Irlandia: Zmarła kobieta której odmówiono aborcji

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

31-letnia kobieta będąca w 17 tygodniu ciąży zmarła w szpitalu w irlandzkim Galway po tym, jak lekarze odmówili aborcji pomimo zagrożenia dla matki. Władze wszczęły śledztwo.

Savita Halappanavar była w 4 miesiącu ciąży. Nie była to jej pierwsza, ale poprzednie poroniła. Tym razem ciąża także nie przebiegała normalnie i płód był zagrożony, a kobieta źle się czuła. Skarżyła się na potworne bólee, w końcu poprosiła lekarzy o przerwanie ciąży. Od medyków miała jednak usłyszeć, że "Irlandia to katolicki kraj" i "póki bije serce płodu" nie wykonają aborcji.

Po trzech dniach agonii matki, funkcje życiowe płodu ustały. Lekarze usunęli go, a kobietę przenieśli na intensywną terapię, gdzie niedługo później zmarła. Sekcja zwłok wskazała na sepsę jako przyczynę śmierci.

Zarówno władze szpitala i irlandzkiego odpowiednika NFZ wszczęły dochodzenie w sprawie. W Irlandii prawo nie pozwala na dokonanie aborcji nawet jeśli życie matki jest zagrożone. Słowa męża zmarłej, który podkreśla, że nie jest "ani Irlandczykiem, ani katolikiem", mogą wywołać jednak debatę na ten temat w katolickim kraju. Przed szpitalem już teraz pikietują przeciwnicy restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego. (polskieradio.pl)

który podkreśla, że nie

który podkreśla, że nie jest "ani Irlandczykiem,

ale to w związku z tym nie obowiązuje go niby irlandzkie prawo?

Nie. Prawo wyznaniowe

Nie. Prawo wyznaniowe obowiązuje tylko osoby danego wyznania.

W Irlandii prawo nie pozwala

W Irlandii prawo nie pozwala na dokonanie aborcji

Czy Ty kolego wogóle czytałeś tekst który sam wrzuciłeś?

Tak. I mam na ten temat inne

Tak. I mam na ten temat inne zdanie niż ty. Niedopuszczalne, prawda?

Oh Yeah! W takim razie

Oh Yeah! W takim razie Irlandia jest religią. Człowiek codziennie uczy się czegoś nowego.

Nie Irlandia matolku, ale

Nie Irlandia matolku, ale ustawa antyaborcyjna.

Przeczysz teraz sam sobie

Przeczysz teraz sam sobie kolego. Proponuje bardziej uważać na lekcjach z polskiego bo Twoje wypracowania mogą się okazać totalną klapą ;)

...

Śmierć kobiety jest wielkim wydarzeniem. Przeszło milion aborcji rocznie w Europie to już tylko statystyka.

Umarła za miliony. Serves

Umarła za miliony. Serves her RIGHT!

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

...

Jebnij się porządnie w DEKIEL.

Wiesz, ostatnio zastanawiam

Wiesz, ostatnio zastanawiam się nad tym: oddanie macicy w dobre ręce. Wprawdzie do tej pory oddawałam ją w ręce ginekologa, ale chyba przekonuje mnie ta opcja.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Ruch Narodowy zaopiekuje

Ruch Narodowy zaopiekuje się twoja macicą.

Śmierć kobiety to śmierć

Śmierć kobiety to śmierć kobiety.
Aborcja to zabieg usunięcia płodu, a nie zabójstwo człowieka. Rozumiesz?

Śmierć kobiety oznacza,

Śmierć kobiety oznacza, że umarł ktoś mający cele, myśli i uczucia. Śmierć płodu nie. To mi tłumaczy dlaczego te dwa rodzaje śmierci są bardzo różne. Tobie nie? To bardzo mi proszę wytłumacz, czy jesteś anarchistą, bo nie rozumiem anarchizmu, dla którego prawo stworzenia, które nie czuje, nie myśli i nie wyznacza sobie celów, prawo do życia w brzuchu kobiety jest ważniejsze od prawa do kontrolowania swojego ciała przez kobietę. Nie rozumiem takiego anarchizmu, bo bez uczuć, myśli i możliwości wyznaczania sobie celów nikt nie może być wolny, stąd wolności nie da mu się odebrać.

nie jesteśmy sobie nic dłużni - Max S.

