Węgry: Zakaz budowy wielkopowierzchniowych centrów handlowych

Świat | Gospodarka

Z początkiem 2014 na Węgrzech będzie obowiązywać zakaz budowy centrów handlowych o powierzchni powyżej 300 metrów kwadratowych. Według pomysłodawców ustawa ma chronić węgierską ekonomię przed dominacją zagranicznych sieci handlowych o wielkim kapitale. Jak argumentują pomysłodawcy, prawie 70 procent wartości handlu detalicznego na Węgrzech kontrolują wielkie centra handlowe.

Decyzja uderzy w największe sieci sklepów, takie jak powstałe w Niemczech Lidl i Aldi, brytyjskie Teslo, czy francuskie Auchan. W samym Budapeszcie jest 20 wielkich centrów handlowych. Komisja Europejska chce zbadać legalność ustawy. Węgierski dziennik "Nepszabadsag" twierdzi, że KE sprawdzi, czy nie jest ona sprzeczna z prawem unijnym, w szczególności z zasadą swobodnego przepływu kapitału wewnątrz Unii Europejskiej.

Źródło: portalspozywczy.pl

Prawicowa dziatwa teraz ma

Prawicowa dziatwa teraz ma zakłopotanie, ponieważ ich konserwatywny guru Orban staje się (w ich ocenie) narodowym socjalistą :)

Nic nowego.

Od początku było wiadomo, że partia Orbana to partia socjalistyczna (podobnie zresztą jak PiS).
Nie rozumiem więc dlaczego lewactwo tak zaciekle ich zwalcza.

Fajnie jakby przeszło!

Fajnie jakby przeszło!

Legalność? Jaką kurwa

Legalność? Jaką kurwa legalność?!? To co, oni we własnym kraju nie mogą chronić własnego handlu? Bo jebany eurokołchoz widzi w tym zagrożenie...

Anarchista nacjonalista?

Anarchista nacjonalista? ;-)

Poza tym tutaj nikt nie mówi o pochodzeniu kapitału czy towaru - to wyłącznie określenie nowych zasad handlu, zakaz tworzenia sklepów wielkopowierzchniowych.

man, nie każdy kto czyta

man, nie każdy kto czyta ten portal ma skrajne poglądy

Nie? Dla mnie użycie słów

Nie? Dla mnie użycie słów "kurwa" i "eurokołchoz" w jednej wypowiedzi jest zdecydowanym wyrazem skrajności - tyle, że odwrotnej od tej jaką teoretycznie powinni reprezentować czytelnicy CIA...

czy mnie to cieszy?

właściwie chyba nie, bo taki sam wyzysk pracowników panuje w sklepach sieciowych jak i w sklepach należących do rodzimego kapitału

Mr. "syndykalista", od kiedy

Mr. "syndykalista", od kiedy to "rodzimy kapitał" nie tworzy (czy też nie może tworzyć) sieci handlowych?

Niby sami "anarchiści" a wystarczy zarzucić przynętę a od nacjonalizmu aż serwer kipi... :-D

gdzie ty widzisz jakiś

gdzie ty widzisz jakiś nacjonalizm w jego komentarzu? chyba masz brudne szkiełka w okularach i to tam jest ta nacjonalistyczna plama :)

Pan "sydykalista"

Pan "sydykalista" natychmiast przyjął nacjonalistyczny populizm czyli kupił gadkę o tym, że zakaz ten dotyczyć będzie jedynie podmiotów zagranicznych - tak sobie to wyobraża... pewnie chciałby odrębnego prawa dla "rodzimego kapitału" ;-)

WTF? Czy ty umiesz czytać?

WTF? Czy ty umiesz czytać? Ten zakaz będzie dotyczyć jedynie podmiotów zagraniczych a zwrócenie uwagi na to że wyzysk jest taki sam w przypadku zagranicznego kapitalu i rodzimego kapitału to jest najwyżej antynacjonalistyczy populizm :D

O swoim problemie mozesz dowiedzieć się więcej tutaj:

Najczęściej pojęcie analfabetyzmu funkcjonalnego odnosi się do braku umiejętności poprawnego pisania, czytania ze zrozumieniem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Analfabetyzm_funkcjonalny

Ten zakaz będzie dotyczyć

Ten zakaz będzie dotyczyć jedynie podmiotów zagraniczych (...)

