Wrocław: Czy ktoś nas słyszy? Kobiety i ubóstwo

2009-09-10 10:00
2009-09-10 16:30

Fundacja Ekologia i Sztuka we współpracy z Instytutem Pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej zapraszają na warsztat.

10 września, czwartek
godz. 10.00-16.30
Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wrocław, ul. Strzegomska 55, sala 111

W Polsce w 2007 liczba osób żyjących w niedostatku (ustawowa granica ubóstwa) wynosiła 5,5 miliona, a osób żyjących na lub poniżej granicy biologicznego minimum 2,5 miliona. Dane te dotyczą okresu wzmożonej migracji zarobkowej i koniunktury w kraju. Obecnie, w kontekście społecznych skutków kryzysu finansowego, zasięg ubóstwa wzrasta. Wśród grup społecznych dotkniętych ubóstwem przeważają gospodarstwa wiejskie, emeryci i renciści, robotnicy, rodziny wielodzietne i rodziny utrzymywane przez osoby samotnie wychowujące dzieci, w której to grupie przeważają kobiety. W dyskursie publicznym nie są widoczne problemy, z jakimi zmagają się gospodarstwa domowe żyjące w niedostatku, a winą za ubóstwo obarczane są jednostki. Brakuje także analiz, które biorą pod uwagę zróżnicowanie pod kątem płci. Jedną z kilku przyczyn tego stanu rzeczy jest brak języka i siatki pojęciowej, która pozwoliłaby nazwać problemy związane z ubóstwem (w tym jego genderowe wymiary) i organizować polityczne poparcie dla ich rozwiązywania. Ważne polityczne stawki wiążą się z metodami i zakresem badań. Pierwszy problem to jak podejmować badania naukowe w nieautorytarny sposób, zachowując sprawczość i podmiotowość kobiet i mężczyzn, jak rzetelnie odzwierciedlać zróżnicowane głosy oraz własne analizy osób, których badania dotyczą. Drugi problem to jak połączyć osobiste doświadczenia z wymiarami i przyczynami ubóstwa w skali makro, aby wpłynąć na zmianę rozwiązań politycznych, zbudowanych obecnie w oparciu o ramy wykluczające perspektywę kobiet i gospodarstw domowych żyjących w niedostatku.

Zagadnienia te poruszymy w trakcie warsztatu „Czy ktoś nas słyszy? Kobiety i ubóstwo”. Punktem wyjścia do dyskusji na temat ubóstwa, jego genderowych wymiarów, przyczyn i sposobów rozwiązywania będą trzy badania lokalne, jakie przeprowadziliśmy w tym roku z kobietami w Wałbrzychu, Krośnie i na obszarach wiejskich województwa świętokrzyskiego. Inspiracją do badań był raport Banku Światowego z 2000 roku, „Voices of the Poor. Can Anyone Hear Us?” [www.rrojasdatabank.info/voices.htm]. Zaletą tych badań było wykorzystanie metod uczestniczących wzbogaconych o perspektywę genderową, oraz skupienie się na relacjach między ubogimi a instytucjami, które kształtują warunki ich życia.
W warsztacie wezmą udział uczestniczki badań z Krosna i Wałbrzycha oraz badacze i praktycy zajmujący się kwestiami ubóstwa.

Prosimy o zgłoszenia na adres: femtank@ekologiasztuka.pl

Program

10.00-10.30: Rejestracja, kawa, herbata, kanapki

10.30-10.45: Otwarcie warsztatu: dlaczego kobiety, perspektywa ekonomii opieki, metody, cele

10.45-12.30: Warunki życia i zdrowia w gospodarstwach domowych o niskich dochodach.
Przedstawienie badań zrealizowanych w Krośnie, Wałbrzychu i na obszarach wiejskich województwa świętokrzyskiego przez osoby prowadzące badania i w nich uczestniczące. Dyskusja.

12.30-13.15: Elżbieta Tarkowska i Witold Kieńć: Ubóstwo w Polsce. Jak mówi się o ubóstwie? Jak mówić inaczej?

13.15-14.15: Obiad

14.15-14.15: Działania na poziomie lokalnym (prezentacja inicjatyw społecznych + dyskusja)

15.15-16.00: Jakie zmiany prawa i polityk są konieczne, żeby likwidować przyczyny ubóstwa i poprawić sytuację kobiet i gospodarstw domowych?

16.00-16.30: Tomasz Grzyb: Fotografie ubóstwa (pokaz zdjęć z różnych krajów oraz dyskusja)

16.30: Zakończenie

Więcej informacji: http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?ar...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.