Z jaką satysfakcją ludzie

Z jaką satysfakcją ludzie miłujący życie wysyłają kobiety na śmierć. Czym jest kobieta wobec płodu? Tylko żywą tkanką, która można poświęcić dla wyższych wartości. A po mszy, dla rozrywki można kazać ministrantom lizać sobie śmietanę dla przyjemności, a kobiety są tylko do rodzenia dzieci przecież.

Ale w naszej cywilizacji szanuje się kobiety, nie to co w barbarzyńskim islamie, gdzie pozwala się im umierać w imię chorej religii.

może to w końcu doprowadzi

może to w końcu doprowadzi do otrzeźwienia i te katofaszystowskie przepisy zostaną w końcu zniesione

Mozna napisać: kolejna

Mozna napisać: następna śmiertelna ofiara katolicyzmu. bo taka prawda.

...

Przy każdej aborcji można napisać: kolejna ofiara nazizmu. Bo taka prawda.

Powiedz to 70 000 kobietom

Powiedz to 70 000 kobietom rocznie które umierają w wyniku zakazu aborcji.

BS

Te 70000 pochodzi przede wszystkim z krajów, gdzie medycyna zatrzymała się na przykładaniu pajęczyny do krwawiącej rany. Na tle 20mln aborcji rocznie na świecie, to daje śmiertelność na poziomie 0,3 procenta.
Śmiertelność zapalenia wyrostka robaczkowego jest rzędu 0,1-0,2 procenta. 95% przypadków śmiertelnych też jest winna bieda i zacofanie.
To że te 70000 kobiet rzekomo zabił zakaz aborcji, to zwykłe kłamstwo, wynikające z powierzchowności twojej wiedzy. Po prostu nie wiesz o czym mówisz.

To raczej ty nie wiesz o

To raczej ty nie wiesz o czym mówisz albo kłamiesz. 70 000 ofiar pochodzi z krajów słabiej rozwinietych z zakazem aborcji i obie te rzeczy mają wpływ, jak widać w przypadku Nikaragui po zaostrzeniu zakazu

"Virtually all abortions in Africa and in Latin America and the Caribbean were unsafe," says the report. In Asia, safe procedures outnumbered unsafe because of the large number of legal abortions in China. Most of those in Europe and almost all in North America were safe.

But in three countries, Poland, El Salvador and Nicaragua, tougher legislation has been introduced, the latter two prohibiting abortion even when the woman's life is at risk.

"We have seen an increase in women's deaths and teenage suicides in Nicaragua," said Dr Kelly Culwell, of the International Planned Parenthood Federation at the report's launch.

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2009/oct/14/unsafe-abortions-glob...

Bzdura

Dane na temat rzekomego wzrostu śmiertelności wśród kobiet, po zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych np. w Nikaragui, rozpowszechniane przez takie proaborcyjne organizacje jak IPPF i jej podobne, są po prostu wyssane z palca na potrzeby takich artykułów jak ten, który przytoczyłeś.
Do czego prowadzą eksperymenty różnych architektów społecznych mogliśmy się przekonać w przeszłości i widzimy wyraźnie dzisiaj, np. w przypadku Chin czy Holandii.
Jedyny argument przemawiający za pełną legalizacją aborcji to zyski przemysłu medycznego.

Jest taki moment, gdy trzeba

Jest taki moment, gdy trzeba ochłonąć z paranoi. Niepostrzeżenie go przekroczyłeś.

"Jedyny argument

"Jedyny argument przemawiający za pełną legalizacją aborcji to zyski przemysłu medycznego."

Nie mam pytań :D

No nie mozna, bo najpierw

No nie mozna, bo najpierw musiałbys udowodnić że aborcja to zabójstwo a płód jest człowiekiem, a to nie bedzie takie proste. Do tego dochodzi specyficzna relacja biologiczna płód-matka zywiciel. W przypadku tej kobiety nie masz chyba watpliwości że była człowiekiem, czy masz?

