Gdańsk: Inicjatywa "TU JEST WRZESZCZ"

Kraj | Lokatorzy

Inicjatywa "Tu jest Wrzeszcz" jest lokalnym przedsięwzięciem działaczy OZZ Inicjatywa Pracownicza i mieszkańców dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz. Przeciwstawiamy się postępującej marginalizacji i parcelacji naszej dzielnicy, jaką to fundują nam włodarze Miasta Gdańska spod znaku Platformy Obywatelskiej, którzy nie dostrzegają narastających problemów społecznych.

W ostatnich latach zostały zlikwidowane największe zakłady przemysłowe, mieszczące się na terenie Wrzeszcza: browar, fabryka czekolady "Fazer" (dawniej "Bałtyk"), zakład Spółdzielni Mleczarskiej "Maćkowy", znajdujące się nieopodal stocznie. Te zlikwidowane zakłady pracy dawały zatrudnienie sporej części mieszkańców dzielnicy, często pracowały w nich od pokoleń całe rodziny. Co mieszkańcy otrzymali w zamian? Kolejne centra handlowe, banki i markety.

Uważamy, że jedyną rzeczą jaką interesują się we Wrzeszczu gdańscy radni jest sprzedaż działek deweloperom i inwestorom, na których powstaną nowe apartamentowce, centra handlowe lub banki. Wrzeszcz jest zresztą obecnie potocznie nazywany dzielnicą banków, co drugi lokal w centrum dzielnicy to bank lub punkt sprzedaży telefonii komórkowej. Natomiast zakładu usługowego np. szewca należy szukać na krańcach dzielnicy (bo w tylko tych rejonach rzemieślnika ewentualnie stać na zapłacenie czynszu za najem lokalu). Wszelkie, powyżej opisane inwestycje budzą ogromny sprzeciw społeczny, który jest całkowicie ignorowany przez władze Gdańska. Brak jest jakichkolwiek konsultacji społecznych dotyczących dzielnicy, przewidywanych inwestycji a przede wszystkim potrzeb jej mieszkańców.

We Wrzeszczu brakuje miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach, w komunalnych budynkach mieszkaniowych nie przeprowadza się żadnych remontów, co zagraża życiu i zdrowiu mieszkających w nich lokatorów. Dzielnicę zaczyna powoli dotykać problem zwrotu budynków byłym, przedwojennym właścicielom. Mamy zamiar wspomagać w miarę naszych możliwości lokatorów w walce z kamienicznikami. Kuriozalny jest także fakt, że w tak dużej dzielnicy jaką jest Wrzeszcz (ok. 80 tys. mieszkańców, licząc osiedla wydzielone z Wrzeszcza) brak jest Rady Dzielnicy. W tej kwestii gdańskie władze mają genialne pomysły – podział (parcelację) Wrzeszcza na mniejsze jednostki terytorialne, co już częściowo wprowadzono w życie wydzielając trzy osiedla z ich marionetkowymi radami, które są tubą wyborczą dla Radnych Miasta Gdańska z Platformy Obywatelskiej. Wrócono w tych wypadkach do nazw sprzed 200-300 lat, kiedy obszary te stanowiły własność klasztoru w Oliwie i nie znajdowały się w obrębie Miasta Gdańska! Czyżby włodarze miasta mieli zamiar zwrócić tereny kościołowi katolickiemu?
Dalsze plany parcelacji naszej dzielnicy opisane są na gdańskiej stronie PO. W zamian dzielnicy proponuje się wprowadzenie tzw. "historycznego okręgu Wrzeszcz". Czyżby Wrzeszcz był już tylko wspomnieniem i historią? Pytanie komu przeszkadzałaby Rada Dzielnicy, którą tworzyliby aktywni mieszkańcy, społecznicy a nie politykierzy powiązani z biznesem, pozostawiamy bez odpowiedzi.

Planujemy stworzenie we Wrzeszczu prężnego ruch obrony praw mieszkańców, który będzie przeciwstawiał się polityce władz miasta i zmusi je do dialogu ze społeczeństwem. Rozpoczynamy już wkrótce serię spotkań dyskusyjnych dla mieszkańców, na które to już teraz zapraszamy wszystkich niezadowolonych z kierunku, w którym zmierza nasza dzielnica i nasze miasto. Planujemy też wydawanie dodatku do Sprawy Lokatorskiej, w którym pisać będziemy o lokalnych problemach mieszkańców Wrzeszcza, planowanych akcjach i bieżącej działalności.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy!

kontakt: tujestwrzeszcz@gmail.com

http://ozzip.pl/dokumenty/oswiadczenia/978-gdansk-tu-jest-wrzeszcz

wrzeszcz

Nie chcę być złośliwy, ale czy to przypadkiem nie Gdańsk jest (był) twierdzą Platformy?

masz trochę racji, ale ...

jaka jest frekwencja wyborcza? 20 - 25 - 30 % czyli czy tak wybrane "władze" rzeczywiście reprezentują
społeczeństwo? i czy sprawdza się demokracja przedstawicielska (parlamentarna)?

wolne miasto Gdańsk

Nie musisz być złośliwy kolego jest 4% próg wyborczy do samorządu.Więc dostają się tylko dwie patologiczne partie, nawet jak ktoś we Wrzeszcz zdobędzie parę tysięcy głosów, to i tak nie ma szans przeskoczyć progu wyborczego.Czegoś takiego nie ma w całej Polsce, czyli fikcyjny samorząd. Swoją drogą Tusk, jako kongres liberałów przegłosował 4% próg wyborczy.Tak w żartach może Gdańsk czy raczej Sopot, był twierdzą platformy, ale na pewno nie Wrzeszcz a już szczególnie dolny
wrzeszcz. Bo każdy to wie że nie ma Gdańska bez wolnego Wrzescza.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.