Gdańsk: Nacjonaliści i ich nieudolna prowokacja

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm

W przejściu podziemnym uniwersyteckiego kampusu w Gdańsku pojawiły się plakaty rzekomo zawieszone przez osoby związane ze środowiskiem lewicy. Na plakatach zamieszczono takie hasła jak "Nacjonaliści zrobimy wam drugi Katyń", "Pierdol polskość zostań europejczykiem", czy "Zero tolerancji dla prawackich cweli". Plakaty zostały okraszone linkiem do kolektywu 3fala.art.pl zajmującego się street artem. Zdjęcie plakatu natychmiast pojawiło się na fanpage ONR oraz Młodzieży Wszechpolskiej, które jak wiemy usilnie starają się wypłynąć ostatnio politycznie pod nazwą Ruch Narodowy. Wskazuje to także na sprawcę tej ośmieszającej ich samych akcji.

Zestaw haseł od razu sugeruje nieudolną prowokację w którą mogą uwierzyć tylko najbardziej tępi przedstawiciele skrajnej prawicy. Hasła te świadczą nie tyle o światopoglądzie lewicowym, co stanową kolekcję fantazji skrajnej prawicy na temat lewicy ("Katyń" obok "europejskości" i związków partnerskich). W dodatku nawet nie postarali się o modyfikację swojego języka ("cwele"), prawdopodobnie dla nich homofobiczny język jest tak naturalny, że nawet nie zauważają, kiedy się nim posługują, nawet gdy chcą wyrazić obyczajowo lewicowy obraz świata.

3Fala oraz organizatorki Manify 2013 w Gdańsku wydały oświadczenie na ten temat. Zamieszczamy je poniżej.

W imieniu organizatorek Manify 2013, Stowarzyszenia Waga oraz 3fala.art.pl pragniemy oświadczyć, iż te obrażające prace (umieszczone w przejściu podziemnym na Campusie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku) nie są naszym dziełem. Potępiamy je, gdyż zawierają wulgaryzmy, mowę nienawiści i naśmiewanie się z istotnych również dla nas wartości i wydarzeń. Uważamy, iż te prowokacyjne napisy w żaden sposób nie korespondują z naszą działalnością na rzecz równości i tolerancji. Nawołujemy też do kulturalnego zachowania na stronach internetowych i portalach społecznościowych – wulgaryzmy, groźby karalne i mowa nienawiści są niedopuszczalne w życiu codziennym i Internecie.

Z poważaniem,
Marta Tymińska (Trójmiejska Akcja Kobieca)
Elżbieta Jachlewska (Stowarzyszenie WAGA)
Dariusz Paczkowski (3fala.art.pl)

Chyba neonaziści nigdy nie

Chyba neonaziści nigdy nie raczyli zajrzeć na stronę 3fali, by chociaż trochę zbliżyć swoje "prace" namalowane na szarym papierze w który pani w sklepie zawija kiełbasę do poziomu prawdziwych twórców.

Pojawiają się informacje

Pojawiają się informacje że na fanpage ONR banują osoby które próbują to oświadczenie zlinkować, co jasno wskazuje autora tej marnej akcji.

hehe

Zaprawdę powiadam wam że fronda zrobi z tego taką sensację że niemiecka antifa się schowa pod łóżko putina!

a co powiecie na identyczny

a co powiecie na identyczny charakter pisma na plakatach idacych na manife? monika kwiat zaprasza na malowanie u fryzjera ;) nieudolne te klamstwa - kolejny raz dlatego stanowczo sie odcialem od tej strony barykady bo mierzi mnie ze rozrabiacie a pozniej sie nie przyznajecie do niczego i udajecie co najwyzej pokrzywdzonych.

nie jestem pewien czy troll,

nie jestem pewien czy troll, czy idiota.

A już wiem, na fanpage ONR

A już wiem, na fanpage ONR wyszła dyrektywa jak interpretować tę wtopę. Ale słabo panowie, coraz słabiej wam to wychodzi :-D

A ta zagrywka "byłem

A ta zagrywka "byłem lewakiem/anarchistą do czasu, gdy..." jest nam bardzo dobrze znana! http://menazeria-cia.blogspot.com/search/label/by%C5%82em%20anarchist%C4...

Albo jesteś ślepy, albo

Albo jesteś ślepy, albo nie widzisz, że styl jest podobny, ale nie jest ten sam. Podobnie drukowanymi literami pisze wielu ludzi, ale pismo wcale nie jest identyczne. Dochodzi do tego możliwość wiernego skopiowania nie tylko treści, ale i stylu pisma. Nie zostało wiernie skopiowane. Znam się trochę na tym :-)

Ktoś wie w jakim dokładnie

Ktoś wie w jakim dokładnie miejscu to powiesili ? Bo dopiero niedawno co przechodziłem przejściem pod kampusem i nic nie widziałem, oprócz falangi namalowanej sprejem.

Wydaje mi się, że na tej

Wydaje mi się, że na tej ścianie koło przejść na przystanki tramwajowe. Na zdjęciu widać jeszcze białą plamę po zamalowaniu haseł które pisali przeciwko spotkaniu z Biedroniem.

Związki partnerskie i

Związki partnerskie i "cwele". Hahahaha!

To taka tania wersja

To taka tania wersja "prowokacji gliwickiej". Naprawdę tania.

Zrób sobie lewaka

Rozpalone na marszach niepodległości głowy nieco ostygły, gdy okazało się że malowane przez prawicowe media hordy barbarzyńskich lewaków, islamistów i pedałów nie czają się za każdym kamieniem by gwałcić, mordować i rabować świętą własność prywatną. Skoro wroga nie ma lub jest niewystarczająco straszny należy go sobie stworzyć. Potem pięknie wszystko opisać o jak tutaj na przykład http://www.fronda.pl/a/wzrasta-furia-przeciwko-zolnierzom-wykletym-robie... i już młodzież w szalikach bez pracy i szkoły garnie się po sztandary, bo cóż może być lepszego niż honorowa śmierć dla ojczyzny. Śmierć lewaka rzecz jasna.

no nie wiem , nie wiem ...

no nie wiem , nie wiem ... mi to się wydaje nawet zabawne , chociaż " jesień średniowiecza z tyłków " była by moim zdaniem zabawniejsza w tym konkretnym przypadku . :P

to mogli byc narodowcy ale

zwracam uwage na to ze na scenie jest jeszcze trzeci gracz mianowicie oligarchowie z po i nalezace do nich sluzby mundurowe i specjalne a jak wiemy te srodowiska od jakiegos czasu juz sie nie lubia.

Taaak ? Napewno ?

Niby dlaczego narodowcy mieliby coś takiego robić ? Tylko ze względu na to, że zostało użyte słowo cwel, które podobno bardzo często używają ? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

Żeby manipulować swoimi

Żeby manipulować swoimi półmózgami z marszów?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.