:)

Ja mówię o przypadku ludzi i nie mam problemu z określeniem, kto jest człowiekiem a kto nie. Ale jeśli ty twierdzisz, że dziecko nie było człowiekiem, to jak mogła być nim matka? Koza przecież nie może urodzić człowieka:)
W twojej błyskotliwej analizie "specyficznej relacji biologicznej" zabrakło "płód pasożyt - matka żywiciel".

ale pierdolisz. to że w

ale pierdolisz. to że w biblii nie ma ani słowa o kozie która rodzi człowieka, jeszcze nie znaczy że dziś lub w najbliższej prezyszłości tak nie będzie.

Tylko ci się wydaje, że

Tylko ci się wydaje, że nie masz bo pewnie w ogóle się nad tym nie zastanawiałeś.
zarodki różnych zwierząt do pewnego momentu są bardzo podobne

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Haeckel_drawings.jpg

już nie mówiąc o tym, że trzeba być niezłym fanatykiem żeby zygotę nazwać "dzieckiem" albo osobą.

Jeśli bycie człowiekiem i

Jeśli bycie człowiekiem i nie odmawianie człowieczeństwa innym ludziom to fanatyzm, to jestem fanatykiem. Tak, dziecko w fazie prenatalnej to dla mnie też człowiek.

Ja jestem fanatyczką, bo

Ja jestem fanatyczką, bo uznaję prawo kobiety do aborcji, przynajmniej do pewnej fazy ciąży. Po niej już tylko aborcja związana z wykrytymi wadami płodu. No i co? Myślisz, że jest sens o to się wykłócać? Bez sensu tracić na to czas, bo nikt drugiego nie przekona.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Gdyby płód był

Gdyby płód był człowiekiem, można byłoby go zabić przy usuwaniu z cudzego ciała, ta samo jak można każdego innego człowieka zabić, jeśli przebywa w cudzym ciele.

nie jesteśmy sobie nic dłużni - Max S.

jesli ta zapłodniona

jesli ta zapłodniona komórka jajowa albo kilka komórek to dla ciebie "człowiek" lub "dziecko" to jest fanatyzm który już dawno przekroczył granice zdrowego rozumu

fot 2

http://forumzdrowia.pl/drukuj.php?id=10229

:D

Właśnie tak! Pasożyt, nierób i roszczeniowiec. W dodatku poganin niechrzczony. Zabić takiego to powód do chwały dla chrześcijanina.

"Ale jeśli ty twierdzisz,

"Ale jeśli ty twierdzisz, że dziecko nie było człowiekiem, to jak mogła być nim matka? Koza przecież nie może urodzić człowieka:)"

Każdy człowiek rodzi się z człowieka, każda koza z kozy, ale to nie znaczy, że przed urodzinami płód kozy jest kozą, a płód człowieka człowiekiem. A na pewno nie jest nim w każdym sensie. Ta samo, analogicznie: żołądź to nie dąb, on tylko może być dębem.

nie jesteśmy sobie nic dłużni - Max S.

Dlaczego akurat nazizmu? Co

Dlaczego akurat nazizmu? Co aborcja ma wspólnego z nazizmem, skoro jest dobrowolna? Nie pytam, czy wiesz, przeciwko czemu byli historycznie naziści w tej kwestii, a za czym, pytam co w doktrynie nazistowskiej według Ciebie jest zgodne z prawem kobiety do decydowania o tym, co dzieje się
w środku jej ciała?

nie jesteśmy sobie nic dłużni - Max S.

Słyszałem, że to nieporozumienie.

Kobieta mówiła słabo po angielsku i lekarz zrozumiał, że chce się sama poddać zabiegowi aborcji.

gdzie słyszałeś, w

gdzie słyszałeś, w autobusie? czy może Fronda zaczyna jakąś kampanię kłamstw?

