Francja: Sarkozy rozgrywa kartę antyimigrancką

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Tacy są politycy

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy stara się coraz bardziej rozgrywać kartę antyimigrancką i zapowiedział wczoraj na zjeździe w Villepinte, że nie wyklucza wyjścia Francji ze strefy Schengen. Według prezydenta – państwa ościenne (tu zazwyczaj wymienia się Włochy i Hiszpanię) nie wywiązują się wystarczająco z obowiązku pilnowania granic. "Jeśli w ciągu dwunastu najbliższych miesięcy nie zanotujemy znaczącego postępu, Francja zawiesi swój udział w układzie z Schengen."

Układ z Schengen, który pozwala obywatelom Unii Europejskiej podróżować przez Europę bez paszportu i odpraw granicznych, przewiduje wzmocnienie granic zewnętrznych tzw. strefy Schengen i koordynację uszczelniania granic na poziomie europejskim. Frontex – europejskie służby graniczne – uznawany jest za jedną z najbardziej bezwzględnych sił porządkowych w Unii Europejskiej. Frontex to również jedyna agencja europejska, której siedziba mieści się w Polsce. Układ z Schengen był wielokrotnie zawieszany, gdy dochodziło do masowych protestów przeciw szczytom G8. Brak kontroli paszportowej na granicach spowodował też powrót rasistowskich praktyk, jak wyrywkowe kontrolowanie na granicy osób o ciemnym kolorze skóry.

Nie jest to pierwsze wystąpienie Sarkozy'ego w tym duchu: w kwietniu zeszłego roku, gdy na włoskiej wysepce Lampedusa wylądowały setki uciekinierów z objętej rewolucją Tunezji, Sarkozy ostro atakował rząd Włoszech za "brak szczelności granic".

Za: http://www.lewica24.pl/unia-europejska/126-francja-sarkozy-przeciwko-sch...

Ciężka sprawa "Brak

Ciężka sprawa "Brak kontroli paszportowej na granicach spowodował też powrót rasistowskich praktyk, jak wyrywkowe kontrolowanie na granicy osób o ciemnym kolorze skóry." Bez bata chujnia pogania

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.