Wrocław: niepełnosprawni domagali się utworzenia ZAZ-u

Kraj | Prawa pracownika

Niepełnosprawni z Wałbrzycha zorganizowali dzisiaj manifestację pod urzędem marszałkowskim. W ten sposób domagali się stworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej. Dopięli swego. Marszałek obiecał, że przekaże na ten cel 2 mln zł.

W Zakładzie Aktywności Zawodowej pracę znaleźć ma 65 osób. Przedstawiciele Fundacji im. de Gaulle'a z Wałbrzycha od roku starają się o fundusze na jego uruchomienie. - Pieniądze od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na utworzenie nowego zakładu są już zarezerwowane w budżecie województwa, a kompletny projekt, którego szczegóły były na bieżąco ustalane z pracownikami Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych, został złożony i zaakceptowany już kilka miesięcy temu - mówi Jarosław Klonowski, prezes fundacji. Dodaje, że nie rozumie, dlaczego władze województwa wciąż nie podjęły decyzji o przyznaniu, bądź też o nieprzyznaniu, środków na ten cel. - Nie mogliśmy się dogadać z urzędnikami. Protest był naszą ostatnią deską ratunku - zapewnia Klonowski.

We wrześniu 2013 r. do urzędu marszałkowskiego wpłynął wniosek Fundacji de Gaulle'a o dofinansowanie ze środków PFRON kosztów utworzenia i działalności Zakładu Aktywności Zawodowej. - Jednak wówczas fundacja nie spełniła wymogów formalnych, tzn. nie posiadała wystarczającego doświadczenia w pracy z osobami niepełnosprawnymi, ale ponowny wniosek złożyła w tym roku. Niestety, fundacja nie posiada żadnego majątku, który mógłby stanowić formę zabezpieczenia - tłumaczy wicemarszałek Radosław Mołoń.

Dopiero po wczorajszym proteście zarząd województwa zdecydował przyznać dofinansowanie. - Fundacja zobowiązała się przedstawić corocznie odnawialną gwarancję ubezpieczeniową na kwotę obejmującą wartość dofinansowania - wyjaśnia Mołoń.

- To nieprawda, od początku deklarowaliśmy, że ubezpieczymy przekazaną nam kwotę. Urzędnicy po prostu utrudniali nam stworzenie zakładu. Może dla nich nie jest on niczym szczególnym, ale dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin to szansa pracy - zaznacza prezes fundacji.

W zakładzie powstanie call center, pracownicy będą zajmować się e-księgowością oraz digitalizacją danych. Zakład ma powstać w budynku dawnego domu towarowego Centrum w Wałbrzychu. Pieniądze od samorządu wykorzystane zostaną na remont budynku, dostosowanie go do niepełnosprawnych i zakup potrzebnego sprzętu.

Źródło

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.