Umarła bo "Irlandia to katolicki kraj"

Praveen Halappanavar said staff at University Hospital Galway told them Ireland was "a Catholic country".

http://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-20321741

W opisanym przypadku płód

W opisanym przypadku płód nie miał szans. Nie ma procedur medycznych umożliwiających jego leczenie. Masywny krwotok z macicy jest praktycznie nie do opanowania. Gdy sytuacja zdąży się bez ciąży, wykonuje się histerektomię. Oni nie ratowali nikogo, tylko czekali na śmierć płodu. Krwawiaca macica jest jak otwarta rana,a z uwagi na obecność płodu nie można wykonać tamponady. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest cesarka, zanim u matki rozwinie się sepsa i wpadnie we wstrząs. Jeśli mam jeden respirator i dwóch chorych, podlaczam tego który ma większe szanse. Proste. Należało wydobyć dziecko, ew. próbować utrzymać przy życiu, choć i tak nie miało szans. Nie ratuje się płodów. poniżej 24 tygodnia, tylko pozwala odejść bez bólu.

ciekawe, od zawsze

ciekawe, od zawsze myślałem że lewica jest przeciwna przemocy silniejszych wobec słabszych i są za rozszerzającą interpretacją słowa "człowiek", widzę jednak że dla Was w porządku jest zarówno zabijanie słabszych przez silniejszych dla wygody czy z przyczyn ekonomicznych, zaś co do człowieczeństwa to nabywa je się poprzez posiadanie "celów, myśli i uczuć", a to nie tak daleko od określania prawa do życia na podstawie przydatności dla społeczeństwa. bardzo to wszystko przykr

Po pierwsze: jeśli szanuje

Po pierwsze: jeśli szanuje się moje cele, to znaczy, że ważniejsze jest, czy mogę je osiągnąć, niż to, czy są one dla społeczeństwa. Tak samo ważniejsze jest poszanowanie uczuć i myśli ludzkich od użyteczności społecznej, jeśli te myśli i cele mogą zaistnieć nawet wbrew np. społecznej użyteczności. Po prostu poszanowanie, które mam na myśli, polega na swobodzie odczuwania i myślenia, i swobodzie wyrażania myśli i uczuć, oraz swobodzie realizacji wyznaczonych sobie celów - czyli też umiejscowieniu tej swobody wyżej od jakiś innych wartości w hierarchii. Nieprawdą jest więc, że blisko od szacunku, o którym pisałem, do poświęcania czyjegoś życia dla społecznej użyteczności, bo takie poświęcenie pociąga za sobą ograniczanie wyżej wymienionych swobód i przez to uznanie ich za mniej ważne.

Po drugie: kobieta w ciąży, o ile chce spędzić płód, jest w sporze o to, czy wolno jej decydować o swoim ciele stroną słabszą, bo nie dysponuje ani ulegitymizowaną władzą, ani aparatem przemocy, który mógł jej bronić. A po drugiej stronie nie stoi płód, tylko jego przedstawiciele, bo płód, rzecz jasna, nie może sam siebie reprezentować, bo jest bezwolny, bo nieprzytomny od zawsze. Stąd nie tylko nie może się wypowiedzieć i wyrazić swojej woli w ten sposób czy bronić swoich decyzji. Nie ma nic do powiedzenia i nie ma czego bronić.

nie jesteśmy sobie nic dłużni - Max S.

"lewica jest przeciwna

"lewica jest przeciwna przemocy silniejszych wobec słabszych i są za rozszerzającą interpretacją słowa "człowiek"

z tym pierwszym to oczywiście prawda co już zostało napisane wyzej i dlatego w starciu kobieta-państwo/kościół popieramy kobiety

a co do drugiego to możesz to rozwinąć? bo ja jestem lewicowcem i nie wiem o co ci chodzi z jakąś "rozszerzajacą interpretacją słowa człowiek"

osobiscie zgadzam sie z czymś takim

Pogląd, że płód ludzki jest od poczęcia człowiekiem i ma status osoby ludzkiej nie jest poglądem naukowym (z zakresu nauk przyrodniczych) lecz jednym z najbardziej kontrowersyjnych poglądów filozoficznych. Świadczy o tym olbrzymia literatura światowa dotycząca tego zagadnienia. Różnice zdań w tej materii występują wśród najbardziej kompetentnych i najwybitniejszych uczonych i filozofów.

