Irlandia: Księża i zakonnice gwałcili, molestowali i torturowali tysiące dzieci

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka

Po 9 latach śledztwa opublikowano raport irlandzkiej rządowej Komisji ds. Przemocy wobec Dzieci. Według raportu molestowanie seksualne i gwałty były powszechne w instytucjach dla chłopców, a przedstawiciele Kościoła zachęcali do karania poprzez bicie i wielokrotnie chronili pedofilów przed aresztowaniem.

"W niektórych szkołach brutalne bicie za karę było codziennością.(...) Dziewczęta bito po całym ciele przedmiotami, które intensyfikowały ból. Oczernianie osób i rodzin było powszechne" - napisano w raporcie.

Komisja oparła swój raport na świadectwach 2500 byłych uczniów i byłych pracowników szkół, sierocińców, zakładów poprawczych i szpitali. Dotyczyło to placówek, do których trafiały osierocone dzieci, dzieci z tzw. rodzin dysfunkcyjnych (do których zaliczano m.in. samotne matki) a także podejrzewani o drobne przestępstwa.

Opowiadali oni o szokujących przypadkach molestowania seksualnego oraz przemocy emocjonalnej i fizycznej, której dopuszczali się księża i zakonnice od lat 30. XX wieku aż do zamknięcia ostatniej instytucji tego rodzaju w latach 90.

Źródło: PAP

W Irlandii wreszcie prawda

W Irlandii (ale także i wcześniej w USA) wreszcie prawda wyszła na jaw. Nie ma wątpliwości, że podobne zdarzenia miały miejsce także w innych tzw. katolickich krajach, ale tam gdzie Kościół trzyma się mocno jeszcze i ma umocowanie polityczne (np. w Polsce) nie ma mowy o takim raporcie, a wszystkie tego rodzaju sprawy są zamiatane pod dywan.

Polecam film "Siostry

Polecam film "Siostry Magdalenki" który pokazuje los dzieci przebywających w ośrodkach prowadzonych przez zakonnice

Lepiej póżno niż wcale

Lepiej póżno niż wcale,społeczeństwo dojrzało.Pamiętam,że na początku lat 80 widziałem w Dublinie na kościołach napisy:vatican mafia.Wówczas szkolnictwo podlegało kościołowi katolickiemu w 80 %.Panowała zmowa milczenia,ale wiedziano...Już o sexualnych dewiacjach kleru katolickiego pisał Marcin Luter.Polska to opoka obskurantyzmu katolickiego,a zarazem skansen Europy w akresie rozliczeń występków kleru.

tak kapłani Luterańscy są

tak kapłani Luterańscy są lepsi,
oni takich rzeczy nie robią

poważnie: myślę że kapłani wszystkich religii nadużywają swoich praw i urzędu,

Kapłani luterańscy?

Kapłani luterańscy?Marcin Luter to nie współcześni kapłani,on to pierwszy napiętnował "ruje i porubstwo" kapłanów;400 lat temu istnieli tylko katoliccy.Kałana z glana,kleryka z bucika!

Luter chronologicznie

Luter chronologicznie plasuje się mniej więcej w środku. Przed nim potrzebę reformy Kościoła i ukrócenia samowoli, nepotyzmu i tak dalej głosiło mnóstwo ludzi. Fakt, niektórzy za te opinie wylądowali na stosie (Wiklef, Hus), ale z drugiej strony było również kilku papieży myślących w ten sposób (Grzegorz VII np). Luter niczego nowego nie wymyślił.

Kampanie karne

A skąd biorą się przyczyny prześladowania chrześcijan w Indiach? Aby uciszyć wrzawę która wybucha co rusz wokół kolejnych afer pedofilskich wysyłano tam księży i zakonnice. W ten sposób stworzono tam kampanie karną nad którą nikt nie panował

Kiedy prawda w Polsce?

Obawiam się że nigdy,znając to pełne hipokryzji,konserwatywne społeczeństwo i mocną pozycje KrK

Ach ... co się czepiasz

Ach ... co się czepiasz Już Adam Mickiewicz opisywał.... To kościołowi nie szkodzi bo to nie w temacie. I tak nawet głęboko wierzący o kościele jako instytucji mają kiepskie zdanie. Pytanie powinno brzmieć nie czy bóg jest czy kościół jest dobry tylko co w zamian?

Reforma, nie rewolucja. A

Reforma, nie rewolucja. A "Kościół" i "Bóg" to nazwy własne, w związku z czym pisanie tych słów z wielkiej lub małej litery nie zależy od widzimisię piszącego, ale od znajomości zasad ortografii.

Jak pisał poeta " mam w

Jak pisał poeta " mam w dupie małe miasteczka" i... ortografię o ile to nie przeszkadza porozumieniu. A co za reforma czego?

Niestosowanie reguł

Niestosowanie reguł ortografii przeszkadza w porozumieniu. Na przykład w moim porozumieniu z Tobą, bo już na starcie budzisz moją irytację. No chyba że o to Ci chodzi. Zresztą, to teraz takie modne, atakować Kościół i kpić z Boga. Nie dziwię IC się, że ulegasz tej modzie.

