Berlin: Akcja solidarnościowa z polskimi bezrobotnymi i pracownikami

Świat | Prawa pracownika | Protesty

18 czerwca, w ramach Międzynarodowych Dni Akcji przeciwko zwolnieniom i w obronie praw bezrobotnych, organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników, odbyła się pikieta solidarnościowa pod Instytutem Polskim w Berlinie. Celem pikiety, było informowanie przechodniów o warunkach płacowych i socjalnych panujących w Polsce, m.in. szokująco niskich zasiłkach dla bezrobotnych, przy bardzo podobnych kosztach utrzymania. Poinformowano o drastycznej polityce społecznej prowadzonej przez polskie władze, m.in. osiedlom kontenerowym oraz niedawnej likwidacji 8-godzinnego dnia pracy.

Aktywiści Wolnego Związku Pracowników (FAU) oraz Związku Syndykalistów Polski wdawali się w rozmowy z przechodniami, przekonując do międzynarodowej solidarności pracowników, do ponadnarodowej współpracy na rzecz poprawy warunków pracy wszystkich pracowników, zamiast wyniszczającej konkurencji i wyścigu na dno, pomiędzy różnymi grupami pracowników, pochodzących z różnych krajów. Pikietę zorganizowała nowa sekcja FAU, skupiająca bezrobotnych i pracowników o niepewnym zatrudnieniu. We współpracy z tą grupą opracowywany jest poradnik dotyczący praw osób bezrobotnych w Niemczech na użytek polskich imigrantów.

W ramach dni akcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników miały miejsce w obronie zwalnianych pracowników Ford, Alstom Wind, Capgemini i innych firm w Hiszpanii oraz inne akcje odbędą się do 21 czerwca. W Polsce, odbyła się już akcja ZSP we Wrocławiu, mająca na protest przeciwko planom rządu, które zakładają wyrejestrowywanie z ewidencji bezrobotnych osób, które odmówią już pierwszej oferty pracy. Wyrejestrowanie oznacza utratę bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, co pogorszyłoby i tak trudną sytuację tych osób. Akcje informacyjne odbyły się pod warszawskimi szkołami i urzędem pracy a także przed siedzibą Alstom i Capgemini. W czwartek w Warszawie odbędzie się demonstracja przeciwko reformie Kodeksu Pracy, która w praktyce likwiduje 8-godzinny dzień pracy oraz w obronie praw bezrobotnyczh. W sobotę odbędzie się demonstracja w Katowicach, natomiast we wtorek, 25 czerwca ponownie protest we Wrocławiu pod Urzędem Wojewódzkim.

Ciekaw jestem co by o

Ciekaw jestem co by o ichniejszych warunkach pracy powiedział taki lewak ze Szwajcarii czy Szwecji.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.