Saloniki: 1,5 tysieczna anty-atomowa i pro-rowerowa demonstracja - nagi protest

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Ubóstwo

W piątek w centrum Salonik, odbył się największy rowerowy protest w historii Grecji. Protest nie był tylko samym przejazdem rowerowym, ale też silnym sprzeciwem wobec polityki atomowej i energii jądrowej na świecie. Byl to krzyk rowerzystow, w tym rolkarzy, deskorolkowców, niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich domagających się swoich praw.

W Salonikach przypadają minimum 2 samochody na rodzinę, miasto jest przepełnione samochodami, zaparkowanych przez kierowców na chodnikach, wszędzie tam, gdzie są drogi dla pieszych, jak i na scieżkach rowerowych (ktore zostały wybudowane ponod rok temu). W Salonikach bardzo częste są wypadki spowodowane przez kierowcow, a praktycznie każdy rowerzysta/rowerzystka został/a kiedyś potrącony/a.

Protest zebrał się w jednym z parkow i rozpoczął przemówieniami o sytuacji komunikacji w mieście, o lobbingu atomowo-paliwowym, odnawialnych źródłach energii i o polityce miasta. Demonstracja trwała kilka godzin i wielokrotnie okrążyła centrum wszelkimi możliwymi ulicami. Protestujących życzliwie popierali i witali piesi. Co ciekawe, sami kierowcy nie reagowali agresywnie czy nerwowo.... przy takiej liczebności oponentow i temperamentu społeczeństwa nie można narażać swojego samochodu. Po przejeździe zorganizowano część artystyczno-muzyczną, jak taniec z ogniem, występy bębniarzy z tancerkami oraz muzyka na scenie.

Nagi protest był czwartym tego typu, co roku przybywa około pół tysiąca nowych uczestników.

Film z protestu http://www.youtube.com/watch?v=Op6bOO2wLEY

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.