"Pytanie powinno brzmieć nie czy bóg jest czy kościół jest dobry tylko co w zamian?"

Moja odpowiedź: reforma nie rewolucja. Nie negować Kościoła, tym bardziej Boga, tylko wykorzystać możliwości Kościoła, pracując w nim jako katolik albo współpracując z nim jako ktokolwiek inny (współpraca nie wyklucza konstruktywnej krytyki).
A co w zamian, cóż, żyjemy w czasach ubóstwiania różnych zjawisk - Nauki, Postępu, Tolerancji, Równości, Państwa (statolatria), nawet Unii Europejskiej, plus zalew różnorodnych przejawów okultyzmu czy wschodnich inspiracji. Czym to przewyższa katolicyzm, nie wiem. Ale wiadomo, że na katolicyzm - pardon le mot - naskakiwać najłatwiej.

Najłatwiej, bo faktycznie

Najłatwiej, bo faktycznie najmodniej, ale czyni to katolicyzmu bardziej wiarygodnym. Syf, jak i reszta religii świata.

Cóz jeśli chodzi o

Cóz jeśli chodzi o irytacje - "kochajcie nieprzyjacioły swoje". A tak po za tem się z tobą zgodzę. Przy czym nie chodzi w pierwszym rzędzie o wiarę a o obrzędowość. Ja nie jestem fanem KK ale ani mi się śni z nim walczyć ani nie uważam ze to co proponuje współczesna kultura jest czymś lepszym - i tak miedzy sobotnią wizytą w klubie z tabletkami ekstazy a niedzielną mszą widzę tylko tą różnice ze msza jest już nieadekwatna i niepotrzebna systemowi wręcz stanowi zbędny balast.

Rozumiem, że sobotnia

Rozumiem, że sobotnia wizyta w klubie z tabletkami ekstazy jest adekwatna i potrzebna systemowi? I jaki system masz tu na myśli?

"Obrzędowość" nie jest celem samym w sobie. Jeśli się nim staje, to to jest gówno, nie chrześcijaństwo. Katolicyzm ma do zaoferowania światu więcej niż się wydaje.

gdzie nadzieja w Polsce?!

może w Polskich: Kościele Katolicko-Liberalnym,Katolickim Kościele Reformowanym,Kościele Postępowych Katolików,Wspólnocie Lewicowych Katolików

to ludzie którzy widza zakłamanie polskiej mafii KrK

"Nie ma wątpliwości, że

"Nie ma wątpliwości, że podobne zdarzenia miały miejsce także w innych tzw. katolickich krajach, ale tam gdzie Kościół trzyma się mocno jeszcze i ma umocowanie polityczne" - co do za sugestia i dlaczego niby nie ma wątpliwości?
Zorganizowana patologia kościelnych niektórych kościelnych szkół w Irlandii to nie obraz wszystkich katolickich krajów. Poza tym umocowania polityczne ma głównie w polityce ze strony prawicy. A prawica od kiedy toleruje pedofilię? Po prostu w irlandii Kosciół milczał bez pomocy polityki. W polsce juz paru księzy siedzi w więzieniu. Poza tym komisja w Irlandi prowadziła działania przy współpracy z komisją kościelną. Takze nie ma co generalizować.
Raport mówi że molestowań dokonało 21 ksiązy w latach 1962-2002.

Przede wszystkim działać przeciw kościołowi

Przede wszystkim działać przeciw kościołowi,szczególnie katolickiemu.Jaśli cię ochrzczono bez twej świadomej decyzji,złóż apostazję,nie realizuj zamówień środowiskowych na tzw.sakramenty/chrzty,śluby itd./,oprotestuj katechezy w szkole.Ten chlew się chwieje,potrzeba paru kopów.Religijne "prawdy"mają taki sam status jak fantasy i science fiction.Przypominam palenie żywcem czarownic,mordowanie kotów/bulla papieska to nakazywała/.Wieki skurwysyństwa!!!Najgorsza ściema to kult maryjny i te durne pielgrzymki,równie zbawiennie podziała udział w zlocie fanów Star Wars...Ciemnota i zakłamanie.

http://i43.tinypic.com/n1v09h.jpg

Będziemy tęsknić. A "chlewem" to Ty sobie możesz swój dom nazywać. Żaden rozsądny człowiek nie lekceważy a priori wszelkich prawd religijnych, bo wie, że każde rozumowanie opiera się na pewnych założeniach - czyli twierdzeniach, których się nie dowodzi. Ciemnotą i zakłamaniem jest zaprzeczanie logice. Jeśli wydaje Ci się, że Ty niczego nie przyjmujesz na wiarę, to proszę o przykład.

