Węgry: Protesty społeczne przeciw rządowi

Świat | Protesty

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w antyrządowej demonstracji w centrum Budapesztu. Protest zorganizowali przedstawiciele związków zawodowych i organizacji obywatelskich. Pokojowa manifestacja przeciw pogarszającej się sytuacji gospodarczej przerodziła się w antyrządowy protest.

Przedstawiciele niemal wszystkich grup zawodowych i społecznych - między innymi lekarze, aktorzy, dziennikarze, strażacy, policjanci, celnicy i studenci - przemaszerowali najpierw ulicami Budapesztu a potem zgromadzili się na Placu przed Mostem Łańcuchowym.

Podczas przemarszu, demonstrantom towarzyszyły zdezelowane karetki pogotowia z włączonymi syrenami. Na transparentach pojawiły się hasła: "Nie chcemy dyktatorów !" Orban - czas ustąpić !" i "Ratujmy węgierską gospodarkę !".

Przemawiając z zaimprowizowanej trybuny, protestujący żądali również odejścia współtwórcy rządowego planu reform - ministra gospodarki Gyorgy Matolcsyego. Twierdzili, że "eksperymenty gospodarcze" doprowadziły Węgry na krawędź katastrofy i do konieczności dalszego zaciągania pożyczek od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Protestujący domagali się ujawnienia prawdziwego stanu węgierskiej gospodarki i utworzenia niezależnego komitetu ekspertów, który nadzorowałby poczynania rządu. (IAR)

Ciężko nie znając

Ciężko nie znając węgierskiego się zorientować na ile tą inicjatywę kontroluje partia Ferenca Gyurcsany'ego, a na ile próbuje się tylko do niej podczepić.

Orban

No to teraz tylko patrzeć jak Orban znowu wyśle na ulice swoich faszystów.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.