Rozszerzająca interpretacja terminu „człowiek" jako terminu konstytucyjnego, w wyniku której prawo do ochrony życia przysługiwałoby na równi istotom ludzkim urodzonym i nienarodzonym, narusza elementarne reguły językowej

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3044

Narusza je tak samo, jak nazywanie żołędzia "dębem" o czym napisał Jaś Skoczowski.

To prawica narusza tutaj godność osoby ludzkiej ponieważ zrównuje z nią te kilka komórek.

Nosz q......

Widzę, że prolajferzy i tą stronę nawiedzają.

Więc zasadniczych kilka pytań:

1. Casus bliźniaka-pasożyta. Nie będę wklejać linków do obrazków, opiszę. Bywa, że bliźnięta jednojajowe nie zostaną rozdzielone w procesie podziału i jednemu z płodów wystaje połowa ciała z brzucha drugiego. Bywa, że płód jest zrośnięty jedynie z samodzielną głową. Takie tkanki często rakowacieją. Usuwamy?

2. Zaśniad groniasty. Powstaje w wyniku zapłodnienia komórki jajowej przez 2 plemniki. Na USG widać "zamieć śnieżną". Od 2,5% do 4% zaśniadów ulega transformacji złośliwej do kosmówczaka, leczenie - chemioterapia. Usuwamy?

3. Ciąża pozamaciczna. Zarodek zagnieżdża się w świetle jajowodu. Ciąża nie ma praktycznie szans na przetrwanie, a matce grozi masywny krwotok i zapalenie otrzewnej. Bywa ze płód przekracza 10-12 tydzień. Nieusunięcie jest praktycznym skazaniem matki na śmierć. Usuwamy?

4. Gestoza, czyli zatrucie ciążowe. W ciężkiej postaci i starszej ciąży jedynym leczeniem jest jej rozwiązanie. Matka ma wysokie ciśnienie, traci przytomność, następują drgawki. Nieleczone kończy się śmiercią. W młodej ciąży jedynym leczeniem niestety tez jest cesarka. Płód niestety nie przezywa. Przezywa jednak matka. W nieleczonej umierają oboje. Usuwamy?

Jest jeszcze kilka przypadków, ale nie będę zmuszać czytelników do zapoznawania się z podręcznikiem do położnictwa.

Jest jeden problem. To wy chcecie skazać matkę na śmierć, w dodatku rękami lekarza, który będzie musiał bezsilnie patrzeć jak umiera kobieta powierzona jego opiece. To lekarz będzie patrzył w oczy zrozpaczonej kobiecie i jej osieroconej rodzinie. To on będzie walił pięcia w ścianę, bo mimo ze zna metody mogące uratować przynajmniej jedną osobę, skaże na śmierć obie.

Wy będziecie siedzieć w cieplutkim fotelu lub pobożnie w kościółku, z poczuciem zasranej moralności. Z krwią na rękach.

Żadna organizacja prolife

Żadna organizacja prolife oraz Kościół nie zabraniają aborcji w przypadku zagrożenia zycia. Walczysz z tworem który sam stworzyłeś w swoim umyśle. Niewątpliwie odniesiesz sukces nad samym sobą.

Jeśli kościół by nie

Jeśli kościół by nie zabraniał, ta kobieta by dziś żyła, więc skończ bzdury opowiadać.

Kościół kanonizuje takie indywidua jak Joanna Beretta Molla, które odmawiają leczenia i osierocają kilkoro dzieci.

Prolajferzy najchętniej zabronili by aborcji w każdym wypadku. A ty lekarzu, masz zmuszać kobiety do czynów "heroicznych". Ródź płody z acefalią, akranią, anencefalią, agnezją nerek które żyją tylko dlatego, że są połączone z organizmem matki.

Na podobnej zasadzie mogłabym żadać przymusowego pobrania szpiku od mojego bliźniaka genetycznego, bo bez jego szpiku nie przeżyję, tak jak płód ze znaczną malformacją bez pępowiny.

Dodatkowo akurat zdanie kościoła obchodzi mnie w tej kwestii tyle co zeszłoroczny śnieg.