1. efektowne, acz

1. efektowne, acz nietrafione - ta 'reklama' nie mierzy w ateistów, tylko właśnie w "wiernych" więc nie wiem w jakim celu się z nią tu afiszjesz.
2. cóż, przy założeniu [sic] że "prawda" oznacza coś zgodnego z faktycznym stanem rzeczy, to co nazywasz "prawdami religijnymi" nie zasługuje na to miano. :)

Proszę u udowodnienie mi

Proszę u udowodnienie mi prawdziwości punktu drugiego. Oczywiście bez założeń, bo te odrzucamy (skoro odrzucamy religijne, to równie dobrze wszystkie inne).

No ale po co w ogóle

No ale po co w ogóle jakiekolwiek kościoły nawet nie wiem jak lewicowo-liberalno-postepowo-reformowane, skoro i tak (nie chodzi mi o chrzescijanskiego, wiec to nie jest nazwa wlasna.) boga nie ma?

Ho ho, następny oświecony.

Ho ho, następny oświecony. Żałosne.

Ktoś wspomniał Jana Husa

Ktoś wspomniał Jana Husa,ma w centrum Pragi wielki pomnik.Bierzmy przykład z Czechów:olali kościoły i żyją.

Kojarzenie Husa z próbami

Kojarzenie Husa z próbami zniszczenia i kontestacji religii jest nieporozumieniem. To tak samo jak z "socjalizmem z ludzką twarzą" - wcześniej ogólnie panujący system był w skrócie beznadziejny i budził sprzeciw i opór ludzi. Osobnika, który pragnie dokonać reformy, stawia sobie za cel realizację postulatów społeczeństwa, należy traktować jako kolejnego pachołka systemu - pragnie zachowania starych rozwiązań w akceptowalnej formie. Czyli w gruncie rzeczy to samo, tylko otoczka i oficjalna propaganda inna.

Bez kościołów można

Bez kościołów można zyć, owszem. Nawet jeśli nie wierzymy w bajkę o niepokalanym poczeciu to bez symboli i wartości społeczeństwo jednak nie istnieje. Mamy teraz w zamian za to abstrkcyjne pojęcia którym każdy moze nadać indywidualną wartosc co oczywiście prowadzi(a własciwie już doprowadziło do anomi społecznej i obojętnosci wobec potrzeb innych co równa się zoro solidarnosci społecznejm nie mówiąc już o jakiejkolwiek odpowiedzialnosci za kogokolwiek). Natomiast szerzy się idea indywidualizmu egoistycznego, nauki new age(czyli cokolwiek zrobisz jest fajnie bo kosmos jest na dobrej drodze a ty jesteś częścią kosmosu itd.)
Kościół - pomijając bajkowość, a raczej mitologię opowieści biblijnych jest jednak dla wielu ważnym elementem scalającym w wartosciach społecznych i indywidualno-społecznych. Pozwala nazwać rzeczy po imieniu i nadać rzeczywistosci ziemski(tak, to nie pomyłka)wymiar.
Poza tym mitologie czy legenty sa niczym innym jak odbiciem człowieczych zachowań i wartości w nich zawartych.
Koścół moze i nie ale wartości tak.

czemu wszystkie polskie

czemu wszystkie polskie media o tym milczą? w łapę dostali? czego się boją?

Witajcie!Tematyka k.kat.i

Witajcie!Tematyka k.kat.i jego zakłamanie jest nie zgłębione!Osobiście uważam po uprzednim długo czasowym przeanalizowaniu faktów z całą śmiałością śmiem twierdzić,że jest to ta "wszetecznica zasiadająca na bestii"o której to mówi Biblia w Apokalipsie!Z całą pewnością działania papieży w przeszłości jak i obecnie papieża, mają na celu aby odciągnąć człowieka od jedynego i prawdziwego pośrednika pomiędzy Bogiem a ludżmi Pana Jezusa Chrystusa(1 L.do Tymoteusza 2:5)!Ich(papieży) nieustanne dążenia doprowadzają do coraz głębszego zaślepienia duchowego i moralnego!Zasada jest prosta a jest nią "zasada nasienia","drzewo poznaje się po owocach".Powszechne wyuzdanie wśród kleru,afery dotyczące molestowania i znęcania się nad dziećmi,hipokryzja,martwa religia przynosząca zgniłe owoce w szkołach,miejscach pracy itd.Te i inne fakty pokazują jak wielka jest rozbieżność pomiędzy tym kim twierdzą,że są("prawdziwym apostolskim pierwszym kościołem)pomiędzy tym co Biblia pokazuje na temat prawdziwego,żywego chrześcijaństwa.Osobiście sam trwałem przez długie i tragiczne pierwsze 18lat mojego życia w tym systemie zakłamania i coniedzielnej hipokryzji.Osobiście dziękuje Duchowi Świętemu,że pozwolił mi poznać Boga biblii!Mam nadzieje i modle się wraz z moją społecznością aby Polacy otworzyli swoje ciężkie powieki i zobaczyli osobiście swój fatalny stan,i to,że system "Babilonu"i"Egiptu"jeszcze nikogo nie doprowadził do nieba!Niech was Bóg błogosławi!Polacy;"Jezus jest drogą,prawdą i życiem!Marek & Ewelina S.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.