Acha... przepraszam pokornie... a wskażesz mi łaskawie fragment w powyższym artykule, w którym znajdę informację o tym jakoby przepis ten miał dotyczyć jedynie "podmiotów zagranicznych"? Bo ja nic takiego tam nie widzę, pewnie z powodu mojego "analfabetyzmu funkcjonalnego"..... widzę tylko zakaz.... Nawet odszukałem źródło....

Komisja Europejska wszczęła śledztwo w sprawie decyzji węgierskiego rządu, który od 1 stycznia wprowadził całkowity zakaz budowy nowych centrów handlowych i hipermarketów na terenie kraju (...)

http://tinyurl.com/7wcjka6

... i też nic takiego nie stwierdziłem... :-\ czyżby znaczenie przymiotnika "całowity" uległo jakimś przeoczonym przeze mnie zmianom? Szlag mnie trafia - zawsze gdy mam do czynienia z tymi "itylygentami" co to kudźwa zawsze "ze zrozumieniem" a dwa do dwóch nie potrafią.......

ponadto, w serwisie źródłowym czytamy:

Kontrowersyjna ustawa została przyjęta przez węgierski parlament jesienią ubiegłego roku, a obowiązuje od 1 stycznia do końca 2014 roku.

http://tinyurl.com/7wcjka6

zwróćmy uwagę na czas i daty - "obowiązuje od 1 stycznia do końca 2014 roku", tymczasem powyżej czytamy:

Z początkiem 2014 na Węgrzech będzie obowiązywać zakaz (...)

Czyli w powyższym tekście występuje błąd merytoryczny, ten zakaz już obowiązuje i, co ważniejsze obowiązywać będzie jedynie do końca 2014 roku - czyli nie jest to wcale takie radykalne posunięcie... Dla jasności Google podpowiada wprost:

Węgrzy na dwa lata zakazali budowy hipermarketów

http://tinyurl.com/84bmqx3

A ewentualny nacjonalistyczny charakter zakazu - realny, nie propagandowy, kryje się na końcu artykułu źródłowego:

Zgodnie z treścią ustawy możliwe są pojedyncze odstępstwa od zakazu. Jednak zgodę na budowę nowego supermarketu czy centrum handlowego musi osobiście podjąć minister gospodarki Gyorgy Matolcsy.

http://tinyurl.com/7wcjka6

zaznaczam, że napisałem "ewentualny", jest to także doskonałe pole do popisu dla nepotyzmu, kumoterstwa czy korupcji....

:) analfabetą jesteś

:) analfabetą jesteś dlatego, że antynacjonalistyczny pogląd o tym ze zagraniczny kapitał i rodzimy kapitał wyzyskuja tak samo, to według ciebie "kupienie nacjonalistycznej gadki". Masz nie po kolei w głowie

Zakaz uderza w zagraniczne sieci wielkopowierzchniowych sklepów, bo wygląda to tak, że kontrolują 70% handlu, a to co cytujesz że

Zgodnie z treścią ustawy możliwe są pojedyncze odstępstwa od zakazu. Jednak zgodę na budowę nowego supermarketu czy centrum handlowego musi osobiście podjąć minister gospodarki Gyorgy Matolcsy.

dotyczy prawdopodobnie zgody na budowę węgierskich sklepów wielkopowierzchniowych a nie zakazu. Nie mogli wprowadzić ustawy o "zakazie budowy zagranicznych sieci", musieli to napisać w inny sposób tzn rzekomo ogólny zakaz budowy wielkopowierzchniowych sklepów, a jak będzie węgierski, to dzięki temu zastrzeżeniu minister wyda zgodę. W ten sposób chcą przepchnąć rzeczywisty nacjonalizm bez nacjonalistycznego języka.

Tobie się wszystko popieprzyło, skoro uważasz że to jest nacjonalistyczny język/populizm bez prawdziwego nacjonalizmu, bo jest na odwrót - nie ma nacjonalistcznej gadki, bo formalnie zakaz jest ogólny i dotyczy wszystkich sieci, a pod spodem nacjonalizm.
Komentatorzy to widzą i od razu piszą

Dziękuje za diagnozę

Dziękuje za diagnozę ;-)

Jeszcze kilka takich światłych wypowiedzi poczytam i zacznę popierać prywatyzację służby zdrowia, po co mi jakieś dyplomowane wałkonie skoro tutaj wszyscy diagnozują mnie zupełnie za darmo; choć należałoby chyba przyjrzeć się bliżej tetminologii - analfabeta nie koniecznie "ma nie pokolei w głowie" ;-)

