Warszawa: policja wzywa uczestniczki_ków demonstracji po zabójstwie Maxa
Osoby, które uczestniczyły w pierwszej demonstracji po zabójstwie Maxwella Itoyi i zostały na niej spisane, otrzymują wezwania do stawienia się na komendzie w charakterze osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia z artykułu 51 par. 2 KW*.
Jak dotąd, wiadomo o trzech takich przypadkach. Jedna z wezwanych osób przekazała, że do sądu skierowano zarzut, jakoby w dniu 24.05.2010 około godziny 20:50 na ulicy Grenadierów 73/75 (adres komendy policji) uczestniczyła w zgromadzeniu nielegalnym i zakłócała porządek publiczny.
Prosimy o kontakt osoby, które również zostały wezwane w tej sprawie, aby ustalić skalę represji. Kontakt pamietamy2305[at]gmail.com
Zorganizowana w maju br. demonstracja solidarności z zabitym przez policjanta Maxwellem Itoyą (o sprawie więcej na www.solidarnizmaksem.bzzz.net) nie została zgłoszona, co nie znaczy, że była nielegalna - polskie prawo na mocy konstytucji chroni wolność zgromadzeń, dopuszczając zgromadzenia spontaniczne, organizowane w nagłych przypadkach**. Takim przypadkiem było zabicie Maxa – policja nie poinformowała 3 dni wcześniej, że ma zamiar zabijać ludzi, nie można więc było demonstracji zgłosić.
Ciekawy jest wybór podstawy prawnej – wcześniej w podobnych przypadkach stawiano zarzuty z artykułu 50 KW o nie opuszczenie zbiegowiska publicznego na wezwanie funkcjonariusza (np. po wrocławskiej demonstracji solidarnościowej z grecką rewoltą i po poznańskiej akcji na targach samorządowych). Podciąganie majowej demonstracji pod chuligaństwo odwraca uwagę od politycznego aspektu sprawy.
+++++++++
Dla wezwanych
Co dzieje się na policji i do czego masz prawo
Przed przesłuchaniem powinieneś/innaś otrzymać pisemną informację nt praw jakie przysługują Ci jako osobie podejrzanej, ale lepiej na nią nie licz i przeczytaj poniższe rady.
1.Na dyżurce pokazujesz wezwanie, każą ci czekać, prowadzą Cię do pokoju przesłuchań
2.Policjanci często zagadują na temat przyczyny wezwania, np. pytają „czy Pan/i wie, czemu został/a wezwany/y?” - nie zdradzaj, że wiesz, czemu Cię wezwali, jak pytają, co robiłeś/aś danego dnia, mów że nie pamiętasz.
3.Policjant przedstawi ci zarzuty i będzie chciał Cie przesłuchać. Zgodnie z artykułem 54 paragraf 6 Kodeksu Postępowania w sprawach o Wykroczenia masz prawo odmówić składania wyjaśnień. Zdecydowanie polecamy odmówić składania wyjaśnień – po pierwsze dlatego, że pomaganie policji w zbieraniu dowodów nie jest ani Twoim zadaniem, ani nie leży w Twoim interesie, po drugie dlatego, że dzięki temu sąd nie wyda wyroku zaocznie, lecz wezwie Cię do złożenia wyjaśnień.
4.Możesz albo przyznać się do zarzutów i przyjąć grzywnę, ale się nie przyznawać. Według policjantki przesłuchującej jedną z wezwanych grzywna wynosi 200zł. Decyzja należy do Ciebie, ale zastanów się, czy demonstrowanie solidarności z zabitym przez policję Nigeryjczykiem to rzeczywiście chuligaństwo.
5.Policjant może Cię straszyć, że jeśli nie przyznasz się do zarzutów i sprawa zostanie skierowana do sądu, to na pewno zapłacisz więcej – w rzeczywistości jest szansa, że sąd uniewinni Cię z braku dowodów. W sądzie będą musieli udowodnić, że konkretna osoba zakłócała porządek publiczny i dopuszczała się chuligaństwa. Ich dowodem będą nagrania z demonstracji i złożone przez Ciebie wyjaśnienia (jeśli je złożysz). Przypomnij sobie, co może być na ich nagraniach.
6.Policjant wypełni formularz z Twoimi danymi (poza nazwiskiem nie musisz nic podawać) oraz sporządzi protokół, w którym znajdzie się treść zarzutu.
7.Protokół dostaniesz do podpisania – ANTIFA radzi:
„Jeżeli podpiszesz jakikolwiek dokument na komendzie BARDZO DOKŁADNIE CAŁOŚĆ PRZECZYTAJ, jeśli się z czymś nie zgadzasz - nie podpisuj. Jeśli podpisujesz zeznania - podpisz zaraz pod tekstem oraz 2 raz na dole; żądaj zawsze kopii podpisywanego dokumentu. Pamiętaj, że muszą się na niej znaleźć ORYGINALNE podpisy przesłuchującego i Twój. Pamiętaj, że kserokopia dokumentu lub jej kalkowa odbitka NIE SĄ DOKUMENTAMI. Aby nimi się stały, muszą się na nich znajdować oryginalne podpisy. A NAJLEPIEJ NIC NIE PODPISUJ!”
Co dalej, jeśli się nie przyznałeś/aś
Sąd wezwie Cię na rozprawę lub rozpatrzy Twoją sprawę zaocznie, o czym zostaniesz poinformowany/a listownie. Jeśli otrzymasz wyrok zaoczny, złóż odwołanie W CIĄGU TYGODNIA. Skontaktuj się z ACK, albo Solidarnością Anarchistyczną (solanarch@gmail.com) aby otrzymać pomoc w wypracowaniu linii obrony.
* Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
* * http://poradnik.ngo.pl/x/455888