Wenezuela: Raport łamania praw pracowniczych
29 stycznia 2009- Policja w Stanie Anzoátegui zamordowała dwóch pracowników, podczas próby eksmisji fabryki Mitsubishi w Barcelonie.
Policja Anzoátegui ostrzelała pracowników, którzy okupowali fabrykę od 12 stycznia, w proteście przeciwko zwolnieniu 135 pracowników zatrudnionych na zasadach out-sourcingu i nie wywiązywanie się z kontraktu tej firmy. Zamordowanymi pracownikami byli Javier Marcano pracujący w Mitsubishi i Pedro Suárez pracujący w Macusa.
Prorządowy kanał YVKE Mundial początkowo zatytułował wiadomość w następujący sposób:
"Dwóch pracowników poniosło śmierć w wyniku konfliktu laboralnego".
To jest drugi incydent w mniej niż 2 lata, w którym policja podporządkowana gubernatorowi Tarek William Saab strzela do pracowników. Tarek William Saab zrobił karierę polityczną jako obrońca praw człowieka zanim został dyputowanym i gubernatorem.
22 stycznia 2009- Zatrzymani pracownicy Petropiar, którzy protestowali przeciwko zwolnieniom.
Protest 250 pracowników zwolnionych przez podwykonawcę Costa Norte, na pasażu Los Potocos w Barcelonie , została rozwiązana przez Gwardię Narodową. Pracownicy Danny Machado i Diobert Torres zostali zatrzymani. Pedro López, który był negocjatorem , wspomina że podczas okupowania strefy administracyjnej tej firmy, też zostali eksmitowani. "Zostaliśmy zmuszeni wyjść z powodu gróźb jakie kierowała w naszą stronę GN... Nie poddamy się przed jakimkolwiek pracodawcą, niezależnie od tego czy będzie biały czy czerwony. Chcemy przywrócenia do pracy oraz odszkodowania", nalegał López. Roszczenia pracowników były oparte o dekret nieusuwalności pracy oraz eliminacji outsorcingu laboralnego.
30 grudnia 2008- Pobici i zatrzymani przez Policję Caracas pracownicy outsourcingowi z Sidor, którzy protestowali przed siedzibą Wiceprezydenta.
Piętnastu pracowników outsourcingowych, którzy domagali normalnego zatrudnienia zostali zatrzymani podczas operacji policyjnej w Caracas. W momencie kiedy byli represjonowani przed siedzibą wiceprezydenta Republiki, mieli za sobą 2 tygodnie protestów w Caracas przeciwko outsourcingowemu reżimowi, który wciąż dotyka 8 tysięcy hutników. Pierwszym argumentem użytym przez rząd aby wykupić większość akcji Sidor, był brak chęci międzynarodowej firmy Technit aby przystosować się do dekretu 1szego maja 2007, który zabraniał outsourcingu laboralnego. W obliczu protestów, dyrektor Sidor, Rodolfo Sanz, zadeklarował publicznie, że znacjonalizowana huta nie przyjmie pracowników outsourcingowych, usprawiedliwiając się tymi samymi argumentami budżetowaymi jakie stosowała poprzednia firma międzynarodowa.
27 Listopada 2008- Zamordowani liderzy UNETE Aragua.
Pewien osobnik zabija robotniczych liderów Richard Gallardo, Luis Hernández i Carlos Requena w regionie La Encrucijada w stanie Aragua. Gallardo był prezydentem Krajowego Związku Pracowników w stanie Aragua i razem z Hernández uczestniczył w wyborach regionalnych w Listopadzie z ramienia partii Unidad Socialista de Izquierda. Podczas regionalnego strajku zoorganizowanego przez tysiące pracowników 2 grudnia w wyrazie sprzeciwu wobec zabójstwa, minister spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, Tarek El Aissami, ogłosił zatrzymanie jednego pracownika Pepsi, oskarżonego o te zabójstwa. Gubernator Rafal Isea odpowiedział na mobilizację pracowników, ogłaszając, że nie pozwoli na więcej protestów robotniczych na ulicach Aragua, i oskarżył pracowników o bycie infiltrowanych przez elementy kontrrewolucyjne.
