Poznań: "Okupuj, stawiaj opór, produkuj" - spotkanie z drukarzami z kooperatywy z Buenos Aires

2007-07-01 19:00

1 lipca, niedziela, godz. 19
miejsca: Teatr Ósemgo Dnia
ul. Ratajczaka 44, Poznań

"Okupuj, stawiaj opór, produkuj"- zakłady pracy w ręce pracowników!

- spotkanie z drukarzami ze spółdzielni Chilavert w Buenos Aires
- film i dyskusja o doświadczeniach argentyńskich ruchów społecznych w przejmowaniu fabryk
- prezentacja albumu o drukarni Chilavert pt. "No Pasar"

W Argentynie istnieje ponad 180 przejętych zakładów pracy przejętych przez pracowników, które zatrudniają ponad 10 000 osób. Fenomen uspołeczniania fabryk na masową skalę rozpoczął się po kryzysie ekonomicznym w 2001 r. Wtedy też została zamknięta nowoczesna drukarnia Chilavert. W kwietniu 2002 r. sami drukarze zajęli ją, aby uniknąć wywozu maszyn. Wkrótce drukarnia została przekazana w ręce pracowników i do dziś zarządzana jest przez nich w ramach kooperatywy.

Drukarze wydali album o swojej inicjatywie i wraz z nim wyruszyli w trasę po całym świecie, aby opowiedzieć o ruchu przejmowania fabryk w Argentynie, dzielić się doświadczeniami, inspirować i uczyć się od innych.

1 lipca dotrą do Poznania.

zdjęcia z fabryki: http://foto.rozbrat.org/main.php?g2_view=core.ShowItem&g2_itemId=7561&g2...

Zapraszamy na spotkanie!

organizator:

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza
Federacja Anarchistyczna Poznań
www.rozbrat.org

więcej:

Chilavert była nowoczesną drukarnią, w której drukowano nie tylko "zwyczajne" materiały, ale też druki artystyczne. Podczas kryzysu ekonomicznego w 2001 roku drukarnia została zamknięta przez jej właściciela, lecz w kwietniu 2002 roku 8 pracowników drukarni zajęło ją, i aby uniknąć wywozu maszyn wytrwało w niej przez ponad siedem miesięcy bez prądu i wody. W trakcie okupacji drukarni udało się, dzięki pomocy ludzi z dzielnicy, odeprzeć najazdy policji. W październiku 2002 Chilavert została wywłaszczona. Drukarnia przeszła w posiadanie miasta Buenos Aires, po dwóch latach doszło do przekazania drukarni w ręce pracowników. Od tego czasu jest zarządzana przez nich w ramach kooperatywy.

Towarzyszom z Chilavert zawsze zależało i zależy na czymś więcej, niż tylko na samodzielnym zarządzaniu drukarnią na zasadach spółdzielni. Wciąż szukają sposobów, aby zrobić z niej miejsce służące społeczeństwu. Dlatego urządzili w zakładzie centrum socjalne, bibliotekę i miejsce na wystawy. Spotykają się tam grupy polityczne, mają miejsce wystawy "sztuki popularnej". Stworzyli ofertę edukacyjną dla mieszkańców dzielnicy, którzy mogą w ramach trzyletniego kursu wieczorowego ukończyć szkołę. Poza tym pracownicy drukarni mają wiele kontaktów i angażują się na zewnątrz: dbają o archiwum ruchu przejmowania zakładów, biorą udział w zebraniach mieszkańców dzielnic, współpracują z innymi przejętymi zakładami, drukują materiały dla wielu organizacji.

W tym roku wydali samodzielnie książkę/album opowiadający o ich walce, co było nowym wyzwaniem dla druakrzy z Chilavert (do tej pory tylko drukowali to, co dali im inni; tę książkę nie tylko sami wydrukowali, ale ją stworzyli). Album prezentuje też historię innych przejętych zakładów w Buenos Aires.

Poznań 1956 – Argentyna

Poznań 1956 – Argentyna 2001

Wystąpienia poznańskich robotników w czerwcu 1956 r. rozpoczęły w Polsce szeroki ruch, którego celem była radykalna demokratyzacja zarządzania gospodarką. W wielu fabrykach w kraju tworzono rady robotnicze, które przejmowały kierowanie zakładami pracy wbrew stanowisku oficjalnych związków zawodowych i PZPR. Robotnicy uchwalali Statuty Samorządu Robotniczego, w których przyznawano prawo decydowania o sprawach przedsiębiorstwa zebraniom załóg. Ten ruch samorządów pracowniczych został stłumiony przez komunistyczne elity, które nie chciały oddawać władzy ludziom.

W latach 80-tych, dążenia do budowy samorządu robotniczego odżyły w programie „Samorządnej Rzeczpospolitej", w której podstawą demokracji miały być samorządy pracownicze kierujące poszczególnymi zakładami, tworzące oddolnie federacje regionalne i krajową. Jej główne założenia znalazły się w programie pierwszego Zjazdu Delegatów "Solidarności" w sierpniu 1981 r. Ponownie władze, aby stłumić ten ruch, użyły siły wprowadzając stan wojenny.

Majątek wypracowany ciężką pracą wielu pokoleń został rozdysponowany dzięki porozumieniu "konstruktywnych" działaczy opozycji i kierownictwa PZPR. Zamiast samorządów pracowniczych otrzymaliśmy nowych prywatnych szefów, którzy za nic mają nasze prawa: wypłacając nędzne pensje, ograniczając prawo do strajków i działalności związkowej. Ruch robotniczy został rozbity, a zgodnie ze sloganami kapitalizmu każdy ma troszczyć się tylko o siebie.

W 2001 r. w Argentynie realizującej podobny program gospodarczy, jaki Polska przyjęła po roku 1989 r., kryzys ekonomiczny wyprowadził na ulice miliony ludzi pozbawionych w jedną noc wszelkich perspektyw. Tak jak w Polsce kilkadziesiąt lat temu do protestujących strzela wojsko. Fabryki zostają zamknięte, ludzie tracą oszczędności całego życia. Tam także odżyły postulaty samorządowe. Setki zamkniętych fabryk zostaje ponownie uruchomionych przez byłych pracowników. Teraz nie pracują już dla swoich szefów, ale dla siebie. Sami decydują o tym jak prowadzą zakład i jak dzielą zyski. Oczywiście argentyński rząd nie zamierzał patrzeć na to ze spokojem, wiele samorządowych fabryk zostało zdobytych przez policję, inne doprowadza się do upadłości przez sankcje administracyjne. Jednak do dziś przetrwało ponad 180 zakładów pracy przejętych przez pracowników, które zatrudniają ponad 10 000 osób.

W niedzielę 1 lipca, odwiedzą Poznań robotnicy drukarni Chilavert w Buenos Aires, którą w kwietniu 2002 r. zajęli sami drukarze, aby uniknąć wywozu maszyn. Wkrótce drukarnia została przekazana w ręce pracowników i do dziś jest zarządzana bezpośrednio przez całą załogę. Podczas spotkania opowiedzą o swojej walce i podzielą się doświadczeniami.

Przyjdź 1 lipca (niedziela) o godz. 18.00, do Teatru "Ósmego dnia" przy ul. Ratajczaka 44.

www.ozzip.pl
www.rozbrat.org

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.