Wrocław: Demonstracja przeciw nietolerancji i rasizmowi

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Ruch anarchistyczny

W sobotę 17-go maja po godzinie 16:00 przeszło 400 osób ruszyło z pl. Wróblewskiego w demonstracji "Wrocław Bez Nienawiści". Marsz przeszedł ulicami Wrocławia - zakończył się około godziny 18:30 na Dworcu Nadodrze. Uczestnicy marszu wyrazili swój sprzeciw wobec przemocy motywowanej nienawiścią i uprzedzeniami rasowymi oraz promowali pozytywne wartości, takie jak antyrasizm, tolerancja, solidarność i pomoc wzajemna.

Demonstranci nieśli bannery i transparenty "Przeciwko dyskryminacji, rasizmowi, faszyzmowi, homofobii. Wrocław dla wszystkich", "Młodzież potrzebuje alternatywy, a nie nacjonalizmu", "161Crew Proud to be Antifascist" czy "Każdy inny, wszyscy równi". Aktywiści biorący udział w marszu skandowali: "Wrocław prosto, antyfaszystowsko", "Najpierw jesteśmy ludźmi, później narodami", "Cała Polska antyfaszystowska". Podczas marszu przemawiali też jego uczestnicy. Maszerującym demonstrantom przygrywała grupa samby oraz mobilne platformy z muzyką.

Przemawiający w swoich mowach poruszyli m.in. temat niewygodny dla władz Wrocławia, mianowicie kwestię Romów i ich dyskryminacji, także tej urzędniczej, tylko dlatego, że mają inne pochodzenie i kolor skóry. Uczestnicy marszu dali też do zrozumienia, że nie mają nic przeciwko kibicowaniu Śląskowi Wrocław, ale uważają, że mowę nienawiści szerzą też kibice o skrajnie prawicowych poglądach, od których nie są wolne trybuny drużyny Śląska.

Marsz próbowała nieskutecznie zakłócić kilkunastoosobowa grupa nacjonalistów z prześcieradłem i wybazgranym na nim hasłem "zakaz pedałowania", ale policja uniemożliwiła demonstrantom bezpośrednią dyskusję z obrońcami Wielkiej Polski.

W demonstracji udział wzięli wolnościowcy, anarchiści z Wrocławskiego ZSP, Federacji Anarchistycznej s. Wrocław, reprezentacja antyfaszystów z załogi 161 Crew, członkowie kolektywu CRK i mieszkańcy Wrocławia. Organizatorem marszu równości była organizacja Wrocław dla wszystkich. Po demonstracji w niezależnej przestrzeni CRK na Nadodrzu odbyło się after party, na którym zagrał m.in. reaktywowany po 10 latach legendarny, punkowy skład FATE. Relacja z after pary niebawem.

Zapomnieliscie dodac, ze ma

Zapomnieliscie dodac, ze ma paradzie bylo mnostwo teczowych flag (17.05 to Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobia), powiedziec, ze marsz byl nie tylko przeciwko faszyzmowi, rasizmowi, ksenofobii, ale i homofobi, no i dodac ze jedyne przemowienie wyglosily osoby z queerowo-anarchistycznego kolektywu Q Alternatywie, podkreslajac nierozdzielnosc wszystkich form dyskryminacji ;)

Młodzież Wszechpolska?

Młodzież Wszechpolska? Jaka młodzież? Przecież część już wyłysiała.

foty

I tym sposobem tęcza

I tym sposobem tęcza zawłaszczyła imprezę...

Dokładnie tak, I nawet w

Dokładnie tak, I nawet w mediach pojawiły się opisy typu 'parada równości', a raczej nie do końca o to chodziło. Mamy nauczkę na przyszłość co do nazwy.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.