Poznań: Przeciwko prywatyzacji przestrzeni uniwersyteckiej
Wczoraj w godzinach porannych na większości wydziałów UAM studenci i studentki z grupy "UŁAM" powiązanej z Federacją Anarchistyczną s. Poznań przeprowadzili/ły akcję bezpośrednią przeciwko komercjalizacji przestrzeni uniwersyteckiej. Akcja polegała na zaklejaniu automatów z produktami pseudo-spożywczymi należącymi do prywatnych koncernów. Do zaklejania posłużyły aktywistom plakaty z logo ich grupy oraz kartki z treścią oświadczenia, które publikujemy poniżej.
Uniwersytet staje się coraz bardziej podporządkowany dyktatowi kapitału, a tym samym jest mniej dostępny dla społeczeństwa i mniej przyjazny studentom i swoim pracownikom. Dotacje państwowe na szkolnictwo wyższe są coraz bardziej znikome, tym samym uniwersytety zmuszone zostały do uległości wobec prywatnych inwestorów. Kasy uczelniane pustoszeją, co doprowadza do przerzucenia coraz większej części kosztów na studentów, którzy z zasady za studia dzienne, państwowe nie powinni nic płacić. Ceny wynajmu urynkowionych mieszkań skaczą w górę z roku na rok, więc i pokoje w akademikach kosztują nas więcej (chociaż ich standard się obniża). By tej groteski nie było końca, nawet juwenalia w tym roku są częściowo płatne, czego nie można nazwać inaczej niż skandalem.
Również sama fizyczna przestrzeń uczelni kolonizowana jest przez biznesmenów. Tablice ogłoszeń mające służyć wymianie informacji stały się darmowymi szyldami dla prowadzących interesy. Na każdym kroku spotykamy na korytarzach przedstawicieli bankowych namawiających nas do wzięcia kredytu. Reklamy dotyczące kredytu przyznawanego przez banki wiszą również w gablotach dziekanatów. Tym samym zamiast motywować do uzyskania stypendium naukowego sugeruje się nam, żebyśmy stali się dłużnikami finansjery.
Kolejnym przykładem jest niezliczona ilość automatów z pseudo-żywnością i napojami chłodzącymi. Pomijając już to, jak produkty te fatalnie wpływają na ludzkie zdrowie oraz nie wspominając o nieetycznych praktykach korporacji, które wciskają nam swoje marki (np. coca-cola czy nestle), stajemy przed problemem jeszcze innej natury- problemem wpływającym na kształt środowiska uniwersyteckiego. Koszt wstawienia automatu na tren uczelni pokrywają tak naprawdę sami studenci kupujący produkty. Automaty zabierają wspólną przestrzeń, która mogłaby być przeznaczona na dodatkowe czytelnie, miejsce do spotkań poza zajęciami, czy wszelkie inne inicjatywy. Absurdalna wręcz jest sytuacja na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, gdzie na automaty przeznaczone jest całe pomieszczenie mogące równie dobrze spełniać rolę kawiarni ze stolikami czy ławami. Jednak władzom uczelni znacznie łatwiej jest po prostu pobierać opłaty za obecność automatów niż zorganizować miejsce otwarte i przyjazne wszystkim.
Automaty to tylko niewielki skrawek problemu, jakim jest prywatyzacja szkolnictwa wyższego, jednak dzisiaj atakujemy właśnie je. Chcemy, by problemy dotyczące nas wszystkich przestały być tylko punktem w jałowych dyskusjach senatów uniwersyteckich czy biur rządowych. Namawiamy każdego studenta i studentkę do walki o możliwość decydowania o swojej uczelni i swoich pieniądzach.
Uniwersytet uspołeczniony - nie sprywatyzowany!
Kolektyw UŁAM
źródło: http://www.rozbrat.org/