Gdańsk: Powstała Gdańska Kooperatywa Spożywcza
Gdańska Kooperatywa Spożywcza to inicjatywa konsumentów, którzy chcą budować sprawiedliwą, demokratyczną i ekologiczną gospodarkę. Chcemy jeść zdrową żywność za sprawiedliwe ceny. Budujemy sieć współpracy producentów i konsumentów, w której celem jest zaspokajanie potrzeb, a nie zysk. Będziemy starali się, aby kupowane przez nas produkty w coraz większym stopniu pochodziły z upraw ekologicznych, spełniały standardy etyczne, omijały pośredników i zachowywały niską cenę. Kooperatywa juz zaczela dzialac i perwsze zakupy sie odbyly.
Chcemy tworzyć realne alternatywy dla systemu kapitalistycznego. Zapraszamy do Kooperatywy wszystkich zainteresowanych, tak aby nasza działalność stała się jak najbardziej masowa. Duża liczba członków i członkiń zorganizowana w ogólnokrajowej sieci kooperatyw będzie mogła realnie oddziaływać nie tylko na konsumpcję swoich członków, ale także na produkcję i stosunki pracy. Chcemy, by w przyszłości kooperatywy konsumenckie stanowiły punkt wyjścia do tworzenia innych form niekapitalistycznej działalności gospodarczej, takich jak spółdzielnie pracy czy spółdzielnie mieszkaniowe.
Uczestnictwo w Kooperatywie to przede wszystkim duże oszczędności dla domowego budżetu. Marże pośredników są bardzo wysokie. Towar kupiony od rolnika lub na giełdzie rolnej jest nawet o połowę tańszy niż w sklepie. W przeciwieństwie do jedzenia z hipermarketu mamy znaczą kontrolę nad jakością i świeżością produktów, które kupujemy. Kooperatywa buduje sieć producentów rolnych, z którymi współpracujemy bezpośrednio, uzyskując wpływ na sposób produkcji i jakość żywności oraz będziemy wstanie utrzymywać stosunkowo niskie ceny. Zależy nam na budowaniu z producentami bliskich relacji, opartych o wzajemne poszanowanie, dialog i sprawiedliwy handel.
Kooperatywa to nie tylko tanie i ekologiczne zakupy – ale także przedsięwzięcie społeczno-polityczne. Oprócz zaspokajania swoich potrzeb żywieniowych jesteśmy też instytucją socjalno-oświatową. Nasze wspólne oszczędności – 10% od sumy zakupów każdej z osób – trafiają do funduszu gromadzkiego. Finansujemy z niego pomoc socjalną, a także działalność edukacyjną.
Za: http://kooperatywa.partycypacja.org/
Nie jesteśmy sami! Od 2010 roku działają nasze bratnie kooperatywy w Warszawie (dziękujemy za pomoc i użyczenie tekstów:P) oraz w Łodzi, a powstają kolejne!