USA: Jest szansa na zniesienie wyroku śmierci dla Mumii Abu Jamala

Świat | Represje

Dziś sąd apelacyjny w Filadelfii w stanie Pennsylvania orzekł, że nie można wykonać wyroku śmierci na jednym z bardziej znanych więźniów politycznych w USA, byłym członku Czarnych Panter, Mumii Abu-Jamalu, zanim nie odbędzie się nowe posiedzenie sądu i nowe orzeczenie wyroku śmierci. Sąd apelacyjny potwierdził to, co było znane od dawna: podczas procesu skazującego Mumię na śmierć, który odbył się w 1982 r. pogwałcono podstawowe zasady postępowania procesowego.

Mumia był dziennikarzem radiowym prowadzącym audycje, które nie były mile widziane przez filadelfijską policję. W 1982 r. został oskarżony o zastrzelenie policjanta Daniela Faulknera na podstawie dowodów sfabrykowanych przez policję. Pomimo licznych zeznań świadczących o tym, że policja manipulowała dowodami na miejscu zbrodni, nigdy dotąd nie udało się podważyć wyroku śmierci dla Mumii.

Jeśli prokuratura nie zdecyduje się na nowy proces, Mumia automatycznie otrzyma wyrok dożywocia. Obecnie, Mumia ma 53 lata.
W celi śmierci spędził już 25 lat.

Oby udalo mu sie wyjsc, to

Oby udalo mu sie wyjsc, to straszne siedziec z taka a nie inna swiadomoscia w wiezieniu 25 lat.

na alterkino dokument

na alterkino dokument właśnie o Mumii:

http://www.alterkino.org/index.php?subaction=showfull&id=1202565248&arch...

warto.

polecam również film o eksperymencie psycholog Jane Eliot pt."Niebieskoocy" - zapis eksperymentu już na dorosłych (pierwsza "wersja" była na dzieciach) mocne. dobre. niestety nie posiadam w swoich zbiorach i ciężko go dostać, ale szukajcie, bo naprawdę warto.

fakt "niebieskoocy" to dobry

fakt "niebieskoocy" to dobry film, daje do myślenia

na jego kanwie zrobiono

na jego kanwie zrobiono fabułę p.t. "Eksperyment".

nieprawda

Nieprawda, film "Eksperyment" oparto nie na "Niebieskookich", ale na faktach dotyczących słynnego eksperymentu przeprowadzonego 1971 przez Philipa Zimbardo na Uniwersytecie Stanford. W eksperymencie tym obsadzono uczestników (głównie studentów) w rolach więźniów i strażników.
"Niebieskoocy" to dokument o antydyskryminacyjnych warsztatach, podczas których osoby z białej klasy średniej ("niebieskookie") obsadzono w roli grupy dyskryminowanej, a pozostałych uczestników ("brązowookich" - w praktyce, grupę mieszaną rasowo) w roli grupy dominującej. Filmem opowiadającym o eksperymencie Jane Elliot z roku 1970 w klasie 9-latków był "Eye of the Storm" albo "Class Divided".

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.