Gdańsk: Prawo do wolnej kultury (debata + koncert)

2008-11-26 18:00
2008-11-26 20:00

Forum Indeksu 73: GDAŃSK, 26 listopada (środa) 2008, godz. 18 - 19.30

Partner: Kultura Miejska
Miejsce: Klub Garnizonowy (byłe Kino Zawisza), ul. Słowackiego 3 we Wrzeszczu

Temat: Prawo do wolnej kultury

Wolność twórczą i naukową oraz prawo swobodnego dostępu do korzystania z dóbr kultury w Polsce zapewnia art. 73 Konstytucji RP, a na poziomie międzynarodowym – Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (art.27).
Kultura – podobnie jak inne obszary walki o władzę i pieniądze - podlega neoliberalnym strategiom komercjalizacji dobra wspólnego. Postępuje proces skupiania praw własności intelektualnej w kilku ośrodkach o globalnym zasięgu. Restrykcyjne przepisy uniemożliwiają swobodne rozpowszechnianie dzieł (także w sieci), oddając zyski nie ich twórcom, ale koncernom wydawniczym, fonograficznym czy filmowym.
Jaki wpływ mają zwolennicy wolnej kultury na tworzenie nowych regulacji prawnych? Jakie korzyści w wymiarze kulturotwórczym i postępu cywilizacyjnego może przynieść udostępnianie utworów w sposób otwarty (np. na licencji Creative Commons)? W jaki sposób poszerzać definicję i siłę rażenia „wolnej kultury”?
Te pytania będą osią gdańskiej rozmowy w ramach Forum Indeksu 73.

Prowadzenie debaty: Lidia Makowska, Kultura Miejska Gdańsk, Indeks 73

Paneliści:
Jarosław Lipszyc, Fundacja Nowoczesna Polska w Warszawie, Indeks 73
Daniel Muzyczuk, kurator w CSW Znaki Czasu w Toruniu, prawnik, Indeks 73
Jacek Niegoda, artysta audio/wizualny, Indeks 73
Roman Pawłowski, dziennikarz Gazety Wyborczej, Indeks 73
Kuba Szreder, socjolog, kurator projektów artystycznych w przestrzeni społecznej
Grzegorz Ilnicki, student prawa, działacz „Młodych Socjalistów”

Komentarz artystyczny do debaty Indeksu 73.
26 listopada 2008 (środa), godz. 19.30 – 20.00

KONCERT NA PROJEKTORY KINOWE. Epitafium dla 37 kin
Piotr Wyrzykowski

Miejsce: Byłe Kino ZAWISZA w Klubie Garnizonowym we Wrzeszczu
ul. Słowackiego 3, Gdańsk

Epitafium dla 37 kin to koncert – performance, skomponowany specjalnie na projektory kinowe. Projektory zespolone w wielokanałowy emiter światła i dźwięku staną się instrumentem audiowizualnym, wykonującym utwory złożone z fragmentów taśm filmowych definiowanych jako analogowe sample. W wyświetlanym fragmencie kliszy istotny jest zapisany dźwięk i emitowany promień światła. Kolejne koncerty będą publicznym odtworzeniem analogowego sampla i wezwaniem do swobodnego jego skanowania i kopiowania. Po koncercie pokazany zostanie zapis filmowy, zarejestrowany w wybranych nieczynnych salach kinowych. Podczas rejestracji filmu kamera video użyta będzie jako skaner promienia światła. Obiektyw kamery zostanie ustawiony na przeciwko optyki projektora. W rejestracji obrazu i dźwięku istotny jest proces digitalizacji analogowego sygnału i późniejsze kopiowanie go.
Piotr Wyrzykowski

W marcu 2005 r. Sejmik Województwa Pomorskiego przegłosował zgodę na sprzedaż 37 kin, będących własnością kontrolowanej przez samorząd spółki Neptun Film. Na sesji Sejmiku 19 radnych było za, 14 przeciw. W przetargu wygrało konsorcjum deweloperskie Capital Park, które za 37 obiektów m.in. kompleks kin Neptun – Helikon – Kameralne przy ulicy Długiej w Gdańsku, kina Polonia i Bałtyk w Sopocie, zapłaciło 23,4 mln zł.
„Głos Wybrzeża”, 5 marca 2005

---------------------

Indeks 73, to nowa, powstała na początku 2008r., ogólnopolska inicjatywa środowisk kulturotwórczych na rzecz obrony konstytucyjnej wolności twórczości artystycznej i badań naukowych. Zamierzamy na nowo przeanalizować obszary wolności i represji oraz zdefiniować obecne zagrożenia swobodnego dostępu do tworzenia, remiksowania i rozpowszechniania dóbr kultury. Proponujemy konkretne działania, które badają i zapobiegają cenzurze, wprowadzają systemowe zmiany w prawie, wspierają ruch wolnej kultury oraz przywracają do obszaru kultury pojęcia dobra wspólnego i interesu publicznego.

(źródło: http://indeks73.pl)

Twoja stara pisze komentarze

Dlaczego CIA odmówiło publikacji zaproszenia na projekcje filmu "Graficiarze", natomiast zamieszcza info o imprezie organizowanej przez przybudówkę Fundacji Batorego?

Czyżby uważano ciągnięcie kasy z U.E. za działalność bardziej anarchistyczną niż graffiti??

Nie przypominam sobie,

Nie przypominam sobie, żebyśmy usunęli coś takiego z kolejki - oczywiście nie wykluczone że było jakieś przeoczenie. Jeśli tak, to przepraszamy.

W takich przypadkach po prostu przypomnij się listem do redakcji.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.