Sporej części też zwyczajnie nie rozumiem, np. co znaczy " dotyczy prawdopodobnie zgody na budowę węgierskich sklepów wielkopowierzchniowych a nie zakazu" w odniesieniu do cytatu, w którym wprost czytamy o "ustępstwach od zakazu"??? To wiedzą chyba tylko bogowie jakiejś dawno zapomnianej religii bo ja ni cholery nie wiem o co to znaczy...

tetminologia

hahaha niezłe w kontekście analfabetyzmu
w sumie resztę tego co piszesz można skwitować tak samo. Ty naprawdę jesteś funkcjonalnym analfabetą na tym to polega, że się nie umie czytać ze zrozumieniem.

Wydawało ci się że ustawa zakazuje budowy także węgierskich sklepów wielkopowierzchniowych, więc odpowiedź jest taka, że zakaz ma dotyczyć wszystkich a zgoda prawdopodobnie węgierskich. W ten sposób ostatecznie nie będzie zakazu budowy węgierskich sklepów wielkopowierzchniowych.

diagnozy
"Jeśli jedna osoba mówi ci, że jesteś koniem, popukaj się w głowę, jeśli dwie - zacznij się niepokoić, jeśli mówi to trzecia osoba kup sobie siodło"

Nie wydawało mi się a

Nie wydawało mi się a wiem, taka subtelna różnica. O "prawdopodobnych" odstępstwach od nowej reguły na rzecz kogokolwiek napisałem dopiero ja w komentarzu, wcześniej zwyczajnie nikogo to nie interesowało, po prosty każdy przyjął na wiarę, że zakaz ma dotknąć tylko podmiotów zagranicznych. To nie ważne, ciekawsze jest to co piszesz dalej:

Jeśli jedna osoba mówi ci, że jesteś koniem, popukaj się w głowę, jeśli dwie - zacznij się niepokoić, jeśli mówi to trzecia osoba kup sobie siodło"

... czyli większość wyznacza standardy... co ma powiedzieć psychiatra w szpitalu dla obłąkanych? niech nie mówi nic, wetknie sobie sobie palec w tyłek i zaślini się bełkocząc... większość uznała obłęd za stan normalny.... :-\

To też argument w kwestii demokracji niestety :-(

nacjonalizm w moim poście?

chyba raczej coś odwrotnego! wskazałem jedynie,iż rodzimy kapitał wyzyskuje pracowników tak samo jak kapitał zagraniczny

Niejako "z urzędu"

Niejako "z urzędu" przyjąłeś wybiórcze działanie zakazu za fakt, krótko - kupiłeś nacjonalistyczną populistyczną gadkę, zobaczyłeś to co zobaczyć chciałeś... tam nie ani słowa przecież o tym, że prawo to dotyczyć będzie wyłącznie inwestorów zagranicznych. Bez trudu można napisać niemal identyczną notkę sugerującą "syjonistyczny spisek" na rodzime sieci handlowe, wystarczy inaczej rozłożyć akcenty ;-)

zobacz wyżej - to że "tam

zobacz wyżej - to że "tam nie ani słowa przecież o tym, że prawo to dotyczyć będzie wyłącznie inwestorów zagranicznych." świadczy właśnie o tym, że tam nie ma "nacjonalistycznej gadki", za to realnie polityka jest nacjonalistyczna, bo większość tych sieci jest zagraniczna ;) Jak jednak pisze Syndykalista i można sie z tym zgodzić, wyzysk to wyzysk

I co?

Podążając twoim tokiem myślenia, najlepiej byłoby zlikwidować wszystkie firmy i sklepy. Nie byłoby wprawdzie nigdzie zaopatrzenia(jak za nieboszczki PRL lub gorzej), ale za to nikt by nikogo nie wyzyskiwał.
Prehistorio wróć!

Drobnomieszczański populizm

Drobnomieszczański populizm i nacjonalistyczna polityka protekcjonistyczna, Ciekawa sprawa w dzisiejszych czasach, sam jestem ciekaw jak to się skończy.

Nacjpnalistyczna jest

Nacjpnalistyczna jest jedynie argumentacja...

Węgry - laboratorium nowej

http://lewica.pl/index.php?id=26220

Węgry - laboratorium nowej prawicy

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.