Poznań: Lojalką w opiekunki

Kraj | Prawa pracownika

"Pracownik nie ulega naciskom, które mogą prowadzić do działań sprzecznych z interesem miasta Poznań, jest lojalny wobec zwierzchników" - kodeks etyki pracowników z takimi zapisami kazano podpisać pracownikom Zespołu Żłobków nr 1 po tym, jak zaczęli domagać się podwyżek. - To próba zamknięcia nam ust. Dyrektorka próbuje nami rządzić na starych zasadach i utrudniać działalność związkową - uważa opiekunka jednego ze żłobków wchodzących w skład "jedynki".

W Zespołach Żłobków nr 1 i 4 kodeksy etyki pojawiły się dopiero miesiąc temu, kilka dni po konferencji prasowej w sprawie podwyżek, którą zorganizowały pracownice żłobków zrzeszone w ZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespole Żłobków. Opiekunki założyły związek pod koniec ub. roku. Od kilku miesięcy głośno mówią o złych warunkach pracy, nieopłaconych nadgodzinach i żądają podwyżek. Niektóre oskarżają swoje zwierzchniczki o szantaż i zastraszanie. 17 osób domaga się w sądzie zapłaty za nadgodziny - po ok. 3 tys. zł. Mimo wielu wątpliwości, pracownicy "jedynki" podpisali dokument. - Dyrektorka groziła zwolnieniami, a w żłobkach pracuje dużo starszych osób, które czekają na emeryturę i nie chcą się narażać - tłumaczy opiekunka jednej z filii.

Dziś pensja podstawowa opiekunki wynosi ok. 40% średniego wynagrodzenia w Poznaniu. Od 2009 roku faktycznie nie było żadnej korekty wysokości pensji w żłobkach, gdy w tym samym czasie średnie wynagrodzenia wzrosły o 12%. Realne płace pracownic żłobków spadły w wyniku inflacji. Miasto podwyższyło opłaty za żłobki (podobnie jak za bilety MPK, wodę i kanalizację), ale dodatkowych pieniędzy nawet w części nie chce przeznaczyć na wynagrodzenia. Nawet z tak oczywistego powodu, że opiekunki pracują dziś o 25 minut dłużej.

Podwyższenie wynagrodzeń dla pracownic miejskich żłobków było jednym z czterech postulatów Porozumienia Żłobkowego. Opiekunki były jednymi z jego najaktywniejszych uczestniczek, ich wysiłki w dużej mierze przyczyniły się do wywalczenia w lutym 2012 r. dodatkowych pieniędzy na żłobki. Udało się także zmniejszyć podwyżki opłat za czesne w miejskich placówkach opiekuńczych. Rada Miasta zadecydowała jednak, że ani złotówka z puli dodatkowych funduszy nie zostanie przeznaczona na podwyżki płac. Jednak z obiecanych przez władze 3 milionów pozostało 300 tys., które miasto planuje wydać na dopłaty do 150 miejsc w żłobkach prywatnych.

Za: poznan.gazeta.pl, ozzip.pl

To nielegalne - zakaz "

To nielegalne - zakaz " działań sprzecznych z interesem miasta" narusza prawo do strajku i działalność związkową.

Obawy pracownic podziela mec. Rafał Burzała z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Burzała: "Zapis dotyczący interesu Poznania nie określa, jakiej działalności dotyczy: wyłącznie wykonywania pracy, czy też działalności związkowej, gdzie
wiadomo, że interesy mogą być przeciwstawne" (...) [poznan.gazeta.pl]

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.