Warszawa: Otworzyć granice - zamknąć FRONTEX!

Kraj | Świat | Dyskryminacja | Protesty

5 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja w sprawie polityki imigracyjnej Unii Europejskiej oraz działania unijniej agencji Frontex, która ma swoją siedzibę w Warszawie. Goście przyjechali na konferencję oraz na demonstrację 6 czerwca z różnych krajów m.in. z Mauretanii, Grecji, Włoch, Niemiec, Holandii. Brali udział także uchodżcy i imigranci z Czeczenii oraz Wietnamu i imigranci mieszkający w innych krajach m.in. w Nigerii.

Na konferencji i konferencji prasowej można było się dowiedzieć o sytuacji migrantów w Afryce, w szczególności o Mauretanii, Mali, Senegalu oraz Libii. Amadou Mbow, aktywista z mauretańskiego stowarzyszenia na rzecz praw człowieka opowiedział o tym, jak Frontex prowadzi operacje polowania na imigrantów u wybrzeży Afryki, co skutkuje tym, że ludzie próbują płynąć do Europy inną drogą, a to oznacza dłuższą i bardziej niebezpieczną podróż na oceanie lub wyprawę przez pustynię, aby dotrzeć do innych wybrzeży. W wyniku tego, o wiele więcej osób ginie. On także opisał, jak ludzie zatrzymani na morzu często lądują w obozach, gdzie nawet mogą zostać torturowani w celu ujawnienia swojego kraju pochodzenia, oraz jak czasami są po prostu zostawiani na pustyni po powrocie do kraju.

Amadou w opowiedzi na pytanie o globalizację i jej skutki dla ludności Mauretanii powiedział o tym, że wielu ludzi kiedyś zajmowało się rybołóstwem, ale kiedy rząd podpisał porozumienia z krajami europejskimi, które pozwalają europejskim firmom łowić ryby u wybrzeży Mauretanii, ok. 50 bardzo nowoczesnych europejskich lodzi zniszczyło szanse lokalnych rybaków, którzy łowili bardziej tradycyjnymi metodami. W wyniku "efektywnego przemysłu rybackiego", wielu ludzi zostało pozbawionych swojego jedynego źródła dochodu i próbowało wyjechać do Europy. Lodzie rybackie, które kiedyś służyły Mauretańczykom do pracy zostały wykorzystane do transportu imigrantów.

Devi Saccheti z Włoch opowiedział m.in. o operacjach Frontexu na Morzu Śródziemnym w szczególności operacji przeciw Libijczykom. Operacje na Malcie oraz jej wybrzeży są bardzo kontrowersyjne, a Amnesty International ostro krytykowało sytuację uchodzców zatrzymanych na Malcie. Georgios Maniatis z Grecji powiedział o operacjach Frontexu na Morze Egejskim. Poza tym, w częsci konferencji poświeconej sytuacji uchodzców w w ogóle, on powiedział o samoorganizowanych protestach uchodźców w Patras. (Więcej na ten temat tutaj.)

6 czerwca odbyła się demonstracja pod siedzibą Frontexu. Ludzie domagali się zamknięcia tej agencji oraz natomiastowej wolności przemieszcaczania się i końca dyskryminacji imigrantów. Rozdawano ulotki, były przemówienia, samba, dyskusje z przechodniami. Na początku demonstacji, szef Frontexu Ilkka Laitinen oraz sekretarz prasowy wyszli na zewnątrz, aby rozmawiać z dziennikarzami i wytłumaczyć im, że Frontex tylko wykonuje zadania, które są im przydzielone. Cztery osoby zostały zaproszone do biura Frontexu aby próbować ich przekonać, że są zwykłymi, miłymi ludźmi, którzy wykonują swoją pracę i że nie ma negatywnych skutków ich operacji. Oczywiście to zupełny fałsz.

Po pewnym czasie, demonstracja rzuszyła ulicami Warszawy pod Pałac Prezydencki, aby protestować przeciw polityce imigracyjnej Polski, w szczególności przeciw porozumieniu polskiego rządu z wietnamskim o deportacji wietnamczyków z Polski.

W dyskusjach po demonstracjach, ludzie dyskutowali, jak dotrzec do większej liczby osób z tym problemem, m.in. jak przekonać pracowników, że mają wspólnie interesy z imigrantami.

7 czerwca odbył się także koncert przeciwko Frontexowi.

Shut Down Frontex: Press Conference audio links

1. Bernd Kaspareck speaks at a press conference held in Warsaw, June 6th 2008, on why it is important to protest against Frontex, the EU 'border security' (migrant-hunting) agency.

Bernd is from a well-known organisation in Germany called The Caravan based in Munich, Germany, which helps migrants, resists deportations, conducts research on EU migration policies, etc.

http://radio.indymedia.org/en/node/16895

2. Tobias Pflüger is a Member of the European Parliament. In this clip he speaks about Frontex, the EU migrant hunting agency, calling for it to be abolished. Tobias was among a delegation of human rights activists who met with the chief of Frontex agency in Warsaw during a demonstration outside he EU 'border security' agency's Warsaw headquarters, on Saturday June 6th 2008.

http://radio.indymedia.org/en/node/16894

3. Interview with Mauritanian Human Rights activist Amadou Mbow, AMDH - Human Rights Organisation from Nouakchott/Mauritania.

Amadou came to Warsaw especially for a conference on and demonstrations against EU agency, Frontex, who have their headquarters in Warsaw.
http://radio.indymedia.org/en/node/16893

Shut Down Frontex: Audio links to press conference Q&A session

Mauritanian Human Rights activist Amadou Mbow, AMDH - Human Rights Organisation from Nouakchott/Mauritania, on EU migration policies, Mauritanian civil resistance, State repression, etc. Amadou came to Warsaw for a conference on and demonstrations against EU agency, Frontex.

The events in Warsaw this weekend are part of year long activities organised by the 'No Border' campaign.

www.radio.indymedia.org/en/node/16898

Contact info.
www.refugee-rights.org/NGODirectory/AMDH-Mauritania.htm

Tobias Pflueger on EU Parliament & Frontex

www.radio.indymedia.org/en/node/16896

Tobias Pflueger, EU parliamentarian, on the Lisbon Treaty & Frontex

www.radio.indymedia.org/en/node/16897

Bernd Kaspareck on the EU's Frontex agency operations against migrants, African States' policy shifts and EU border security privatisation.

http://radio.indymedia.org/en/node/16899

German website: www.antira.info/
Polish website: www.cia.bzzz.net
www.frontex.info.pl
Dutch website: www.allincluded.nl
Italian website: www.coordinamentomigranti.splinder.com/

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.