Węgry: Rasistowska demonstracja skrajnej prawicy w Miszkolcu

Kraj | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Tysiące zwolenników skrajnie prawicowego ugrupowania parlamentarnego Jobbik demonstrowało w środę w Miszkolcu, trzecim co do wielkości mieście Węgier, przeciwko Romom, żądając wprowadzenia segregacji. Romowie zorganizowali kontrmanifestację.

Lider Jobbiku Gabor Vona oświadczył, że należy "budować obozy dla Romów", bo "warunkiem edukacji mniejszości romskiej jest segregacja". Stwierdził, że "recydywistów trzeba deportować z Miszkolca" i wysyłać do "obozów porządku publicznego", gdzie należałoby wprowadzić godzinę policyjną i specjalne przepustki. "Nasza cierpliwość się kończy!" - oznajmił.

W demonstracji prawicy wzięło udział wiele tysięcy osób. Jej uczestnicy przybyli do miasta autobusami z całych Węgier. Do Miszkolca ściągnięto policjantów z sąsiednich rejonów i zamknięto szkoły. Kilkuset członków Gwardii Narodowej - paramilitarnej przybudówki Jobbiku - ubranych w czarne mundury przypominające uniformy węgierskich nazistów z drugiej wojny światowej, przemaszerowało przez centrum Miszkolca z pochodniami w rękach. Wznosili okrzyki "Śmierć Cyganom", domagali się usunięcia Romów z miasta, przywrócenia żandarmerii oraz kary śmierci za zabójstwa.

Niemal w tym samym czasie ulicami Miszkolca przeszła pokojowa manifestacja Romów. Na czele pochodu niesiono sztandar z napisem "Za naród i demokrację". Lider romskiego samorządu w Miszkolcu Gabor Varadi zaapelował o "największą mobilizację Romów w historii Węgier w walce z rasizmem". Zaznaczył przy tym, że "retoryka Jobbiku przypomina demagogię goebbelsowską".

Obecny burmistrz Miszkolca Akos Kriza zdystansował się od organizatorów prawicowej demonstracji. "Nie pozwolimy przekształcić naszego miasta w pole bitwy, zapewnimy bezpieczeństwo obywatelom. Wykroczenia popełnia tylko pewna grupa romskich spekulantów." - uspokajał burmistrz.

Jobbik nie po raz pierwszy demonstruje przeciw romskiej mniejszości, którą w 10-milionowym kraju szacuje się na 800 tys. Jego członkowie organizują patrole na wschodzie Węgier, aby zapobiec - jak utrzymują - "rosnącej przestępczości".

Warto dodać, że Jobbikiem zafascynowane są polski nacjonalistyczne organizacje jak ONR, czy NOP. (na podst. PAP)

https://cia.media.pl/skad_bierze_sie_wegierski_neofaszyzm

Dlaczego nie podano liczby

Dlaczego nie podano liczby uczestników romskiej kontrmanifestacji i dlaczego nie wsparła jej węgierska lewica?

Lewica partyjna

Lewica partyjna zorganizowała swój protest przeciwko rasistom, ale nie pisałem, bo wole protesty organizowane przez samych zainteresowanych a nie polityków zainteresowanych lansem.

A bezpartyjna lewica?

A bezpartyjna lewica?

A węgierska Antifa?

A węgierska Antifa? Anarchiści?

jednego

jednego na pewno nie mozna żałować dla takich prawicowych skurwysynow -kuli w leb.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.