Zielona Góra: Kolejna pikieta pod Auchan

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

9 lutego odbyła się kolejna pikieta przeciwko Auchan, tym razem ponownie w Zielonej Górze. Kilka osób z OZZ Inicjatywa Pracowniczej oraz aktywistów z woj. lubuskiego zjawiło się pod sklepem z transparentem "Hiper wyzysk w Auchan". Rozdano 400 ulotek. Interweniował ochrona, która po kilkunastu minutach po rozpoczęciu się akcji poprosiła uczestników o rozejście się, na co pikietujący się nie zgodzili. Pikieta bez dalszych zakłóceń trwała ok. godziny i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem lokalnych mediów.

W rozdawanej podczas akcji ulotce czytamy: „Od grudniowej pikiety przed zielonogórskim Auchan niewiele się zmieniło. Pracownicy nadal pracują po 10 godzin za płace w najlepszym wypadku przekraczające o 200, 300 zł wynagrodzenie minimalne. Pracodawca nie stosuje się do przepisów BHP (…) Przekroczenia norm wagowych dla przewożonych i przenoszonych przez pracowników ładunków są tu nadal regułą. (…) Pracownicy zatrudnieni w firmie IPT Acromar (…), pod wykonującej dla Auchan zarabiają niespełna 630 zł netto w wymiarze 7/8 etatu, proporcjonalnie więcej na pełny etat i od wielu lat nawet nie słyszeli o podwyżkach. Na domiar tego, po grudniowej pikiecie kierowniczka IPT Akromar Danuta D. wygrażała się „nie przyznaniem podwyżek” i innymi "nieprzyjemnościami" jakie spotkają tych pracowników, o których dowie się, że współpracują ze związkowcami z OZZ IP.”

Pikietujący żądali natychmiastowej poprawy warunków pracy, przestrzegania praw pracowniczych, oraz podwyżek w wysokości 300 złotych netto dla każdego pracownika Auchan oraz firm z nim współpracujących. Nikt z kierownictwa nie wyszedł do pikietujących.

Po poprzedniej akcji Inicjatywy Pracowniczej przed zieleniogórskim Auchan w dniu 15 grudnia, pod pozorem kradzieży ponad 4 tys. złotych, zwolniono dyscyplinarnie działacza IP Piotra Krzyżaniaka.

Krzyżaniak wraz z innymi pracownikami Auchan nagłośnił sprawę łamania praw pracowniczych przez francuski koncern, w tym m.in. nielegalne formy zatrudniania nieletnich, nie przestrzeganie zasad BHP i zwalczanie związków związkowych.

W poprzednich tygodniach akcje solidarnościowe odbyły się pod sklepami Auchan we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Bielsku-Białej i Częstochowie. Akcje przeciwko Auchan będą kontynuowane.

5 lutego odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa Piotra Krzyżaniaka przed sądem pracy w Zielonej Górze. Pracodawca zaproponował podpisanie ugody – cofnięcie zwolnienia dyscyplinarnego w zamian za zwrot pieniędzy. Piotr Krzyżaniak odrzucił propozycję podtrzymując żądanie oczyszczenia z zarzutów i przewrócenie do pracy. Następna rozprawa na początku marca.

????????

po ilejest kasa sklepowa dla dzieci ?
odp .........

pozdrawiam

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.