USA: Politycy grają kartą wojny handlowej z Chinami

Świat | Gospodarka | Militaryzm | Tacy są politycy

We wtorek, Senat przegłosował ustawę zaproponowaną przez senatora Sherroda Browna z Ohio, która nakłada na rząd obowiązek wypowiedzenia wojny walutowej Chinom. Wielu komentatorów postrzega ustawę jako próbę odwrócenia uwagi społeczeństwa od realnych przyczyn kryzysu ekonomicznego, w obliczu rosnących protestów na Wall Street i w całym kraju.

Zarówno Demokraci, jak i Republikanie prześcigali się w ostrych oskarżeniach skierowanych przeciw Chinom, starając się zrzucić odpowiedzialność za kryzys z barków amerykańskich banków. Senator Brown zlekceważył ostrzeżenia o katastrofalnych konsekwencjach wojny handlowej dla światowej gospodarki twierdząc: „Już od 10 lat jesteśmy w stanie wojny handlowej – i nie idzie ona nam zbyt dobrze”. Również prezes rady nadzorczej Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, oskarżył politykę walutową Chin o „spowalnianie odbudowy globalnej ekonomii”. Prezydent Obama oskarżył Chiny o „agresywne wykorzystywanie międzynarodowego systemu finansowego”.

Wojna handlowa z Chinami nie tylko nie poprawiłaby sytuacji amerykańskich pracowników, ale mogłaby też stanowić krok w kierunku konfrontacji militarnej. Chiny są nie tylko rosnącą potęgą militarną, ale też posiadają dostęp do większości zasobów pewnych strategicznych surowców, tzw. „ziem rzadkich”, które są niezbędnym surowcem do produkcji nowoczesnej elektroniki.

A wszystko dlatego, że USA

A wszystko dlatego, że USA ma u China spore długi i teraz nie chce ich spłacać.

Tak czy siak, jak ktoś bierze kredyt to polecam dolara, bo niezależnie od tego czy będzie wojna czy spłata długu, amerykanska waluta jeszcze bardziej stanieje.

Blokady handlowe ze strony

Blokady handlowe ze strony jednegoo państwa niewiele zmienią, ale gdyby więcej państw ograniczyłoby handel z Chinami to jednak mogłóoby to mieć znaczenie zarówno dla małych firm nie-chińskich, jak i dla pracowników w Chinach. Chiny budują swoją przewaghę m.in. na tym, że uzależniają ekonomicznie bogatsze panstwa poprzez zalew tanich towarów. Nagłe ucicie tego teraz mogloby wywolac zawirowanie w portfelach zwlaszcza ubozszej czesci spoleczenstwa, ale z drugiej storny urwanie tego pozniej byloby dla tych ubozszych jeszcze gorsze, a nie urwanie jeszcze bardziej wzmocniloby panstwo bylo-nie-bylo totalitarne.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.