Gdańsk: Nielegalna zbiórka na budyń dla prezydenta Adamowicza

Kraj | Lokatorzy | Protesty

15 października aktywiści i aktywistki organizacji Nic o Nas Bez Nas przeprowadzili nielegalną zbiórkę pieniędzy na budyń dla "głodującego" prezydenta Adamowicza. Dlaczego?

W 2011 roku prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz zademonstrował „solidarność" podnosząc średnio o 100% czynsze w mieszkaniach komunalnych. W zamian obiecywał remonty, których oczywiście nie przeprowadzono. Zlikwidowano za to miejską dotację na remonty lokali komunalnych w kwocie 6 milionów złotych. Tak „miasto solidarności" zarobiło kosztem najuboższych mieszkańców.

W stosunku do mieszkańców protestujących przeciwko podwyżkom czynszów władze Gdańska postanowiły również zaprezentować funkcjonującą w Gdańsku „wolność". Próbowano m.in. zakazywać demonstracji w tej sprawie (szczególnie pod budowanym Europejskim Centrum „Solidarności"), angażowano pracowników Biura Prasowego UM do szkalowania protestujących w Internecie, po kryjomu nagrywano przebieg spotkań lokatorskich. Protestującym wytaczano również procesy karne, za „zakłócanie porządku publicznego" oraz za... „nielegalną zbiórkę".

„Nielegalna zbiórka" miała miejsce na jednym ze spotkań lokatorskich, którego uczestnicy zebrali pomiędzy sobą kwotę 195 złotych na druk ulotek krytykujących podwyżki. Nie wiedzieli, że na sali jest członek partii rządzącej Gdańskiem, który następnie doniósł - ku uciesze Pawła Adamowicza - o przeprowadzeniu „nielegalnej zbiórki". Sąd pierwszej instancji skazał jednego z aktywistów na karę grzywny. Według sądu zbiórka byłaby „legalna", gdyby lokatorzy wystąpili o zgodę prezydenta Pawła Adamowicza.

Przepisy o zbiórkach publicznych mają uniemożliwiać działalność oszustom zbierającym na przysłowiowe „chore dzieci", w tym przypadku zostały jednak przez wykorzystane jako kaganiec na mieszkańców krytykujących antyspołeczną politykę władz. Aby ośmieszyć działanie w myśl zasady „dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie", wczoraj pod Urzędem Miejskim aktywiści przeprowadzili kolejną „nielegalną zbiórkę", tym razem na budyń dla Adamowicza. Po zbiórce złożyli na policji samodoniesienie o popełnieniu tego ciężkiego przestępstwa.

Poniżej film z akcji:

http://www.youtube.com/watch?v=4acUGTJGpoU

dobra akcja! ps.a czemu

dobra akcja!

ps.a czemu akurat na budyn? :D

to jakiś obyczajowy temat.

to jakiś obyczajowy temat.

"Panie Donaldzie postawie

"Panie Donaldzie postawie panu kawę! Na zdrowie!"

budyń

Budyniem zwie się prezydenta Gdańska, dużo by mówić dlaczego.

swoja droga,to szacunek za

swoja droga,to szacunek za riposte pod koniec filmiku!

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.