Francja: Blokady portów, terminali naftowych i starcia z policją

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Protestujący pracownicy portowi i rybacy zablokowali w czwartek 22 maja porty i terminale naftowe na francuskim wybrzeżu. Pracownicy portowi w proteście przeciw prywatyzacji części portów zorganizowali jednodniowy strajk, blokując największego krajowego importera ropy naftowej, firmę Fos-Lavera, uniemożliwiając wejście do portów trzynastu jej tankowcom.

Doszło do serii potyczek pomiędzy strajkującymi i policją, która usiłowała uniemożliwić im dojście do ratusza w Marsylii. Pracownicy rzucali w policjantów butelkami i kamieniami, funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

Rybacy odcięli drogi prowadzące do Fos-Lavera i zablokowali około 20 portów od strony Morza Śródziemnego, kanału La Manche i strony atlantyckiej północnego wybrzeża. Blokady rybaków objęły także 5 terminali naftowych.

Rybacy domagają się rekompensat za rosnące ceny paliwa, przez co koszta często przewyższają dochody. W styczniu rząd ogłosił trzyletni pakiet wsparcia dla rybaków warty 310 milionów euro , jednakże minister rolnictwa, Michel Barnier powiedział, że Francja potrzebuje zgody komisji Europejskiej, by wprowadzić plan w życie.

„Wszystkie największe porty na świecie cały czas się rozwijają, podczas gdy nasze tracą grunt pod nogami. Będę naciskał, by przeprowadzić reformę portową i będę to robił bez wahania, ponieważ taki jest interes francuskiej ekonomii.” – powiedział prezydent Sarkozy odnośnie dalszych planów prywatyzacji portów.





Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.