Francja: Byli pracownicy Natais uzyskali odszkodowanie za szkody moralne

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy wytwórni popcornu Natais we francuskim Bézéril wystąpili przed sądem za rzekome „zniesławienie” swojego byłego pracodawcy. Chodziło o to, że na swoim blogu pracownicy pisali o warunkach pracy oraz o narażeniu na działanie diacetylu. Ta substancja chemiczna może powodować bardzo poważne schorzenia płuc, taki jak zarostowe zapalenie oskrzelików.

Blog nazywał się „Wolność słowa dla pracowników Natais” i został utworzony po serii strajków i zwolnień. Poświęcony był ujawnianiu ciężkich warunków pracy w firmie i represjom ze strony kierownictwa, a także odmowie wdrożenia porozumienia zbiorowego usankcjonowanego przez Sąd Kasacyjny.

Firma Natais pozwała trzech byłych pracowników Natais, oskarżając ich o to, że są „groźnymi anarchistami”. Prawnik firmy przyznał przed sądem, że pracodawcy „nie byli w stanie dłużej znieść działalności anarcho-syndykalistycznego związku na terenie zakładu.” Uwaga odnosiła się do faksów solidarnościowych, które spływały z całego świata w wyniku kampanii solidarnościowej, do której wezwało Międzynrodowe Stowarzyszenie Pracowników.

W dniu 28 marca, po dwókrotnym odroczeniu, sąd uznał wreszcie winę pracodawcy i nakazał wypłacenie oskarżonym odszkodowania za szkody moralne.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.