspiera Porozumienia, ale wręcz stawia go na równi z "zadymiarzami z marszu". Jak ktoś tego nie wie, to chyba przespał w swojej sekcie ostatnie lata. A kolejna rzecz do waszej wiadomości - Porozumienie 11 Listopada jest w znacznej mierze tworzone przez ruch anarchistyczny.

Mówię za siebie i część

Mówię za siebie i część mojego otoczenia- takim "anarchistom" dziękujemy. Co do reszty, fakt, polityka moderacji komentarzy nieco została poluzowana, ale lepiej na forum oficjalnym dementować głupie, często prowokacyjne, wpisy bądź je prostować, niż być posądzanym o cenzurę i zamordyzm. Sporo chłamu jest i tak filtrowana, uwierz mi.

To proponuję

To proponuję zestalinizować nieco moderację. Korwinistów i narodowców można sobie spokojnie odpuścić, tak jak i ich zarzuty o cenzurę powinno się zbywać wzruszeniem ramion. A szambo się wylewa z komentarzy.

A ja serdecznie dziękuję

A ja serdecznie dziękuję sekciarskim anarchistom, krzyczącym "Porozumienie jest BE", ale niepotrafiącym dobrze wytłumaczyć czemu. Róbcie dalej 5-osobowe pikiety. Porozumienie 11 Listopada odwaliło kawał dobrej roboty wyprowadzając na ulice tysiące ludzi, a jego istnienie jest nadal bardzo potrzebne. Chyba najbardziej przykre jest to, że wszyscy krytykanci swoją całą wiedzę o P11L wynoszą z prawackich portali bredzących od GazWybie i Szczuce.

Tak się składa, że w tym

Tak się składa, że w tym roku to nie Porozumienie wyprowadzało na ulice ludzi tylko grupa Razem Przeciw Nacjonalizmowi w skład, której wchodziłem również ja. A o Porozumieniu 11 Listopada i Szczuce pisaliśmy już tyle, że szkoda się powtarzać.

Walka z faszyzmem- tak, ale

Walka z faszyzmem- tak, ale nie w obronie burżuazyjnej demokracji (bo to są różne formy tego samego).

Polecam poczytać Bordigę i Dauve'a. Zresztą, czy anarchiści nie pamiętają do czego ich doprowadziła antyfaszystowska ideologia podczas wojny w Hiszpanii? Milicje robotnicze stały się mięsem armatnim Republiki i rosyjskiego imperializmu, zaś zarządzane przez robotników fabryki zbroiły burżuazyjne państwo. W Polsce zaś w imię antyfaszyzmu niektórzy anarchiści gotowi są z siebie zrobić przybudówkę środowisk lewicowo-liberalnych.

Jak ktoś jest antykapitalistą to chyba jasne że jest też antyfaszystą, jako że faszyzm to skrajna forma panowania burżuazji.

(Tak jak jeżeli ktoś jest przeciwny jakiemukolwiek nacjonalizmowi, dlaczego musi obsesyjnie krytykować akurat Izrael i do swojej kolekcji etykietek dołączać odrębny "antysyjonizm"? To tak nawiasem mówiąc)

Nie, nie jest jasne - można

Nie, nie jest jasne - można być faszystą antykapitalistą wyobraź sobie.

Oj ja wiem że wielu

Oj ja wiem że wielu faszystów uważa się za przeciwników kapitalizmu. Tylko że korporacjonizm wcale nie narusza kapitalistycznych stosunków, pozostawia pracę najemną, pieniądze, produkcję towarową itd. Zresztą ile wart był ten rzekomy antykapitalizm to widzieliśmy w każdym faszystowskim państwie, gdzie reżim był przyjacielem wielkiego kapitału, który widział go jako ratunek przed rewolucją (ja wiem, że Hitler czy Mussolini mieli swoją "lewicową opozycję, która oskarżała ich o zdradę ideałów- ale już mówiłem, korporacjonizm to dalej kapitalizm, tak jak kapitalizmu nie znoszą wyższe podatki).

PS. Napisałem, że faszyzm to skrajna forma dyktatury burżuazji. Teraz tak myślę że to nawet nie jest tak. Po prostu faszyzm czy coś podobnego jest wtedy, gdy kapitalizm nie może sobie pozwolić na demokratyczne grzeczności bo czuje się poważnie zagrożony, i pokazuje swoje prawdziwe oblicze.

Nie każdy antyfaszysta musi

Nie każdy antyfaszysta musi być anarchistą, jak widać odwrotnie też, może nie faszystą może być, twardodoktrynerskim sekciarzem jak najbardziej. Czerwień na fladze zobowiązuje.

Gaz Wyb

to tacy sami wrogowie jak naziole, nawet groźniejsi, bo stanowią tubę propagandową systemu kapitalistycznego. Przyczynili się do śmierci większej liczby ludzi (samobójstwa bezrobotnych, zamarznięcia, zgony na uleczalne choroby z braku dostępu do służby zdrowia) niż wszyscy naziole razem wzięci.

Jeśli Porozumienie 11 listopada się z nimi cmoka, tym gorzej dla Porozumienia.

Wprost niesamowita

Wprost niesamowita ignorancja kulturowa z powyższego postu bije.

"Porozumieniu 11 listopada",

"Porozumieniu 11 listopada", Gazecie Wyborczej, "antysystemowej" młodzieży z dobrych domów okazyjnie bawiącej się w anarchistów i kawiorowej "lewicy" pokroju SLD wożącej się jaguarami - dziękujemy.

Rozumiem, że fajni są

Rozumiem, że fajni są tylko z domów złych ?

Fajni są ci, którzy mają

Fajni są ci, którzy mają w miarę chociaż poważne podejście. Nie ci, którzy akurat próbują poderwać na pozę złego antysystemowca.

Kasia22 Anarchistów nie

Kasia22 Anarchistów nie obchodzi gazeta wybiórcza - nie mamy z nimi wspólnych interesów. Naszym zadaniem nie jest również zabieganie o przychylność mediów.

Żeby was nie oskarżyli o antysemityzm czasem ;)

A tak bardziej serio - Dobrze, że o tym informujecie. Apartheid nawet w RPA już upadł, a w Izraelu ciągle się trzyma. Oczywiście pewnie się pojawią różne mendy, które będą twierdzić,że chłopakowi się należało itd... I kij tym obrzezanym rasistom w oko, trzeba o tym informować, bo przynależność do żadnej narodowości nie chroni przed faszyzmem i nie wyklucza tego, że ktoś może być sadystycznym zwyrodnialcem... Dla mordercy życzę takiego samego strzału w plecy...

Zawsze mnie ciekawi skąd

Zawsze mnie ciekawi skąd tacy zwykli ludzie, 100% cywile jak tutaj ten ojciec są w stanie ocenić skąd padł strzał i to dość precyzyjnie, wskazując konkretnie na wieże.

...

Po tym jak już połowa twojej rodziny została zastrzelona, to nazywa się niestety doświadczenie.

ależ idiotyczna dyskusja...

ależ idiotyczna dyskusja...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.