Członkowie komisji specjalnej powstalej aby zbadać zabójstwa skarżyli się na małą chęć władz do współpracy, błedy w dokumentacji które posłużyły prokuraturze do oskarżenia pracownika Pepsi, i niechęć, aby rzucić światło na zabójstwa i ukarania ich sprawców materialnych i intelektualnych.
27 Listopada 2008- Represjonowani pracownicy firmy międzynaradowej Alpina
Policja stanu Aragua brutalnie rozwiązała demonstrację pracowników kolumbijskiej firmy Alpina, raniąc czterech pracowników. Podczas procesu sądowego, sędzia podążył drogą jaka zazwyczaj występuje przy rozwiązyaniu sporów laboralnych i rozporządził eksmisję. Richard Gallardo, Luis Hernández i Carlos Requena poparli pracowników, przy odzyskiwaniu opuszczonej fabryki.
30 Października 2008- Policja stanu Miranda zaatakowała pracowników służby zdrowia.
Około 100 pracowników Ministerstwa Zdrowia zostało reprymowanych przez policję podporządkowaną Diosdado Cabello. Funkcjonariusze ostrzelali manifestantów, którzy protestowali z powodu opóźnienia w wypłacie pensji i braku podwyżki płac ogłoszonym przez rząd. Dziesięciu pracowników zostało zatrzymanych.
4 Września 2008- Policja Caracas atakuje pielęgniarki pracujące w rządowym projekcie "Barrio Adentro"
Grupa pielęgniarek z projektu "Barrio Adentro" pracujących w Caracas zostały zaatakowane przez policję i zamknięte wewnątrz budynku IVSS [Wenezuelskie PZU, przyp H2], zdarzenie, które aktywistka Fresia Ipinza określiła jako porwanie.
30 Czerwca 2008- sekretarz związkowa Gloria Palomino ostrzelana przy bramie zakładów Fundimeca.
Dwóch osobników ostrzelało sekretarz finansów Związku Pracowników Fundimeca, Gloria Palomino. Brama fabryki wentylatorów, była zablokowana przez 5 dni przez grupę pracowników, którzy domagali się przywrocenia do pracy. 3 Lipca, sędzia Mauricia María González, która jest członkiem PSUV [odpowiednik PZPR], próbowała odbić fabrykę za pomocą policji stanu Carabobo oraz lokalnych drechów, zatrudnionych przez firmę. Za opór który stawili pracownicy, 23 z nich zostało oskarżonych, między innymi koordynator krajowy UNETE, który musi meldować się co jakiś czas na komisariacie policji i ma zakaz zbliżania się do tej fabryki. 18 lipca, ponad 100 policjantów przeprowadziło ewikcję fabryki. Jak podaje strona internetowa Opción Obrera, podczas akcji "sędzia, José Gregorio Quintero, powiedział, że on przychodzi w imieniu Chaveza i że z wszystkim zrobi porządek"
Szef, po oszukaniu prawa i nie przywroceniu do pracy pracownic, wprowadził faszyzujący reżim monitoringu za pomocą bandytów wewnątrz fabryki, którzy zakazują jakichkolwiek spotkań między pracownikami i sprawdzają nawet łazienki tej firmy.
14 Marca 2008 Gwardia Narodowa rani i zatrzymuje pracowników Sidor
Po tym jak minister pracy zdelegalizował jakikolwiek strajk w Sidor, najwżniejsza huta w kraju, 14 marca Gwardia Narodowa przeprowadziła atak na pracowników, raniąc 12 z nich i zatrzymując ponad 80. Dzień wcześniej związek zawodowy Sutiss zdecydował przedłużyć strajk z 48 do 80 godzin. Już 4 Marca GN zaatakowała demonstrację robotników i w ramach konfliktu z międzynarodową Techint, wydano rozporządzenie o zatrzymaniu członków zarządu Sutiss. W Kwietniu, widząc że złamanie robotników jest niemożliwe, rząd zdecydował wykupić akcje Sidor i podpisać zbiorowy kontrakt. Mimo że pretekstem do podjęcia tej decyzji było to że większość pracowników pracowało na zasadach out-sourcingu, po znacjonalizowaniu firmy, tylko około 1000 pracowników dostało normalne zatrudnienie (1/10 wszystkich pracowników pracujących przez out-sourcing)
[...]
Simón Rodríguez Porras
Autor jest członkiem parti Unidad Socialista de Izquierda
tłumaczenie: H2