AlterKino.org: Anarchiści przeciwko murowi

Świat | Dyskryminacja | Kultura | Protesty | Ruch anarchistyczny

Anarchiści przeciwko murowi - film o działalności grup anarchistycznych w Izraelu przeciwko budowie muru oddzielającego teren Autonomii Palestyńskiej od państwa Izrael. Budowa muru odcięła wiele wiosek palestyńskich od świata i zniszczyła wiele pól uprawnych.

Anarchiści Przeciwko Murowi to ruch młody i aktywny, któremu udało się przebić ze swoimi inicjatywami. Co spowodowało że właśnie ten ruch stał się najbardziej walecznym i energetycznym elementem ruchu pokojowego? Po pierwsze to zdrowe poczucie dobra i zła, które pozwoliło im określić mur jako symbol całego zła okupacji i globalnej ery opartej na murach i apartheidzie o wiele wcześniej niż dostrzegli to inni. Po drugie to zdolność to poświęceń i umiejętność przezwyciężenia własnych lęków, które nas często paraliżują. Po trzecie to bezpośrednie relacje z palestyńską młodzieżą, ludźmi w ich wieku, które pozwalają na dużo bardziej otwartą współpracę niż ta którą podejmowały starsze pokolenia działaczy antyokupacyjnych.

http://www.alterkino.org

mur

W notce jest nieścisłość. Jest sobie Izrael i jest sobie Zachodni Brzeg. Na ZB 50 lat temu uciekali Palestynczycy z powstajacego Izraela. Uciekinierzy nie zaznali spokoju, bo teraz Zachodni Brzeg jest kolonizowany przez Żydów. Kształt autonomii palestynskiej dopasowano do posttepujacej grabiezy ziemi i czytski etnicznej. Mur nie idzie po granicy miedzy ZB a Izraelem, lecz tworzy na ZB system gett dla Palestynczykow. Oddzielono pola uprawne od gospodarstw, szkoly od uczniow, przychodnie od pacjentów. AP to potworek niezdolny do samodzielnej egzystencji. To coś w rodzaju ZOO. Ten mur, przypomina raczej mur wokoł warszawskiego getta, a nie mur chiński. Warto podkreslac rożnice.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.