Na szczęście ustawa w Polsce nie została zaostrzona i raczej na razie nie zostanie. Nie będziecie się wyręczać rękami lekarzy.

Gdyby do nie przyszła kobieta do 12 tygodnia ciązy, miała chocby wskazania społeczne do aborcji, bez wahania wysłałabym ją chocby do Prenzlau, gdzie za 500 euro może dokonac zabiegu.

Tam wasze macki nie siegają.

Z urojeniami nie mogę

Z urojeniami nie mogę dyskutować. EOT.

Idź dalej czytać książki.

Prawo w Polsce zezwala na przerwanie ciąży w takich przypadkach. Dyskusja toczy się w okół legalnej aborcji na życzenie, a nie w przypadkach ratujących życie - więc o co ci chodzi? Kolejnym problemem poruszonym tutaj są przypadki, kiedy lekarz odmawia przeprowadzenia zabiegu ze względu na swoje sumienie, a nie jego bezsilności wobec prawa - więc o co ci chodzi? Mógłbyś chociaż pobieżnie zapoznać się z treścią, do której chcesz dorzucić swoje 3 grosze.
PS: jeśli nie masz nic wspólnego z medycyną - poza czytaniem książek z położnictwa - to stawiam flaszkę, że nie potrafisz nawet poprawnie wskazać swojej części ciała, którą medycyna określa jako "ręka". Tak jak większość pro-choice, którzy przeczytali streszczenie książki do położnictwa i całą dyskusję sprowadzają do paru terminów medycznych.
No, zawsze można jeszcze wszystko zwalić na katoli;)

Dyskusja w Polsce toczy się

Dyskusja w Polsce toczy się wokół aborcji w ogóle bo prawica ostatnio wyskoczyła z pomysłem zaostrzenia ustawy która już i tak zakazuje aborcji.

"Kolejnym problemem poruszonym tutaj są przypadki, kiedy lekarz odmawia przeprowadzenia zabiegu ze względu na swoje sumienie"

Nie ze względu na sumienie tylko swój katolicyzm. O sumieniu nie moze być w ogóle mowy, skoro ci "lekarze" pozwolili umrzeć tej kobiecie.

Jest to po prostu kolejny przypadek udowadniający, że fanatycy religijni (niezależnie czy chodzi o takich co uważają przetaczanie krwi za grzech czy fanatycznych katolików) powinni się trzymać z daleka od tego zawodu, a jeśli sami nie chcą i narażają życie i zdrowie innych ludzi to należy ich trzymać z daleka

O tym co kto czyta to lepiej się nie wypowiadaj, jak wy to mówicie - widzisz źdzbło w oku bliźniego a belki w swoim nie dostrzegasz.Nawet gdyby przeczytał tylko streszczenie ksiązki do położnictwa to i tak lepiej niż przeczytanie streszczenia katechizmu i gadanie o aborcji ;)

A artykuł odnosi się do

A artykuł odnosi się do przypadku w Irlandii, jesli jescze błyszczacy intelektem prolajferzy nie zauwazyli.

Widać czytanie ze zrozumieniem to wciąż problem u prawactwa.

Upadek katolickiego zamordyzmu!

Krew mnie normalnie zalała jak zobaczyłem ten news. Jak ten pierdolony kościół rzymsko-pedofilski śmie jeszcze coś kwękać w Irlandii po wręcz hitlerowskich ekscesach, których dopuścił się na tamtym biednym narodzie?
To pokłosie jebanego katolickiego zamordyzmu, obozów koncentracyjnych prowadzonych przez sługusów tą bandę pieprzonych, łasych na pieniądze watykańskich zboczeńców?!
Ale kiedyś za to zapłacą, a ich krew zaleje płonące kościoły. Kościół będzie miał tysiące już pokrojonych w relikwie "Popiełuszków".
Zemsta nadejdzie...
A ta banda katolickich morderców nie ma prawa nazywać się lekarzami!

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13774057,Irlandia__Nie_o...

To co? Doczekamy się od CIA sprostowania? Komentarza? Czy udajemy, że sprawy nie było?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.